امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 8728 , ,
+
-

انفجار مرگبار کابل/ حضور بی ثمر امریکا

زمان انتشار : شنبه, 3 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

همانگونه که می دانید اوضاع امنیتی افغانستان رو به وخامت می‌رود، پرسش این است که چرا باید ایالات متحده امریکا به جنگی عساکر بیشتر بفرستد که ظاهرا وضع آن از بد به سمت بدترشدن پیش می‌رود؟!

مجله تایم در یادداشتی به قلم نیخیل کومار نوشت: در بامداد ۳۱ ماه می، دود عظیمی سرتاسر آسمانِ بالای ارگ، قلعه‌ مستحکم قرن نوزدهمی در کابل که دفتر و خانه‌ رییس‌جمهور افغانستان در آن واقع است، را فرا گرفت.
در ادامه این یادداشت آمده است: اما در فاصله‌ نه‌چندان دور از دروازه‌های ارگ و در نزدیکی سفارت جرمنی، یک شاهراه مزدحم به گودال بزرگی با عمق ۱۳ فوت تبدیل شد،کابل، یک‌بار دیگر، در خون خود می‌غلتید.
این دود از انفجار یک بم قدرتمند در یکی از بدترین حملات تروریست‌ها در کابل، برخواسته بود. یک‌ونیم دهه پس از تهاجم امریکا به هدف سرکوب تروریست‌ها، این بم گذاری در کابل نشان دهنده بدترشدن اوضاع در آنجاست.
کابل به خط مقدم نبرد علیه تروریزم تبدیل شده است
کابل به گفته اشرف غنی تبدیل به خط مقدم نبرد علیه تروریزم تبدیل شده است، این خط مقدم، به‌طور فزاینده‌ای خطرناک است. سال گذشته در نبرد با داعش و طالبان، ۳ هزارو ۵۰۰ فرد ملکی جان خود را از دست دادند. دولت افغانستان تنها ۶۰ فیصدِ خاک کشور را در کنترول خود دارد.
روی هم رفته حدود ۳ ملیون افغان – تقریبا ۱۰فیصد جمعیت – اکنون در مناطق تحت کنترول یا نفوذ تروریست‌ها زنده گی می‌کنند. و از جمله ۹۸ سازمان در سراسر جهان که ایالات متحده آن‌ها را گروه‌های تروریستی می‌شناسد، ۲۰ گروه در مناطق سرحدی میان افغانستان و پاکستان فعالیت دارند.
آرون اوکانل مورخ و مدیر پیشین سیاستگذاری شورای امنیت ملی دولت اوباما، می‌گوید: تلفات ملکیان از ۲۰۰۹ بدین‌سو مرتب افزایش یافته است و جنگ تقریبا ادامه یافته است.
کومار نوشت: در ۱۱ ماه می، غنی در ارگ با مجله «تایم» دیدار کرد، جایی که از پشت میزی که برای شاه امان‌الله خان ساخته شده بود (حاکم کشور برای یک دهه تا سال ۱۹۲۹ ) کار می‌کند.
امان‌الله خان اولین قانون اساسی و اولین بودجه‌ ملی افغانستان را معرفی کرد. او برده‌داری را لغو کرده و حقوق زنان را ترویج کرد. سرانجام، خان نتوانست تغییرات مثبت را برای افغانستان به ارمغان بیاورد و یک شورش قبایلی محافظه‌کارانه او را مجبور به کناره‌گیری کرد.
غنی زمانی که در ۲۰۱۴ رهبر افغانستان شد، میز خان را از انبار بیرون کشید، آن را تعمیر کرد و در دفتر کارش گذاشت. غنی می‌گوید: پشت میز تجددگرایی می‌نشینم که نتوانست [اصلاحاتش] را تکمیل کند. وی می‌گوید تغییر و تدوام باید مدیریت شود.
بم گذاری در کابل رویای افغانستان باثبات را به باد داد
بم گذاری در کابل نشان می‌دهد که این کار چقدر سخت است و آن میز نیز یادآور خلا بین امیدواری به یک افغانستان باثبات و بدترشدن مداوم اوضاع امنیتی است. تنها چیزی که این روزها این خلا را پر می‌کند، حضور ۸۴۰۰ عسکر امریکایی (همراه با حدود ۴۶۰۰ عسکر ناتو) و احتمال آمدن عساکر بیشتر است.
برای غنی، مسأله افزایش عساکر به موضوع تهدید گروههای تروریستی مرتبط می‌شود؛ چیزی که در دو تماس تلیفونی با ترمپ هنگام مطرح کردن مسأله‌ تداوم حضور ایالات متحده در افغانستان آن را مورد بحث قرار داد. (این دو رهبر هم‌چنین در جریان سفر اخیر ترمپ به عربستان سعودی ملاقات کردند). غنی می‌گوید: ما با یکدیگر به‌راحتی صحبت می‌کنیم. اما سبک‌های ما متفاوت است. بنابراین نیاز نیست [برای ترمپ] توجیه‌های نیم‌ساعته تهیه کنیم. باید خیلی زیرک باشید.
در حالی‌که دولت ترمپ اکنون پیشنهاد فرستادن ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ عسکر امریکایی به افغانستان را بررسی می‌کند، تلاش غنی برای متقاعد ساختن او احتمالا موثر واقع شده است. افزایش این‌چنینی [نیروها] نشان‌دهنده‌ تغییر سیاست در مقایسه با سال‌های اوباما خواهد بود، زمانی که تاکید بر خروج از افغانستان بود.
این اتفاق همزمان با تشدید جنگ واشینگتن علیه داعش در افغانستان، علاوه بر عراق و سوریه، خواهد افتاد. در ۱۳ آوریل، ایالات متحده یک بم ۲۱۰۰۰ پوندی را که به مادر تمام بم ها معروف است بر مجموعه غارهای داعش در شرق افغانستان انداخت. غنی می‌گوید آن بم گروه بسیار مهمی از رهبران داعش را نابود کرد!!

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید