امروز مصادف با شنبه, 5 میزان , 1399 , Saturday, 26 September , 2020
کد مطلب : 8692 , ,
+
-

امریکا بلای جان است نه ناجی!

زمان انتشار : چهارشنبه, 31 می , 2017 , بخش : مقاله

امریکا ثابت کرده که نه تنها در پی آوردن صلح و آسایش نیست، بلکه می‌خواهد افغانستان را میدان آزمون سلاح‌های کشتار جمعی و سنگین وزن خود بسازد!

ولسی جرگه در نشست بهاری مجمع پارلمانی سازمان ناتو در شهر تفلیس پایتخت گرجستان از امریکا بدلیل استعمال بزرگترین بم غیر اتمی‌اش در وُلسوالی اچین ولایت ننگرهار شکایت کرد.
فضل عظیم زلمی مجددی عضو ولسی جرگه که به همراه یک هیات پارلمانی در این نشست اشتراک کرده بود، ضمن محکومیت استعمال این بم توسط امریکایی‌ها، گفت: امریکا با این عمل ثابت کرد علاوه بر اینکه در پی آوردن صلح و آسایش نیست، می‌خواهد افغانستان را میدان آزمون سلاح‌های کشتار جمعی و سنگین وزن خود بسازد تا به این وسیله حضور نیروهای خارجی خاصتاً نیروهای امریکایی را در کشور و منطقه استقرار دایمی یابند.
این عضو ولسی جرگه که یکی از مخالفان سرسخت امضای قرارداد امنیتی میان کابل و واشینگتن می‌باشد، گفت: حضور نظامیان خارجی از جمله امریکایی‌ها سودی به ثبات و امنیت در افغانستان نمی‌رساند بلکه زیان‌های سیاسی و امنیتی بیشتری به کشور وارد خواهند کرد.
مجددی خاطرنشان کرد: تجربه تاریخی نشان می‌دهد که حضور امریکایی‌ها در هر کشور تنها بخاطر میدان آزمایش، اهداف استراتیژیک، قدرت نمایی‌ها واستعمال سلاح‌های کشتار جمعی و جدید پنتاگون بوده، نه آوردن صلح و تحقق عدالت.
مجددی با پلان این پرسش که چرا امریکا و متحدانش در بیش از 15 سال با حضور بیش از 160 هزار نیرو نخواستند افغانستان به مُـلکی با ثبات و امن تبدیل شود، گفت: درحالیکه پناهگاه‌های اصلی ومراکز حمایت مالی و تربیت و آموزش تروریستان در آن سوی دیورند را خود تحت نظارت مستقیم دارند و از آن حمایت مالی و لجستیکی می‌مایند، به همین دلیل پس از این نیز برای منافع ملی افغانستان کاری را انجام نخواهند داد.
این عضو ولسی جرگه تاکید کرد: واقعیت چیزی نیست که مردم افغانستان به آن چشم دوخته‌اند و کلید صلح را در حضور امریکایی‌ها جستجو می‌کنند، چون جستجو کردن صلح در وجود امریکایی‌ها اشتباهی بیش نیست و واشینگتن از حضور طالبان، داعش وسایر گروه‌های تروریستی برای حضور و پیشبرد اهداف درازمدتشان در افغانستان و منطقه استفاده می‌کند.
مجددی با تاکید بر اینکه امریکا و سایر کشورهای غربی از این گروه‌های تروریستی من‌حیث یک ابزار خوب جهت تامین منافع خود کار می‌گیرند و هرگز نمی‌خواهند که این گروه‌ها محو و نابود شوند، گفت: گروه‌های تروریستی وسایلی هستند جهت بدنامی و تعبیری بد از اسلام.
علاوه بر این موضوع، هیات پارلمانی افغانستان در نشست مجمع پارلمانی ناتو در شهر تفلیس گرجستان برگزار شده بود از کشورها و نهادهایی که خود را مدافعان حقوق بشر معرفی می‌کنند، نیز سخت انتقاد کرده است.
این عضو ولسی جرگه در ادامه صحبت‌هایش گفت: آنان در این نشست از کشورهای مدافع حقوق بشر به این دلیل انتقاد کردند که قطعاً در راستای جنایاتی که در افغانستان انجام می‌شود بی توجه هستند و در این زمینه کوچکترین واکنشی ندارند.
مجددی در نشست یاد شده، گروه طالبان را زمینه‌ساز ظهور گروه تروریستی داعش در افغانستان خوانده و خواستار به رسمیت شناختن طالبان من‌حیث یک گروه تروریستی شده است.
نشست مجمع پارلمانی سازمان قرارداد آتلانتیک شمالی که در تاریخ 26 ماه می سال 2017 در تفلیس پایتخت گرجستان آغاز شده بود روز دوشنبه تاریخ 29 می سال جاری عیسوی پایان یافت.
در این اجلاس پروسه همکاری ناتو با اتحادیه اروپا، راهکارهای مبارزه با تروریزم، اوضاع جاری افغانستان، مسایل مربوط به تامین امنیت در حوزه بحیره سیاه بررسی شد.
اشتراک کننده گان این نشست تعهد داده‌اند که از نیروهای امنیتی افغانستان تجهیز و حمایت مالی خواهند کرد تا در آینده‌ای نزدیک خود کفا شوند.
براساس اطلاعات ارایه شده از سوی این عضو ولسی جرگه، بیش از 600 نماینده از 28 کشور عضو ناتو و کشورهای غیر عضو که از شرکای ناتو به شمار می‌روند، به هیات پارلمانی افغانستان اطمینان داده‌اند که نیروهای هوایی افغانستان را با چرخبالها و طیارات پیشرفته و ترانسپورتی تجهیز می‌کنند و وسایل زرهدار موثر و پیشرفته را در اختیار اردوی ملی، پولیس ملی، امنیت ملی و نیروهای مردمی قرار خواهند داد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید