امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 8610 , ,
+
-

صلح درافغانستان = امنیت درآسیای مرکزی

زمان انتشار : شنبه, 27 می , 2017 , بخش : مقاله

رییس ولسی جرگه قزاقستان، شرط برقراری امنیت درآسیای مرکزی را حل مسایل افغانستان عنوان کرد.
نورلان نیگماتولین گفت: پس از انتخاب قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل، آسیای مرکزی برای اولین بار در تاریخ در چنین سازمان مهمی، من‌حیث یک منطقه حامی صلح و امنیت بین‌المللی معرفی شد.
 
نیگماتولین گفت: آسیای مرکزی یکی از اولویت‌های اصلی قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل است.
 
وی ادامه داد: قزاقستان به طور فعال برای ترویج منافع همه کشورهای منطقه، ثبات، امنیت، پاسخ مؤثر به چالش‌های منطقه، تهدید و تقویت همکاری‌ها تلاش می‌کند.
 
رییس ولسی جرگه قزاقستان تصریح کرد: آستانه معتقد است که در آسیای مرکزی می‌توان صلح، امنیت و توسعه را بر اساس منافع همه کشورهای مربوطه ایجاد کرد.
 
نیگماتولین با اشاره به اینکه افغانستان نقش مهمی در تأمین امنیت کشورهای منطقه دارد، اظهار داشت: همه کشورهای منطقه می‌دانند بدون حل مشکل دولت کابل و بدون ایجاد ایتلاف برای افغانستان در آسیای مرکزی، ثبات و امنیت برقرار نخواهد شد.
 
وی گفت: همه کشورهای آسیای مرکزی باید در راستای ارایه طیف گسترده‌ای از کمک‌های اقتصادی، اجتماعی و مقابله با تهدیدات علیه صلح و امنیت افغانستان، برای بازگشت صلح و آرامش به افغانستان فعالیت کنند.
 
رییس ولسی جرگه قزاقستان افزود: چنین اقداماتی، نقش مهم منطقه را در حل مشکل افغانستان ثابت می‌کند.
 
نیگماتولین ادامه داد: قزاقستان نیز در نظر دارد تا در نشست رسمی شورای امنیت سازمان ملل راه‌حل‌های سازنده، گسترده و آموزنده‌ای را برای تقویت صلح، امنیت و توسعه آسیای مرکزی و البته افغانستان ارایه دهد.
 
رییس ولسی جرگه قزاقستان تصریح کرد: کشورهای آسیای مرکزی تمایل خود را در ارتقاء قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل و حمایت از امنیت منطقوی در راستای عضویت این کشور در سازمان ملل، اعلام کردند.
 
نیگماتولین گفت: فعالیت‌ها در این زمینه کلید خورده است و کارشناسان آسیای مرکزی در حال تهیه پیش نویس سند شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد امنیت در منطقه را که قزاقستان قصد دارد در این سازمان مطرح نماید، هستند.
 
رومان واسیلنکو معاون وزیر خارجه قزاقستان در این‌باره گفت: یکی از عناصر لازم برای ایجاد فضای امنیتی و همکاری در آسیای مرکزی ایجاد یک پایگاه وابسته به سازمان ملل در آلماتی در جهت همکاری چند جانبه کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان است.
 
وی افزود: بنابراین، ایجاد مرکز منطقوی در آلماتی، فعالیت‌های سازمان ملل را برای دیپلوماسی پیشگیرانه آسیای مرکزی در عشق‌آباد با تکیه بر کمک‌های بشردوستانه تکمیل می‌کند.
 
واسیلنکو ادامه داد: وجود این 2 مرکز طیف گسترده‌ای از مشکلات منطقه از جمله افغانستان را پوشش می‌دهد.
 
معاون وزیر خارجه قزاقستان همچنین بر نقش مهم اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای که در هشتم و نهم ماه جون برگزار می‌شود، در اقدام متقابل برای مبارزه با تروریزم بین‌المللی و کنوانسیون مبارزه با افراط‌گرایی و هماهنگی و همکاری در زمینه امنیت منطقوی تأکید کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید