امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 8792 , ,
+
-

دیپلومات‌های ارشد امریکایی از ترمپ بُریدند!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 8 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

برخی از دیپلومات های ارشد امریکایی در حال جدا شدن از ترمپ هستند.
روزنامه امریکایی نیویارک تایمز در راپوری نوشت همزمان که دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا در حال ایجاد تنش و صدمه به اتحاد و روابط جهانی امریکا است، برخی از دیپلومات های ارشد امریکایی با سوابق کاری حرفه ای علنا در حال جدا شدن از ترمپ هستند و طغیان بی سر و صدایی را به راه انداخته اند.
روز دوشنبه بود که دیوید رنک سرپرست سفارت امریکا در پکن استعفای خود را به دلیل تصمیم ترمپ برای خروج امریکا از توافق آب و هوایی پاریس اعلام کرد.
یک روز قبل از آن نیز لوئیس لوکنز سرپرست سفارت امریکا در انگلیس حمایت خود را از صادق خان شاروال لندن بعد از وقوع حملات تروریستی مرگبار در پایتخت انگلیس اعلام کرد و این درحالیست که ترمپ با تویت های مکرر خود به انتقاد از عملکرد شاروال لندن در مدیریت حملات اخیر پرداخته است.
ماه گذشته بود که دانا شل اسمیت سفیر امریکا در قطر نیز به تصمیم ترمپ در عزل جیمز کومی رییس اف بی آی واکنش نشان داد و در تویت خود نوشت که سخت است که در آن سوی آب ها از خواب بیدار شوی و اخباری از کشورت بشنوی و بدانی که آن روز را باید به توضیح دموکراسی کشورت بپردازی.
نیویارک تایمز در ادامه راپور خود نوشت که وزارت امور خارجه امریکا از همان ابتدا منبع مقاومت در برابر سیاست های دولت ترمپ بود به طوری که حدود هزار نفر از اعضای این وزارت خانه به اجرای منع موقت صدور ویزه برای بازدیدکننده گان امریکا از کشورهای عمدتا مسلمان اعتراض کردند آن هم در شرایطی که دولت ترمپ از جَنیوری درصدد بود ممنوعیت ورود این مسافران به امریکا را اجرایی کند.
بر اساس نوشته این روزنامه، خروج دیپلومات های ارشد از دولت امریکا و در کنار آن روند کند تقرّر ها مراکز اصلی وزارت امور خارجه امریکا را به طور قابل توجهی تضعیف کرده است.
در حال حاضر تنش ها میان ارگ سفید و دیپلومات های امریکایی علنی تر شده و به سطوح به مراتب بالاتر رسیده است. لوکنز، رنک و اسمیت همگی از دیپلومات های امریکایی ای بودند که دهه ها مشغول خدمت در امور خارجی بودند.
بر اساس اعلام مقامات آگاه، به سرپرست امریکا در پکن دستور داده شده بود تا منطق ارگ سفید برای خروج از توافق آب و هوایی پاریس را به دولت چین ارایه کند اما رنک به همکارانش گفته بود که نمی تواند از سیاست ارگ سفید در دولت پکن دفاع کند. رنک عمیقا از رویکرد کلی سیاست امریکا در قبال چین و به خصوص موضع امریکا در قبال توافق پاریس سرخورده شده بود و در حالی که قرار بود تا تقرّر رسمی تری برنستد ولسوال سابق آیووا، سرپرست سفارت باقی بماند، از سمتش استعفا کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید