امروز مصادف با یکشنبه, 6 میزان , 1399 , Sunday, 27 September , 2020
کد مطلب : 8798 , ,
+
-

پروسه کابل، حرفی روی کاغذ است

زمان انتشار : جمعه, 9 ژوئن , 2017 , بخش : یادداشت

نشست بین المللی "پروسه کابل" با حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف از جمله روسیه، ایران، چین، پاکستان و آمریکا امروز سه شنبه 16 جوزا در مرکز رسانه های کابل برگزار شد. در این نشست صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی حضور نداشتند.

نصرت الله اقبال، آگاه روابط بین الملل در گفتگو با "همگام" در خصوص نشست پروسه کابل به میزبانی افغانستان گفت: نشست هایی با هدف صلح در افغانستان در کشورهای مختلف منطقه ای و جهانی برگزار شده که تعداد آن از سال 2009 بدینسو به حدود 40 کنفرانس می رسد اما این نشست ها یکی پس از دیگری به سوی ناکامی رفته و سراغی از نتایج آنها نیست.

اقبال می گوید: یکی از اهداف پروسه کابل، کم رنگ کردن یا خارج کردن رهبری پروسه نشست های صلح افغانستان از دست روسیه است و از آنجایی که آمریکا نیز خواهان چنین موقفی است، این مورد را به واقعیت نزدیک می کند.

این آگاه روابط بین الملل، در خصوص موثریت این نشست ها و متقاعد ساختن کشورها در همکاری با کابل اظهار بیان می کند: اقناع کشورها و پروسه جنگ و صلح کشور در دست حکومت نیست و استراتژی های بلند مدت آمریکا در افغانستان موضوع اصلی دخیل مساله صلح و جنگ افغانستان است.

وی می افزاید: نشست پروسه کابل، تنها امروز نبوده و نشست های قوی تر از این هم برگزار شده است که نتایج مثمری برای تامین صلح نداشته است.
نمایندگان بسیاری از کشورها که امروز حاضر شده اند در نشست های قبلی هم بوده اند اما حتی نتیجه یکی از آن نشست ها تا امروز معلوم نیست که چه بوده است.

اقبال معتقد است: استراتژی ای که فعلا در کشور معلوم الاجرا است، استراتژی نظامی و جنگی است چراکه کشورهای ذی دخل و ذی نفع که بازیگران حوادث کشور هستند تا کنون به این نتیجه نرسیده اند که در این کشور باید صلح و امنیت برقرار باشد. شرکت کشورهایی مانند آمریکا و پاکستان در اینگونه کنفرانس ها و نشست ها یک عوام فریبی برای اقناع ملت هایشان و وقت گذرانی است.

این آگاه بین الملل، درخصوص برنامه و طرح حکومت در نشست پروسه کابل اظهار می کند: وضعیت حکومت به وخامت می رود و هر روز حرف از سقوط نظام توسط کسانیکه خود بدنه این نظام را تشکیل داده اند، می شود. از دید سیاسی بی ثباتی به اوج خود رسیده و امروز می بینیم که شریکان قدرت، در تقابل حکومت آمده اند و روشن است که برنامه داشتن برای پروسه کابل، از توانایی این حکومت بسیار بالاتر است که بخواهد روی آن بحثی شود.

وی می گوید: در کنار بی برنامگی حکومت، یک واقعیت دیگر این است که آمریکا با هر کشور منطقه ای که دراین نشست شرکت کرده است، بازی و تعامل خاص خود را دارد. جایگاهی که پاکستان برای آمریکا دارد را نمی توان از افغانستان توقع داشت. پاکستان بازیگر حداقل نیم قرنی است که برای منافع آمریکا در منطقه بازی کرده است. در این شرایط وقتی صلح و امنیت می آید که آمریکا بخواهد چرا که دست بالا را در تمام این بحث ها و نشست ها دارد و هرگاه این کشور خواهان صلح باشد، کشورهای دیگر هم به صورت اتوماتیک خواهان صلح می شوند چرا که استراتژی های کلان تغییر کرده است و منافع بقیه هم تغییر می کند.

اقبال تصریح می کند: حضور آمریکایی ها در افغانستان خود توجیه بودن ناامنی است. چرا که اگر صلح باشد، جامعه جهانی و افکار عمومی این کشور بخاطر حضور در کشور ثانی توضیح می خواهند از اینرو تحت هر عنوانی هم که شده است باید ناامنی وجود داشته باشد و بوجود بیاید. در دیدی فراتر هم خارج از تصور است که منافع افغانستان و آمریکا یکی شود تا بتوان انتظار آوردن صلح از این کشور را داشت.

این آگاه روابط بین الملل، درخصوص اهمیت اشتراک کشورهای مختلف در پروسه کابل می گوید: انتشار بیانیه ها و برگزاری کنفرانس ها حرف جدیدی نیست و در آینده هم بسیار اتفاق می افتد اما در عمل باید دید که کسی به این بیانیه ها متعهد می ماند یا خیر؟ به این باورم که پروسه کابل، ناکام است و یک حرفی روی کاغذ خواهد ماند.

وی در خصوص ناکامی پروسه کابل می افزاید: نه تنها پروسه کابل که بسته ای بنام جنگ و صلح در افغانستان ناکام است. اگر آمریکا بخواهد در طی 24 ساعت صدای فیر نه تنها در افغانستان که در تمام منطقه قطع می شود چنانچه در سال های 2001 تا 2004 شاهد آن بودیم در غیر این صورت جنگ 45 کشور با با 10 نفری که نان خوردن خود را ندارند خاتمه نمی یابد و هر روز آنها ولایات را سقوط می دهند و قدرتمند تر می شوند.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید