امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 8802 , ,
+
-

مسوولان درجه یک امنیتی باید برکنار شوند

زمان انتشار : شنبه, 10 ژوئن , 2017 , بخش : یادداشت

حمله بر جنازه پسر معاون مجلس سنا، با پرسش هایی همراه است. چنانچه محمد علم ایزدیار می گوید، که این حمله به دست طالبان و به دستور پاکستان انجام شده و حلقه هایی در داخل نظام هراس افکنان را در اجرای این حمله کمک کردند. در بعد دیگر رویدادهای اخیر اعتراض کننده ها، وعده ها و پاسخ های رییس جمهور غنی را فریبنده می دانند و برکناره گیری رییس جمهور، رییس اجرایی و محاکمه مشاور شورای امنیت ملی رییس عمومی امنیت ملی، و وزیر امور داخله تاکید دارند. اما پس از وقوع سه مصیبت کلان در شهر کابل، حکومت در مجموع چه واکنش و پاسخی به مردم افغانستان داشته است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: واقعیت قضیه این است که ما در آستانه فروپاشی قرار داریم. یعنی حکومتی دیگر وجود ندارد. عملا دیگر حکومتی مشروع، دموکراتیک، دارای یک مقبولیت اجتماعی، یا مسوول وجود ندارد.یک تعداد افرادی که در ارگ نشسته اند آنها بدون اینکه بدانند که سی میلیون مردم افغانستان در رابطه با آنها چه قضاوت هایی دارند، نشسته اند و حرف هایی را می زنند.

وی، در خصوص تبعات حادثه روز چهارشنبه بیان داشت: در چهارشنبه سیاه، نزدیک به هفتصد نفر کشته و زخمی شد. آن روز پولیس مشخص نیست به فرمان چه کسی، چندین نفر از بهترین فرزندان این سرزمین را به شهادت رساندند و یا زخمی کردند. در کجای قانون اساسی ما و در کجای اصول و ضوابط دموکراتیک چنین چیزی وجود دارد. دیروز قرار بود که گلیم جمعیت اسلامی را جمع کنند و برای همیشه دیگر فاتحه جمعیت را بخوانند. این که خدا نخواست آن بحث دیگری است. ماشین ترور، آدم کشی و تهدید در افغانستان فعال است. یک تعداد آدم اینجا نشسته اند و چپ و راست حکم صادر می کنند. از بیانیه تازه رییس جمهور خستگی احساس می شد،از آن آدم احساس می کرد که یک مقداری می فهمد که بیرون ارگ ممکن است تحولاتی اتفاق بیفتد که این دفعه مردم بخواهند به داخل ارگ بیایند. ولی بازهم این بیانیه مسوولانه نبود.

رحمانی، معتقد است، مشخص نیست به چه علت حکومت در برابر این فاجعه بزرگ هیچ اقدام سیاسی انجام نداده است و افزود: وقتی در یک جامعه یک هزار انسان در پهلوی ارگ کشته و زخمی می شوند و آب از آب تکان نمی خورد، فاتحه آن سرزمین را باید خواند. به لحاظ سیاسی، مسوولین درجه یک امنیتی، باید می رفتند. از مشاور امنیت ملی گرفته تا رییس امنیت ملی تا وزیر داخله و قوماندان عمومی گارنیزون که مستقیم به رییس جمهور پاسخگو است و قوماندان امنیه شهر. اینها باید خداحافظی می کردند. آنها باید خود شرم می کردند، استعفا می کردند یا رییس جمهور و رییس اجرایی اینها را برکنار می کرد. این اقدامات سیاسی بود. چرا که اینها مسوولان درجه یک هستند. یک سری اقدامات جنایی باید صورت بگیرد. باید یک بررسی دقیق صورت می گرفت که ما کجاها خلا داشتیم. چقدر خلا داشتیم. آیا این خلا ها عمدی بود. غیر عمدی بود. ما قاصر داریم مقصر داریم به هر حال اتفاقاتی افتاده که باید آن اتفاق ها می افتاد. اما هیچ کدام از این کارها انجام نشد.

نماینده مجلس ادامه داد:این کمیسیونی که درست شد این کمیسیون از همان کمیسیون هایی بود که در طی چهارده سال گذشته مرتب درست می شوند و به هیچ وجه هم به نتیجه ای نمی رسد. آمده اند آمر حوزه را برطرف کرده اند، در حالیکه مرکز پلان گذاری و عملیات یا در یکی از ولایت های سرحدی ما بوده یا در یکی از اتاق ها و دفترهای آی اس آی، در پاکستان بوده است. امنیت ملی کجا بود که نتوانست آن را کشف و خنثی کند. وزیر داخله کجا بود که باید آن را در سرحدات، شاهراه ها و بیرون کمربندهای شهرهای کابل کشف و متوقف می کرد. این موتر و عامل انفجار به اینجا رسید و انفجار صورت گرفت. بعد حکومت آمده است آن آمر حوزه بیچاره را که باید سارق و قاتل و جانی را بگیرد را برطرف کرده است. می خواهم بگویم که به لحاظ سیاسی، اقدامی که باید صورت می گرفت، صورت نگرفته است.در حالیکه شما با یک فاجعه ملی روبرو هستید.

وی در اخیر گفت: حکومت اگر بخواهد حداقل وضعیت نیم بندی را که دارد حفظ کند و افغانستان دچار فروپاشی ملی نشود، باید مسوولان درجه اول امنیتی را برکنار کند و در صورتی که ثابت شود که عده ای از اینها به عنوان ستون پنجم دشمن و جاده صاف کن تروریست ها عمل می کردند باید محاکمه شوند.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید