امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 8430 , ,
+
-

عربستان؛ هزینه ماجراجویی های ترمپ را می پردازد!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 16 می , 2017 , بخش : اخبار جهان

ترمپ

قرار است بزرگترین توافق نظامی تاریخ امریکا و البته جهان به امضا ترمپ و محمد بن سلمان برسد.

امضای این قرارداد، سوء استفاده واشنگتن از نیاز ریاض به حمایت از این کشور در تحولات خاورمیانه است. لذا در آینده این عربستان خواهد بود که هزینه ماجراجویی های ترمپ را در منطقه می پردازد.

 

دونالد ترمپ چند روز آینده مهمان آل سعود خواهد بود. اهمیت این دیدار از آن جهت است که رییس جمهور جدید امریکا، ریاض را من‌حیث اولین مقصد سفر خارجی خود برگزیده که می تواند پیام هایی برای تحولات خاورمیانه داشته باشد. در همین راستا و پیش از انجام این ملاقات، خبرهایی در مورد پروگرام کاری ترمپ در عربستان فاش شده است. گفته می شود در جریان این دیدار قرار است بزرگترین توافق نظامی تاریخ امریکا و البته جهان به امضا ترمپ و محمد بن سلمان برسد.

 

ارزش این قرارداد نظامی 100 ملیارد دالر عنوان شده و بدون اشاره به جزئیات مفاد آن، گفته می شود این بسته معاملاتی به طور کلی شامل خدمات تعمیر و نگهداری کشتی، راکت‌های دفاع بحری و امنیت بحری، F-15 و سایر تجهیزات هوایی، زمینی و بحری است. در همین خصوص یکی از مقام های ارگ سفید که خواست نامش فاش نشود به رویترز اعلام کرد توافق مذکور در یک دهه آینده ممکن است از 300 میلیادر دالر هم فراتر برود. وی همچنین تاکید کرد به رغم انتقال این حجم از تسلیحات و تجهیزات نظامی امریکا به عربستان، واشنگتن اجازه نخواهد داد توانمندی های مُـلکی در خاورمیانه از قدرت نظامی اسراییل پیشی بگیرد.

 

تاریخ زنده گی ترمپ نشان می دهد او بیش از آنکه یک سیاستمدار باشد یک تاجر است و توانسته در این مسیر موفقیت های بزرگی به دست آورد. او بدون حتی یک روز کار سیاسی، وارد ارگ سفید شد و در حال حاضر نیز با رویکرد تجاری درصدد پیشبرد اهداف امریکا است. ترمپ با تاکید بر لزوم توجه به ایجاد شغل و بهبود معیشت مردم موفق شد نظر رای دهندگان امریکایی را جلب کند و اکنون نیز نشر خبر بزرگترین توافق نظامی دنیا پیش از سفرش به خارج از ایالات متحده، پیامی به هواداران و البته مخالفانش در داخل است. برداشتن چنین گام بزرگی در نخستین سفر خارجی بیانگر آن خواهد بود که ترمپ هیچ سفری را بدون دستاورد عظیم اقتصادی برای امریکا صورت نمی دهد و این قرارداد در اولین قدم به شکل مستقیم و غیرمستقیم مشاغل زیادی در صنایع نظامی ایالات متحده ایجاد می کند.

 

در حوزه بین المللی نیز تصمیم عربستان و امریکا برای توافق بر سر این قرارداد می تواند اثرات گسترده ای داشته باشد. افزایش توان نظامی سعودی ها با پشتوانه خرید از انبارهای تسلیحاتی ایالات متحده در دوران ترمپ، قدرت مانور و از سویی جسارت نظامی ریاض را بیشتر می کند. این در حالی است که در ماه های پایانی دولت اوباما، ارگ سفید فروش سلاح به عربستان به دلیل استفاده از آنها در جنگ یمن علیه ملکیان را متوقف کرده بود. سیاستی که با توجه به نقش صنایع دفاعی-نظامی امریکا در بازار کار این کشور و سودهای که وارد خزانه می کرد، شک برانگیز بود. در این رابطه اقدام اوباما به دو صورت قابل تحلیل است: از یک طرف او درنظر داشت من‌حیث نماینده حزب دموکرات در روزهای آخر حکومت 8 ساله اش تصویری بشردوستانه از خود برجای بگذارد. از طرفی دیگر آل سعود را نسبت به خریدهای نظامی از امریکا در آینده حریص تر کند. لذا توقف فروش سلاح به عربستان بیشتر یک تاکتیک سیاسی بود تا اقدامی برای کاستن از وحشت جنگ در یمن.

 

ترمپ هم با استفاده از نیازعربستان به جلب حمایت امریکا در تحولات خاورمیانه و گشودن باب همکاری در سال های پیشرو، در اولین قدم توقف فروش تجهیزات نظامی دولت اوباما را برداشت. این در شرایطی بود که در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، ترمپ انتقادات تندی نسبت به عربستان ابراز کرد که باعث نگرانی سعودی ها از آینده روابط دو کشور و همچنین اهداف ریاض در منطقه شد. از این رو با اولین سیگنال ترمپ در جهت تعمیق مناسبات دوجانبه، محمد بن سلمان به واشنگتن رفت و مقدمات قرارداد 100 ملیارد دالری فراهم شد.

 

اما نکته مهم در این خرید عظیم عربستان در اظهارات یکی از مقامات ارگ سفید نهفته است که تاکید داشت کماکان امریکا به حفظ برتری نظامی اسراییل در خاورمیانه متعهد خواهد ماند. این سخن را اگرچه می توان در راستای رفع نگرانی تل آویو از انتقال گسترده تجهیزات نظامی به یک کشور عربی برشمرد اما گویای آن نیز هست که تسلیحات امریکایی رژیم صهیونیستی شاه کلید تمامی تجهیزات نظامی فروخته شده به عربستان و دیگر اعراب خواهد بود. به نوعی اگر ویروس به ریاض فروخته می شود آنتی ویروس در اختیار تل آویو باقی می ماند.

 

مساله دیگری که در خصوص قرارداد نظامی اخیرعربستان و امریکا باید ذکر شود، بحث جنگ افروزی و تحرکات نظامی پنتاگون به هزینه آل سعود است. سران سعودی پس از افشای اسناد 11 سِپتِمبر و تصویب قانونی در کانگرس برای مجازات عاملین آن اتفاق که می توانست پای مقامات عربستانی را به محکمه های امریکایی باز کند، مصمم شدند از اندوخته 750 ملیارد دالری خود در بازار مالی این کشور بهره بگیرند.

 

آنها در ابتدا، تهدید به خروج این سرمایه از امریکا کردند که البته با توجه به وابستگی سیاسی و نظامی عربستان به ایالات متحده دور از انتظار بود روابط دو کشور تا این حد تیره شود. پس از آن ریاض از شیوه دیگری برای آرام کردن فضای ضد سعودی در امریکا و جلب نظر مقامات این کشور استفاده کرد که به نظر می رسد تامین هزینه لشکرکشی ها و ماجراجویی های منطقوی ایالات متحده راه دومی است که سعودی ها انتخاب کردند. این راه حل خاصتاً پس از آنکه ترمپ پیش از ورود به ارگ سفید اعلام کرده بود امریکا دیگر هزینه تامین امنیت متحدانش را نخواهد پرداخت، به ثمر نشست.

 

بنابراین هزینه ساخت یکی از بزرگترین پایگاه های دایمی جدید ایالات متحده در اردن و پروگرام پنتاگون برای استقرار 1000 نیروی دیگر در سوریه علاوه بر 900 نیروی عملیات خاص مستقر در این کشور با دالرهای تیلی عربستان صورت خواهد گرفت که به بازار نظامی امریکا برمی گردد.

 

امریکا در دوره اوباما بیش از 11 ملیارد دالر در سوریه هزینه کرده که شامل مشاوره و آموزش شبه نظامیان و ارسال سلاح برای گروه هایی مانند جز و تام های مدافع خلق می شود. بر این اساس با توجه به نگاه تجاری و اقتصادی ترمپ به موضوعات، از این پس مخارج فعالیت های این کشور بر دوش دوستانش خواهد بود. لذا چندان عجیب نیست که به دنبال پروگرام پنتاگون برای تقویت حضور در افغانستان، عربستان نیز تحرکات جدیدی در کشور آغاز کرده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید