امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 8702 , ,
+
-

مردم باید سرنوشت کشور را در دست گیرند

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

تنها مردم افغانستان قادر به ایجاد تغییر پایدار در کشور هستند، تلاش‌های امریکا برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان شکست خورده است و ادامه مداخله امریکا ممکن است سرعت روند توانمندسازی افغانستان برای مدیریت امور خود را کاهش دهد. وقت آن رسیده است که افغان‌ها مسئولیت آینده خود را در دست گیرند.

به گزارش آریانانیوز به نقل از هیل؛ در حالی که هنوز غبار حمله خونین انتحاری کابل فرو ننشسته، پروگرام استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان همچنان روی میز ترمپ قرار دارد.
شورای امنیت ملی امریکا خواستار برنامه‌ای جدید در افغانستان شده که شامل افزایش نیروها در افغانستان و آزادی عمل بیشتر آنها شده است؛ همچنین، این استراتیژی جدید شامل بمباردمان هوایی بیشتر طیارات بی پیلوت و حمایت بیشتر از نیروهای امنیتی و پولیس افغانستان می‌شود.
اهداف این استراتیژی جدید افغانستان شامل کشاندن طالبان به میز مذاکره و از بین بردن تهدیدات مخالفان مسلح و گروه‌های تروریستی است.
دولت ترمپ در حالی بررسی اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان را در دست دارد که از آگِست سال 2009 تا آگِست 2013، حدود 60 تا 100 هزار نیروی امریکایی در افغانستان حضور داشته که این تعداد نیرو نه تنها موفق به شکست طالبان بلکه حتی منجر به ایجاد صلح میان طالبان و حکومت نیز نشد.
از سویی نیز، وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی افغانستان در حالی صورت گرفته که اکنون مجموع نیروهای امنیتی و پولیس افغان به 330 هزار نفر می‌رسد؛ این در حالیست که شمار جنگجویان طالبان حدود 25 هزار نفر است.
در ادامه این یادداشت این رسانه امریکایی آمده است: ممکن است بزودی به مردم امریکا گفته شود که اعزام پنج تا 10 هزار نیروی اضافی به افغانستان برای مجبور کردن طالبان برای کشاندن بر سر میز مذاکره کافی است اما با توجه به شکست‌های قبلی و شرایط فعلی، دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم نیروهای اضافی، طالبان را مجاب به حاضر شدن برای مذاکره خواهد کرد.
در حالیکه بعضی از ناظران بر این باورند که ادامه تلاش‌ها در افغانستان برای از بین بردن پناهگاه‌های احتمالی مخالفان مسلح و تروریست‌ها ضروری است اما حقیقت این بوده که اکثر جنگجویان شاخه‌های انشعابی داعش و القاعده در عراق، سوریه، پاکستان، یمن و بعضی دیگر کشورها در شمال افریقا و خاورمیانه حضور دارند.
از سوی دیگر نیز مدارکی مبنی بر موثر بودن عملیات نظامی برای مقابله با تهدیدات وجود ندارد؛ از زمانیکه امریکا جنگ علیه تروریزم را شروع کرده، تهدیدات به شدت افزایش یافته است.
براساس راپور‌های وزارت خارجه امریکا درباره تروریزم، شمار گروه‌های تروریستی از ابتدای حمله به افغانستان تاکنون افزایش بیش از سه برابری را شاهد بوده است.
علاوه بر آن تعداد جنگجویان حاضر در این گروه‌ها نیز از 32 هزار به 110 هزار افزایش یافته است.
در 16 سال گذشته امریکا به دو کشور حمله کرده، سه حکومت را سرنگون کرده و در 7 کشور نیز عملیات نظامی انجام داده، اما با این حال تهدید گروه‌های تروریستی افزایش یافته است.
در انتهای این یادداشت نویسنده با بیان اینکه تنها مردم افغانستان قادر به ایجاد تغییر پایدار در کشور هستند، می‌نویسد: تلاش‌های امریکا برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان شکست خورده است و ادامه مداخله امریکا ممکن است سرعت روند توانمندسازی افغانستان برای مدیریت امور خود را کاهش دهد. وقت آن رسیده است که افغان‌ها مسئولیت آینده خود را در دست گیرند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید