امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 8828 , ,
+
-

معنای امضای قرارداد امنیتی با امریکا چیست؟

زمان انتشار : یکشنبه, 11 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

اگر امضای قرارداد امنیتی با امریکا صرفاً بر روی کاغذ است چه سودی می تواند داشته باشد، و اگر این قرارداد دارای جنبه عملی است پس چرا امریکا تاکنون در این زمینه هیچ اقدامی نکرده است؟
لیاقت علی امینی کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به تاکید مردم و برخی نماینده گان ولسی جرگه بر لغو قرارداد امنیتی کابل و واشینگتن اظهار داشت: این قرارداد در اولین روز کاری دولت وحدت ملی به امضا رسید که نشان دهنده همکاری بین دو کشور خاصتاً در زمینه تامین امنیت بود.
وی افزود: بر اساس این قرارداد، امریکا من‌حیث یک همکار استراتیژیک با افغانستان خاصتاً در تامین امنیت باید با کشورمان همکاری می کرد اما با گذشت حدود دو و نیم سال از دولت وحدت ملی، امریکا هیچ گام عملی برای اجرای مفاد این قرارداد بر نداشته است.
وی افزود: طی این مدت شاهد تجاوز نظامی پاکستان به خاک افغانستان بودیم چنانچه با حملات توپخانه ای، تمامیت ارضی افغانستان را به مخاطره انداخت اما امریکا هیچ واکنشی نشان نداد.
به گفته امینی علاوه بر آن حملات تروریستی کوچک و بزرگ زیادی از سوی سازمان آی اس آی و بوسیله طالبان در افغانستان صورت گرفت و هزاران باشنده افغان به خاک و خون کشیده شدند که اسناد و مدارک آن هم به گفته مقامات موجود است.
این صاحبنظر مسایل سیاسی عنوان کرد که در چنین وضعیتی این سوال برای مردم پیش می آید که معنای امضای قرارداد امنیتی با امریکا چیست. اگر صرفاً بر روی کاغذ است چه سودی می تواند داشته باشد، و اگر این قرارداد دارای جنبه عملی است پس چرا امریکا تاکنون در این زمینه هیچ اقدامی نکرده است.
وی گفت: کارآیی این قرارداد می توانست در این باشد که از سرحدات و اراضی افغانستان در برابر تهدیدها حمایت مشترک صورت بگیرد و برای حفاظت جان باشنده گان افغان اقدامات عملی روی دست گرفته شود اما تاکنون امریکا در این زمینه همکاری نکرده و پس از حمله انفجاری دهم جوزا در کابل این ذهنیت برای مردم افغانستان پیش آمده که این قرارداد باید لغو شود.
امینی با اشاره به اظهارات حنیف اتمر مشاور امنیت ملی مبنی بر اینکه با همتای امریکایی خود در خصوص قرارداد امنیتی نشست خواهد داشت، گفت: این وظیفه دولت است که در این مورد با امریکایی ها گفتگو کند زیرا اگر قرار باشد وضعیت به همین صورت ادامه پیدا کند لغو این قرارداد بهتر است و حداقل دولت افغانستان از این ناحیه زیر سوال نخواهد بود.
وی افزود: امریکا و متحدین غربی اش با سیاست مشخصی راجع به مسایل افغانستان نمی نگرند و با وجود توانایی و نیروهای زیادی که طی سال های گذشته در افغانستان داشتند، کار قابل توجهی برای تامین امنیت در کشور انجام ندادند از این رو مردم افغانستان به این نتیجه رسیده اند که آنان در برقراری صلح و امنیت در کشورمان صداقت ندارند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید