امروز مصادف با شنبه, 5 میزان , 1399 , Saturday, 26 September , 2020
کد مطلب : 8849 , ,
+
-

خارجی ها ما را توسط خودمان می کشند

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 ژوئن , 2017 , بخش : یادداشت

ندای افغانستان –

چهارشنبه هفته گذشته، کابل شاهد یک رویداد بسیار وحشتناک بود که در آن صدها نفر کشته و زخمی شدند، پس از آن نیز در اعتراض مردم در این واقعه در روز جمعه نیز تعدادی از مردم کشته و زخمی شدند و در روز شنبه نیز در مراسم خاکسپاری عده ای از شهیدان انتحارهای دیگری رخ داد و عده ای دیگر نیز در خاک و خون غلطیدند. خواست مردم از حکومت افغانستان این بود که برای تامین امنیت مردم جدی باشد و افراد بی لیاقت در نهادهای امنیتی را برکنار کند. پس از ماجراها یکشنبه کابل میزبان نشستی بین المللی برای مبارزه با تروریزم در کابل بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، زلمی وردک، آگاه مسایل نظامی در برنامه «راه حل» گفت: در یک مملکت و در یک سرزمین وقتی وحدت واقعی در بین ملت وجود نداشته باشد، از آن یک حکومت پاشیده بوجود می آید، همانطور که در افغانستان این نوع حکومت و در حال حاضر وجود دارد. ملت ما ملت نیست. بلکه ملیت ها است. بنابراین از ملیت ها یک حکومت پاشیده ضعیفی بوجود می آید که بر این ملت های پاشیده، تحمیل می شود. مثل حکومت ما که در داخل حکومت هم یک وحدت واقعی وجود ندارد. زد و خوردی که میان افراد حکومت وجود دارد، زمینه را برای کسانی که مغرض هستند، برای کسانی که اهداف دارند، برای کسانی که دشمن این خاک و این سرزمین و این مردم هستند، زمینه بسیار خوبی را برایشان مساعد می کند. زمانی که مسوولیت پذیری وجود نداشته باشد، خودبخود مسایلی که پیش می آید راه را برایشان آسان می سازد.

وی، یکی از دلایل ناامنی در افغانستان را زورمندان در افغانستان می داند و می گوید: در شهر کابل موترهای زورمندان را می بینیم که با نمبر پیلوت های رنگارنگ گشت و گذار می کنند و به ترافیک و بازرسی و هیچ چیز اهمیت نمی دهند. چرا که زورمند هستند و قدرت دارند. وحدت و هماهنگی نه در ملت و نه در حکومت وجود ندارد. اگر ما در بین ملت وحدت می داشتیم اما در داخل حکومت مشکلی بوجود می آمد، حکومت خودبخود به طرف انزوا می رفت و از بین می رفت. اما وقتی که بین ملت اتفاق و وحدت واقعی وجود نداشته باشد، این حکومت از خدا می خواهد که در بین مردم و در بین خودشان زد و خورد باشد و از این زد و خوردها صاحب نام و شهرت و ثروت می شوند. به اصطلاح از آب گل آلود ماهی می گیرند.

وردک ادامه داد: بر همین اساس است، که در فساد قهرمان است و در وحشتگری بعد از سوریه کشور دوم جهان است. ناتو هم نیروی های خود را به این بهانه به افغانستان می فرستد که حکومت افغانستان ضعیف است و از پس کارهای خود بر نمی آید. وحدت در میان ما نیست و بیرونی ها هم نمی گذارند که ما وحدت داشته باشیم، آنها از حماقت، جهالت ما استفاده می کنند هم خود ما را توسط خودمان می کشد و خودمان را توسط خودمان بدنام می کنند و هم خودشان به اهداف استراتژیک خود می رسند.

این آگاه نظامی، دلیل هرج و مرج شدن و به اغتشاش رسیدن و کشته شدن مردم را در روز اعتراض، سوء استفاده کنندگان می داند و می گوید: حق خواستنی است و هر کسی باید در هر جا و هر شرایطی که باشد حق خود را بخواهد. اما در افغانستان می بینیم که وقتی مردم مظلوم حق خود را می خواهند سوء استفاده کنندگان پیدا می شوند و این حق خواستن را خدشه دار می کنند و از بین می برند تا چیزی در این میان به دست بیاورند.

وی، در خصوص دلیل اعتراض مردم بیان داشت: این حادثه چهارشنبه؛ اولین حادثه ای نیست که در افغانستان اتفاق افتاده است، حوادث وحشتناک دیگری قبل از این اتفاق افتاده است که حکومت وعده بررسی و رسیدگی به عاملان آن را داده است. اما نتیجه این وعده چه شد؟ این حادثه هم بدین منوال می گذشت. مردم برای این به سرعت اعتراض کردند و فرصت ندادند که حکومت بررسی کند چرا که بر حکومت بی باور بودند و اعتمادی به آن نداشتند. بنابراین معطل نشدند که حکومت کمیسیون تشکیل بدهد و ماه ها بگذرد و این قضیه به فراموشی سپرده شود. کار مردم و اعتراض آنها قابل تقدیر و تحسین برانگیز است و افتخار دارد. اما اعتراض ها باید در یک چوکات اصولی باشد. باید چهل و هشت ساعت قبل حکومت باید خبر دار بشود. حکومت هم نباید به آسانی به معترضین اینگونه رفتار می کرد و آنها را به گلوله می بست. باید قبل از هر اقدامی به آنها حداقل سه دفعه اخطار می داد و برای پراکنده کردن مردم قبل از گلوله باری، آب پاشی می کرد. نه اینکه ابتدا مردم را گلوله باران کند و بعد از آن، آب بپاشد.

وی، در خصوص نتیجه نشستی که در کابل برگزار شد گفت: کنفرانس زمانی می توانند موفق شوند که سه فاکتور داشته باشند، یک فاکتور این است که همه با صداقت موافق این برنامه ها باشند. دوم اینکه غرض های سیاسی در آن وجود نداشته باشد. که هر کس در پی منافع خود در این نشست ها آمده باشد. سوم، کنفرانس ها ادامه دار باشد و در هر کنفرانس نتیجه ای وجود داشته باشد. که متاسفانه اینگونه کنفرانس ها تابحال موفقیت نداشته است و نتیجه خوبی برای افغانستان نداشته است.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید