امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 858 , ,
+
-

سربازان امریکایی در افغانستان جا خوش کرده اند!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 اکتبر , 2015 , بخش : اخبار افغانستان

سرباز

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا اعلام کرد که هزاران نظامی کشورش پس از سال ۲۰۱۶ همچنان در افغانستان باقی خواهند ماند.

وی که در مورد برنامه جدید حضور نیروهای نظامی کشورش در افغانستان با خبرنگاران در کاخ سفید صحبت می کرد گفت که ممکن روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان کندتر شود و پس از سال ۲۰۱۶ نیز ۵۵۰۰ نظامی این کشور در افغانستان حضور داشته باشند.
به گفته او، هر زمانکه نیاز به نیروی بیشتر یا بهبود جدول زمانی حضور نیروهای امریکا در افغانستان باشد، این تغییرات اعمال خواهد شد.
بر اساس برنامه قبلی دولت امریکا، قرار بود تمامی نظامیان این کشور تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی از افغانستان خارج شوند و تنها یک هزار نیرو برای حفاظت از سفارت امریکا در کابل باقی بمانند.
رییس جمهوری امریکا اما می گوید که از شرکای بین‌المللی امریکا نیز خواهد خواست تا در مورد خروج نظامیان شان از افغانستان تجدید نظر کنند.
در حال حاضر نزدیک به ده هزار نیروی نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند که سرگرم آموزش و پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان و تعقیب نیروهای وابسته به القاعده هستند
اوباما گفته که در برنامه جدید حضور نیروهای امریکایی، تغییری در ماهیت ماموریت آنها ایجاد نخواهد شد و این نیروها در عملیات نظامی مستقیم علیه مخالفان مسلح دولت افغانستان و گشت‌زنی در سطح این کشور شرکت نخواهند داشت.
اشتون کارتر، وزیر دفاع امریکا نیز گفته که نظر به شرایط فعلی در افغانستان، برای واشنگتن مهم است که در برنامه حضور نظامی خود در این کشور بعد از سال ۲۰۱۶ تغییرات لازم را منظور کند.
آقای کارتر در مورد موضوع خروج نظامی از افغانستان گفته است: “ما خارج نمی‌شویم. نمی‌توانیم خارج شویم. اگر چنین کنیم به همه‌ دستاوردهایی که تا به حال داشته‌ایم، پشت پا زده‌ایم.”
برخی مقامات امریکا و متحدان این کشور از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان اظهار نگرانی کرده اند.
چند ماه پیش جان مک‌کین، سناتور جمهوریخواه نیز گفته بود که عدم حضور نیروهای امریکا در افغانستان خلاء به وجود می‌آورد و این کشور به سرنوشت عراق گرفتار خواهد شد.

پیشتر گروه طالبان تهدید کرده بود که افراد این گروه تا خروج آخرین سرباز خارجی از افغانستان به جنگ ادامه خواهند داد.
افغانستان شریک جدی امریکا
باراک اوباما اما امروز در کاخ سفید گفت که برگشت و قدرت گرفتن تروریستان در افغانستان ممکن نیست.
آقای اوباما می گوید که به تروریستان اجازه داده نخواهد شد تا بار دیگر از خاک افغانستان دست به عملیات علیه امریکا بزنند و منافع این کشور را تهدید کنند.
رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود از افغانستان به عنوان حلقه کلیدی در چشم‌انداز بزرگتر جنگ با تروریسم و یک شریک جدی برای آمریکا نام برد و خطاب به مردم افغانستان گفت که تعهد آمریکا به امنیت آنها استوار باقی خواهد ماند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید