امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 8654 , ,
+
-

قدس؛ در معرض تهاجم صهیونیست ها

زمان انتشار : دوشنبه, 29 می , 2017 , بخش : مقاله

صهیونیست ها خیز بلندی به سمت بلعیدن قدس برداشته اند و قدس در رأس اقدامات آنها قرار گرفته است.
 
سال 1394 (2015) پس از دو سال رفت و آمد جان کری به غرب آسیا و چهار سال تلاش های بی اثر هیلاری کلینتون، برای به فرجام رساندن دوسیه فلسطین، هنگامی که اوباما از نتانیاهو و صهیونیست ها برای دستیابی به صلحی که به اجرای پلان دو دولتی منجر شود، نا امید شد، از فلسطین دست برداشت و تا پایان دولت اوباما، اقدامی در فلسطین انجام نشد. تنها چند روز مانده به پایان آن دولت، کنفرانس پاریس در روزهای آغازین سال 2017 برگزار شد که با بی توجهی ترمپ مواجه شد.
 
ترمپ و دوسیه فلسطین
 
از زمانی که ترمپ رییس جمهور امریکا شد همه منتظر بودند ببینند چه پلانی برای فلسطین دارد. تبلیغات ترمپ، پیش از انتخابات امریکا، از همراهی بیشتر وی با صهیونیست حکایت داشت و خوشحالی زاید الوصف صهیونیست ها در انتخاب ترمپ همگی دلالت بر این داشت که گویی صهیونیست ها موفقیت جدیدی را کسب کرده اند که از شدت هیجان نمی توانند خرسندی خود را پنهان کنند.
 
 
قدس، موضوع نخستین موضعگیری ترمپ در خصوص فلسطین
 
نخستین مسئله ای که از زمان تبلیغات انتخاباتی به یک بم رسانه ای تبدیل شد این بود که ترمپ اعلام کرد اگر رییس جمهور امریکا شود، سفارت امریکا را از تل آویو به قدس منتقل خواهد کرد. معنی این انتقال ساده بود. سفارت کشورهای خارجی همواره در پایتخت و مرکز حاکمیت قرار دارند و انتقال سفارت امریکا به قدس به معنی به رسمیت شناختن قدس من‌حیث پایتخت رژیم مجعول صهیونیستی بود. هر چند ترمپ پس از رسیدن به مسند ریاست جمهوری همچون گذشته گان خود انتقال پایتخت را در دو بازه 6 ماه به تعویق انداخت اما حوادثی که پس از آن رقم خورد و در سفر ترمپ به فلسطین اشغالی به اوج خود رسید حکایت از آن دارد که ترمپ و صهیونیست ها برای قدس پروگرام ای جدید دارند و قدس به نقطه اول اقدامات صهیونیست تبدیل شده است.
 
نخستین دیدار یک رییس جمهور امریکا از دیوار ندبه
 
با گذشت 69 سال از زمان تأسیس رژیم مجعول صهیونیستی با وجود آنکه امریکایی ها نخستین مُـلکی بودند که این رژیم را به رسمیت شناخته اند و من‌حیث یک همقرارداد استراتیژیک، تمام قطعنامه های علیه این رژیم را در شورای امنیت یا وتو کرده اند یا به گونه به تعلیق رسانده اند اما طی این 69 سال هیچ گاه هیچ یک از روسای جمهور امریکا در زمان ریاست جمهوری از دیوار ندبه دیدار نکرده اند.
 
دیوار ندبه کجاست و ادعای صهیونیست ها در خصوص آن چیست؟
 
دیوار ندبه بخش جنوبی دیوار غربی مجموعه مسجدالاقصی است که به ادعای مجعول صهیونیست ها این دیوار، تنها باقیمانده معبد دوم سلیمان است. ادعایی که تا کنون هیچ سند تاریخی در خصوص آن پیدا نشده است. صهیونیست ها در سال 1967 با تخریب یک محله فلسطینی (حی المَغارِبه)- که مقابل این دیوار قرار داشت- آن را به صحنی کلان برای عبادت یهودیان تبدیل کرده اند. این در حالی است که یونسکو که یکی از نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل به حساب می آید و لابی هایی هم با امریکایی ها دارد حتی یک وجب از مجموعه مسجدالاقصی را من‌حیث یک مکان مقدس یهودی به رسمیت نشناخته است و آخرین بار در قطعنامه ای که به این مناسبت صادر کرد بر این مسئله تصریح کرد.
 
طی 69 سال اشغال فلسطین، اگر هر یک از مقامات امریکایی به دیدار یا زیارت این دیوار رفته اند پیش از ریاست جمهوری یا پس از آن بوده است. لذا دیدار ترمپ از این دیوار یک رکورد و امری کاملا جدید به حساب می آید. اینکه ترمپ در دوره ریاست جمهوری خود به دیدار دیوار ندبه رفت، حکایت از این دارد که او مالکیت صهیونیست ها و ادعای واهی آنها در خصوص دیوار ندبه را به رسمیت شناخته است.
 
به رسمیت شناختن قدس من‌حیث پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی پارلمان چک
 
دو روز پس از سفر ترمپ به فلسطین اشغالی در حالی که هنوز در ایتالیا به سر می برد، رسانه ها خبری را نشر کردند که تحلیلگران فلسطین را در بهت فرو برد. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحرونوت نوشت، پارلمان چک با 112 رأی مثبتِ 156 نماینده خود، قدس را من‌حیث پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و از دولت این کشور خواست با تأیید آن من‌حیث قانون، رسما آن را اعلام کند و از صهیونیست ها بخواهد بدون پیش شرط، با فلسطینیان مذاکره کند. پارلمان چک در ادامه ی این اقدام خود قطعنامه ی یونسکو در به رسمیت نشاختن حقی برای یهودیان در مجموعه مسجدالاقصی را محکوم کرد و از دولت این کشور خواست، حق عضویت سالانه خود به این سازمان کولتوری زیر مجموعه ی سازمان ملل را قطع کند. پس از این اقدام پارلمان چک، پراگ، پایتخت این کشور شاهد جشنی تحت عنوان روز اورشلیم بود که در کلیسای عیسویان آنجلیکان برگزار شد.
 
طرح انفصال دو مرکز سکونت فلسطینیان از قدس
 
شبکه 10 رژیم صهیونیستی در همین ایام از پلانی سری خبر داد که از سوی شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی پی گیری می شود. این شبکه رژیم صهیونیستی اعلام کرد شورای امنیت ملی به طور سری در حال پی گیری پلانی است که براساس آن اردوگاه فلسطینی شعفاط و محله کفر عقب را از حیث ساختار اداری از شهر قدس جدا کرده، آن را تحت حاکمیت شوراهای اطراف قدس قرار دهد. 2 منطقه ی نامبرده بیش از 140 هزار فلسطینی را در خود جای داده اند. با این اقدام صهیونیست ها عملا 140 هزار نفر از جمعیت فلسطینیان قدس کسته می شود و تعداد آنها به کمتر از 160 هزار نفر خواهد رسید و در مقابل یهودیان در اقلیت قرار خواهند گرفت. این شبکه صهیونیستی علاوه بر اینکه از حمایت نتانیاهو از این پلان خبر داد، اعلام کرد اسحاق هرتسوگ، رهبر مخالفان دولت کنونی رژیم صهیونیستی نیز از اجرای این پلان ابراز خرسندی کرده است.
 
پروژه قدس بزرگ صهیونیست ها
 
صهیونیست ها سال ها است برای قدس پلان های دراز مدتی را در دست اجرا دارند. مهمترین پلان صهیونیست ها در این راستا، ایجاد قدس بزرگ است. از نوشته، پرداختن به این پلان نیست اما به طور مختصر در این خصوص کافی است بدانیم صهیونیست ها در پلان قدس بزرگ قصد دارند جدا کردن محله های فلسطینی نشین مثل شعفاط، کفر عقب و ابودیس و در مقابل آن الحاق اَبَر شهرک های صهیونیست نشینی چون آریئِل تلاش می کنند یک قدس بزرگ به وجود آورند که خالی از فلسطینیان باشد. صهیونیست ها برای ایجاد قدس بزرگ، توافقاتی چون اسلو و قطعنامه های سازمان ملل را زیر پا گذاشته اند و از خط سبز که سرحد سرزمین های اشغالی و کرانه ی باختری محسوب می شود نیز دهها کیلومتر فراتر رفته اند.
 
نتیجه
 
اگر نگاهی به نخستین موضعگیری ترمپ در خصوص قدس و پس از آن اقداماتی که در سفر اخیرش به فلسطین اشغالی انجام داد بیندازیم و به آن شواهدی چون اقدام پارلمان چک و پلان انفصال دو محله فلسطینی نشین را اضافه کنیم کمترین نتیجه ای که می توانیم به آن دست یابیم از این قرار است که صهیونیست ها خیز بلندی به سمت بلعیدن قدس برداشته اند و قدس در رأس اقدامات آنها قرار گرفته است. خطرناکی این پلان زمانی بیشتر می شود که بدانیم مخالفان دولت نتانیاهو نیز که در برخی موارد همچون یک مانع مقابل دولت رژیم صهیونیستی قرار می گیرند در این مسئله با وی هم داستان شده اند.
 
اینکه قدس چه جایگاهی در جهان اسلام و فلسطین دارد بر همگان روشن اما آنچه از همه مهمتر است این است که قدس نوک پیکان مسئله فلسطین و نقطه ای است که بیشترین حساسیت در جهان اسلام نسبت به آن وجود دارد و مسلمانان حتی حاضر به از دست دادن نقطه ای از شهر نیستند.
 
 
اینکه مجموع این اقدامات باید محل دقت نظر کشورهای اسلامی و حامیان جهانی فلسطین قرار گیرد نخستین دلیل این نوشته برای نگارش و تلاش آن برای دادن هشداری جدی به آنان است اما نکته ی ثانویه ای که نباید از آن غفلت کرد، توجه به اقداماتی صهیونیست ها پس از این مرحله است. تجربه ی مبارزه با صهیونیسم و رژیم صهیونیستی نشان داده است که صهیونیست ها زمانی که دست به اقدامات این چنینی زده اند و با هوشیاری مبارزان عرصه مقابله با صهیونیسم مواجه شده اند به نوعی تلاش در بحران آفرینی کرده اند تا نگاه ها و توجهات را از مسئله ای که مد نظر همه ی حامیان فلسطین قرار گرفته است منحرف کنند. اینکه به زودی می توان منتظر مسئله و بحرانی جدید بود که مسئله قدس را کمرنگ کند امری بدیهی در عرصه مبارزه با صهیونیسم است که باید مد نظر همه ی آزاده گان جهان و مبارزان عرصه ی مقابله با صهیونیسم قرار گیرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید