امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 8431 , ,
+
-

ایتلاف نور و دوستم؛ آری یا خیر؟!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 16 می , 2017 , بخش : مقاله

نور و دوستم

اخیرا ادعاهای ضد و نقیضی از احتمال ایتلاف عطامحمد نور و معاون اول رییس جمهور مطرح شده است!

در پی تشدید تنش‌های سیاسی در حضور رهبر حزب اسلامی و تلاش اشرف غنی برای تغیر موازنه سیاسی در کابل، بشیراحمدته‌ینج از در خواست عطا محمد نور والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمیعت برای تشکیل ایتلاف با حزب جنبش ملی به رهبری دوستم خبر داده است.

 

سخنگوی حزب جنبش ملی گفت که امکان ایتلاف بین عطا محمد نور و جنرال دوستم بعید نیست و درخواست دیدار نیز از سوی والی بلخ صورت گرفته است.

 

وی افزود ما از پیشنهاد والی بلخ استقبال کردیم و تلاش داریم تا برای این دیدار زمینه سازی کنیم دو حزب علاقمند ایتلاف با همدیگر هستند.

 

فرهاد عظیمی از نزدیکان عطا محمد نور نیز مدعی شده است که هیچ درخواستی توسط والی بلخ برای دیدار با جنرال دوستم صورت نگرفته است.

 

وی تلاش‌های مشترک افراد نزدیک به جنرال دوستم و والی بلخ برای متحد ساختن آنها را تائید کرد ولی تاکید کرد که هیچ تصمیمی برای این دیدار احتمالی تا کنون گرفته نشده و تاریخی برای قرار ملاقات هم مشخص نشده است.

 

این در حالی است که در چند ماه گذشته هوادران دو طرف در ولایت‌های شمالی خاصتاً فاریاب و جوزجان بارها درگیری مسلحانه داشته‌اند که نشان دهنده روابط نه چندان خوب بین عطا محمد نور و جنرال دوستم می‌باشد.

 

از سوی هم برخی از کارشناسان معتقد هستند که ورود حکمتیار به عرصه سیاسی و حمایت اشرف غنی از او در حال تغیر دادن معادلات سیاسی در کابل است که باعث شده است تا احزاب ایتلاف شمال و اقوام غیر پشتون بار دیگر احساس خطر کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید