امروز مصادف با پنج شنبه, 3 میزان , 1399 , Thursday, 24 September , 2020
کد مطلب : 8511 , ,
+
-

تقدیر کذایی ترمپ از غنی!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 می , 2017 , بخش : اخبار افغانستان, سیاسی

ترمپ

در حاشیه اجلاس ریاض، غنی و ترمپ با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

براساس اعلامیه ارگ سفید، در حاشیه نشست ریاض، غنی و ترمپ درباره وضعیت امنیتی افغانستان و مبارزه با تروریزم گفتگو کردند.

 

در این بیانیه آمده است: ترمپ در حاشیه نشست ریاض با رییس‌جمهور غنی دیدار کرد، در این دیدار کوتاه ترمپ از غنی به خاطر رهبری در مبارزه با تروریزم و اجرای اصلاحات کلیدی تقدیر کرد، ترمپ همچنین شجاعت نیروهای امنیتی افغان در جنگ برای امنیت افغانستان را تحسین کرد.

 

ترمپ در حالی از غنی تقدیر می‌کند که کارشناسان و سازمان‌های بین‌المللی بارها از وضعیت افغانستان و فساد گسترده در کشور سخن گفته‌اند.

 

جان سپکو سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان نیز در رابطه با فساد در افغانستان گفته است که مسئول فساد اداری تنها افغان‌ها نیستند بلکه کسانی در فساد اداری دست دارند که برای دولت امریکا کار می‌کنند.

 

وی همچنین اعلام کرد که این اداره تا به حال بیش از 100 تبعه امریکایی را به دلیل دست داشتن در فساد در افغانستان محاکمه کرده است.

 

پیش از این وزیر سابق مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان نیز به لابی‌گری در حکومت وحدت ملی اشاره کرده بود.

مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان نیز در این باره نوشته است که فقدان حسابرسی و راهکارهای شفاف در حکومت و سرازیر شدن کمک‌های جامعه جهانی سبب شکل گرفتن فساد اداری و گسترش پدیده فساد در افغانستان شده و کشور را به یکی از فاسدترین کشورهای جهان تبدیل کرده‌ است.

 

این مرکز خاطرنشان کرد که جامعه جهانی و به‌ویژه کشورهای غربی در حالی درباره موضوع فساد اداری در افغانستان فشار وارد می‌کنند که این کشورها با ایجاد خودسرانه کمک‌ها و عقد قراردادهای کلان بدون هماهنگی حکومت افغانستان، خود زمینه‌ساز فساد اداری در کشور بوده‌اند.

 

این در حالیست که کشورهای عضو ناتو در نشست اخیر خود در بروکسل اعلام کردند که ادامه حمایت از دولت افغانستان مشروط به گام‌های جدی در امر مبارزه با فساد اداری در افغانستان است.

 

با این همه، موضوع دخالت خارجی‌ها در فساد اداری افغانستان مورد توجه جدی جامعه جهانی و حکومت نیست، در حالی که روشن است خارجی‌ها عملا در فساد اداری کشورمان دخیل هستند.

 

افغان تلکس

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید