امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 8569 , ,
+
-

بهره برداری ترمپ از شوی تبلیغاتی اش در ریاض

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 می , 2017 , بخش : مقاله

ترمپ

نیویارک تایمز در سرمقاله خود نوشت: با توجه به اشتیاق ترمپ برای اینکه خودنمایی کند، مکانی مناسب تر از عربستان سعودی برای نخستین سفر خارجی وی وجود نداشت.

 

ارگ ها، کالا های ملک سلمان و اعضای دربار وی، رقص شمشیر و حتی گوی درخشانی که از آن در مراسم افتتاح مرکز جدید ضد تروریزم عربستان استفاده شد، همگی به نظر می رسد پشتوانه های خوبی برای یک شخصیت معروف قبلی تلویزیون هستند. میزبانان ترمپ، در مورد نقطه ضعف وی در برابر چرب زبانی و چانه زنی، تلاش زیادی کردند. ترمپ که ماههای زیادی را صرف توهین به جهان اسلام کرده بود، سخت تلاش کرد در این باره اصلاحاتی انجام دهد.

 

این کاری ضروری بود که مدت مدیدی از زمانش گذشته بود. کیفرخواست ترمپ علیه تمام منطقه، به مبارزات انتخاباتی و ریاست جمهوری وی ظاهری بد داده بود، تعهد دیرینه امریکا به آزادی دینی را تضعیف کرد و این بهانه تازه را به افراطی ها داد که ترمپ بدون حمایت سران مسلمان نمی تواند شکست بخورد.

 

ترمپ مسیر پیش روی نگران کننده ای را ترسیم کرد که در آن امریکا و مسلمانان با آرمانی مشترک بر ضد افراطی ها به یکدیگر ملحق می شوند و این مسیری است که ممکن است او را آزار دهد.

 

مردی که زمانی این شکایت را داشت که اسلام از ما متنفر است، آن را یکی از بزرگترین ادیان جهان خواند. وی گفت مقابله با تروریزم نبرد میان ادیان مختلف نیست. این در حالی است که برخی از مشاوران ترمپ چنین استدلالی داشتند. ترمپ گفت مقابله با تروریزم کشمکش بین مجرمانی وحشی که درصدد محو حیات انسانی آنهم به اسم دین هستند و مردم شریف است. ترمپ از سران مسلمان خواست تندروها را از مکان های پرستش ، جوامع و سرزمین مقدس خود بیرون کنید.

 

اما ترمپ در این باره که چطور می توان در این جنگ با افراط گرایی پیروز شد، هیچ راهنمایی نکرد. وی همچنین نشان داد هیچ درکی از این حقیقت ندارد که وهابیت که به خانواده سلطنتی عربستان مشروعیت می دهد، الهام بخش داعش و بیشتر گروههای تروریستی منطقه بوده است. ترمپ بر خلاف اوباما، نگفت تا زمانی که کشورهای اسلامی نظام های اقتصادی و سیاسی خود را اصلاح نکنند تا مردمشان راههایی برای رسیده‌گی به مشکلاتشان برای اشتراک در اداره کشور و دستیابی به شغل و تحصیل نداشته باشند، بعید است افراط گرایی محو شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید