امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 8800 , ,
+
-

مردم می خواهند افراد بی کفایت حکومت کنار روند

زمان انتشار : جمعه, 9 ژوئن , 2017 , بخش : یادداشت

کابل در چهارشنبه گذشته شاهد حمله ای مرگباری بود که جان صدها تن از شهروندان کشور را گرفت و بیشتر شهروندان ما در این حادثه زخم برداشتند و همان روز برخی از شهروندان کشور و فعالان جامعه مدنی، گلیم غم را در محل حادثه هموار کردند و برای شهدای این حادثه دادخواهی می کردند. روز گذشته هم تعدادی از شهروندان و فعالان جامعه مدنی، در یک گرد همایی و اعتراض مدنی از حکومت افغانستان خواستند تا به خواست های شهروندان افغانستان به شکل اساسی اش رسیدگی شود و مخصوصا پس از این حادثه، اعتراض ها بلند شده بود و مردم افغانستان می گفتند که امنیت باید تامین شود و حکومت و رهبران حکومت افغانستان باید از سمت شان استعفا دهند و حقانی را هم اعدام کنند. از سوی دیگر این راهپیمایی پس از چندی به خشونت گرایید و از سوی نیروهای امنیتی کشور، شلیک صورت گرفت و تعدادی از شهروندان ما جان باختند و تعدادی هم زخم برداشتند.

صفی الله هاشمی عضو مجلس سنا در برنامه «محور» گفت: مجلس سنا بارها و بارها صدای خود را در رابطه با تامین امنیت مردم افغانستان و تامین صلح برای مردم افغانستان بلند کرده است و درخواست کرده است که تدابیر جدی باید گرفته شود و حکومت وحدت ملی باید این موضوع را سرخط عمده و حیاتی خود قرار می داد. اما حالا می بینیم که علاوه بر تشدید فعالیت های مخالفان دولت، کمکاری ها، چالش ها و نواقص بسیاری در خود دولت و ارگان های امنیتی وجود دارد که باعث به وقوع پیوستن چنین حوادث هولناک و وحشتناک و خونبار شده است.

وی، با انتقاد از گلوله باری حکومت بر مردم در تظاهرات بیان داشت: با تاسف، با وجود هشدارهایی که از جانب مجلس سنا داده شده است که اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، سرانجام صدای مردم بلند می شود و مردم دیگر تحمل این نوع حکومت داری را نخواهند داشت. حکومت هیچ توجهی ننمود. تظاهرات نه تنها از سوی مردم یک قوم، بلکه از تمام قومیت ها و اقشار و تمام مردمی که کشته و زخمی داده بودند و متاثر شده بودند، برگزار شده بود. براساس قانون اساسی، مردم حق دارند که از حقوق خود دفاع کنند و اگر این حق به آنها داده نشد، اعتراض کنند و دست به اقدامات مدنی بزنند. اما کسانی که می خواستند عدالت خواهی کنند ودر مورد تامین امینت افغانستان که روز بروز بحرانی شده است صدای خود را بلند کنند و از مسوولان بخواهند که در رابطه با تامین امنیت شان که به آبرو و شرف و زندگی مردم افغانستان ارتباط دارد تدابیر جدی اتخاذ کنند و حق مسلم شان بود. ولی بدبختانه عکس العملی که نشان داده شد، عکس قضیه را نشان داد. همان دموکراسی نیم بند و نونهادی که حکومت خود از آن یاد می کردند همان را هم زیر سوال بردند و خفه کردند و به تابوت انداختند. وگرنه در هیچ کشوری نمی بینیم که حکومت در مقابل اتباع خود چنین اقدامی را انجام دهد و آنها را به گلوله ببندد. در باقی کشورها هر روز مظاهره صورت می گیرد اما چنین اتفاقی هرگز نمی افتد.

هاشمی، معتقد است، هرکاری که حکومت می کند، به دستور یک کشور خارجی که بادارش است، می باشد و از خود اراده ای ندارد و افزود: حکومت ما ملی و مردمی نیست، بلکه مستبد و دیکتاتور و خودکامه است. حکومت اگر مردمی و ملی باشد، باید با مردم با شفافیت برخورد کند. کابینه ما، انتخابات ما، تدویر لوی جرگه، اقتصاد ما، مهاجران ما، فساد گسترده اداری که در این مملکت وجود دارد، همه و همه گواه این مساله می باشد که حکومت هیچ اعتقادی به دموکراسی ندارد و هیچ کجای آن را نیز عملی نمی کند. فقط از آن نام می برد و با آن شعار می دهد و مردم را فریب می دهد. متاسفانه هر کدام از اعضای حکومت ما بر اساس خواست و فرمایش یک کشور خارجی، عمل می کنند و درصدد تطبیق اهداف و منافع کشورهای دیگر هستند و هیچ در غم ملت مردم افغانستان نیستند. بلکه به جای آن مشغول قوم پرستی و خویش خوری هستند و در حال گرفتن ماهی از این آب گل آلود هستند.

این عضو مجلس سنا، مردم را خشمگین از اعمال حکومت می داند و می گوید: کارد مردم به استخوانشان رسیده است. از حکومت می خواهند که به این بی کفایتی پایان دهد و افراد و اشخاصی را که نمی خواهند و یا نمی توانند به وظایف خود به درستی عمل کنند، را برکنار کند. در افغانستان قطع الرجال نیست. افغانستان پر است از افراد و اشخاص نخبه که شایستگی خیلی از مقام ها را دارند. این افراد حتی می توانند رییس جمهور و رییس اجرایی باشند که باید کنار بروند و به جای آنان کسانی بیایند که شایستگی داشته باشند تا مردم بیش از این خون دل نخورند. تبدیل و تغییر افراد فرقی در وضعیت افغانستان بوجود نمی آورد. این افراد فاسد وبی لیاقت کلا باید کنار بروند و اجازه دهند کسانی بیاند که می توانند کار کنند و مردم برای آنها اهمیت دارد.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید