امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 8859 , ,
+
-

برپا کردن خیمه ها هدف سیاسی دارد

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 ژوئن , 2017 , بخش : یادداشت

ندای افغانستان –

رییس جمهور غنی در دیدار با نمایندگان مجلس وعده سپرده است که به تمامی خواسته های قانونی و مشروع اعتراض کنندگان رسیدگی خواهد کرد. هرچند برکناری مقام های طراز اول امنیتی، تعلیق وظیفه معاون ریاست محافظت ریاست جمهوری فرمانده گارنیزون کابل و معرفی آنان به نهادهای عدلی و قضایی بخشی از خواست های اعتراض کنندگان هستند اما یکی از نمایندگانی که در این نشست حضور داشت می گویند که رییس جمهور این خواست های اعتراض کنندگان را رد کرد و با نمایندگان برخورد خوبی نداشته است اما در واقع آیا رییس جمهور غنی در خواست برکناری مقام های ارشد امنیتی را به عنوان خواست های مشروع اعتراض کنندگان پذیرفته است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،قیص حسن عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: ار ملاقاتی که ما با رییس جمهور داشتیم، راضی هستیم. برخورد خوبی با ما داشتند و بحث هایی درباره تحصنی که جوانان ما راه انداخته اند داشتیم. ما با رییس جمهور پیشنهاداتی داشتیم و اعراضاتی هم کردیم. اعتراضاتی که چرا این واقعه اتفاق افتاده است و چرا این تعداد از مردم شهید شدند. ظلم بزرگی در حق مردم اتفاق افتاد و حکومت باید پاسخگوی آن باشد. در کنار آن، رییس جمهور هم گفته هایی داشته است و درمورد دشمنان داخلی و خارجی صحبت هایی کرد.

وی، در خصوص تحصن مردم و توجه حکومت به آن بیان داشت: حالا اگر وضعیت کلی افغانستان را ببینیم، این تحصن و خیمه برپا کردن، توجه ما را به سمت حکومت می سازد، ما دیروز برخوردهای بسیاری با رییس جمهور به خاطر عدالت خواهی برای خانواده کسانی که شهید شدند کردیم. در اینجا رییس عمومی امنیت، بودند. وزیر دفاع بودند ومعاون اول وزیر داخله بودند. اعتراض حق مردم و جوانان ما است و باید اعتراض کنند و مظاهره نه تنها باید در کابل بلکه در سراسر افغانستان انجام شود و این مظاهره باید علیه دشمنانی مانند آمریکا که به نام دوستی همراه ما دشمنی می کنند انجام شود. ما باید در پشت دروازه آنها خیمه می زدیم. همسایه ای که به نام دوستی با ما دشمنی می کند، در پشت سفارت پاکستان باید خیمه می زدیم. تظاهر کنندگان می خواهند که رییس جمهور و رییس اجرایی استعفا کند. این درخواست برای کشورهایی که همه چیز آن از جمله دموکراسی روبراه است درست است اما در این افغانستان بیچاره و دربدر که جنگ در آن روان است اگر رییس جمهور استعفا کند و یک خلا قدرت پدید آید، اوضاع از آنچه هست بدتر می شود و میدان برای دشمنان ما باز می شود.

حسن، در خصوص وعده ای که رییس جمهور به نمایندگان در خصوص رسیدگی به اوضاع داده است گفت: رییس جمهور هم گفته است که از کسانی که در این انفجار، متناسب با وظیفه شان عمل نکرده اند و سهل انگاری کرده اند و بی پروایی کرده اند، بازخواست می شود. بحث ما بر سر کسانی که این مظاهره را به خشونت کشانده اند بود. کسانی در این موضوع مقصر بودند که جوانان و مردم را به خیابان ها کشاندند اما آن را درست مدیریت و کنترل نکردند،در واقع آنها خود به دنبال از آب گل آلود ماهی گرفتن بودند و سعی می کردند از این اعتراض منافعی برای خود کسب کنند.

نماینده مجلس، مقصر اصلی ناامنی افغانستان را آمریکا می داند و می گوید: باز هم می گویم، این آمریکا است که با ما دشمنی می کند و این ناامنی ها را به دامن افغانستان می اندازد و سالانه شش میلیارد دالر، به پاکستان می دهد. عدالت خواهی باید از آنان انجام بگیرد. مظاهره ای که مردم کرده اند، قابل قدر است و حق مردم می باشد چرا که در حق آنها ظلم شده است و آنها شهید داده اند و حکومت باید پاسخگو باشد این تظاهرات مردمی است. اما بعد از آن، این خیمه برپا کردن درست نیست. این خیمه ها سیاسی است، خواسته های رهبران آن سیاسی است. کار غیر سیاسی آن است که مردم می رفتند در پشت سفارت آمریکا، خیمه می زدند، در پشت سفارت پاکستان خیمه می زدند و اعتراض می کردند که چرا چنین ناامنی هایی را در دامن کشور ما پرت می کند؟ اگر مردم چنین کاری کنند من خود نیز آماده هستم که به تحصن کنندگان بپیوندم. خیمه برپا کنندگان کسانی هستند که عقده هایی از حکومت دارند و می خواهند از این فرصت استفاده کنند و عقده های خود را بنشانند.

وی، در خصوص هدف رهبران تحصن و خیمه ها بیان داشت: من نمی گویم که حکومت ما حکومتی خوب و آگاه است، اگر حکومت آگاه بود، این شش نفر را در تظاهرات نمی کشت و از درد مردم در می کشید اما اینگونه نیست. حرف من این است که این خیمه ها درد مردم را کاهش نمی دهد بلکه وسیله ای برای سودجویان می شود و مردم بازهم بی نصیب می مانند. حرف رهبران تحصن، فقط استعفای مقام های ارشد افغانستان و رییس جمهور و رییس اجرایی است. آیا می شود در این وضعیت اینها برکنار شوند و افغانستان در یک خلا قدرت به دست دشمن بیفتد. راه حل این است که یک اجماع ملی درست شود و رهبران با روشنفکری به مردم وضاحت دهند که اصل مشکل ناامنی افغانستان از دامن آمریکا و پاکستان ایجاد می شود.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید