امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 8861 , ,
+
-

معترضان از حکومت پاسخ می خواهند نه هشدار

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 ژوئن , 2017 , بخش : یادداشت

ندای افغانستان –

با گذشت یک هفته از تداوم تظاهرات مردمی در پایتخت و دیگر ولایت ها، حکومت با نشر اعلامیه ای هشدار به برچیده شدن خیمه های معترضان از سطح جاده ها شده است و این درحالی است که جنبش رستاخیز تغییر بر ادامه تظاهرات خود تا عملی شدن اصلاحات و خواسته ها تاکید دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، فهیم فطرت، سخنگوی جنبش "رستاخیر تغییر" در گفتگو با "حاشیه خبر" در خصوص هشدار ارگ در جمع کردن خیمه های معترضان از سطح جاده ها گفت: تازمانیکه مردم و شهروندان کشور به خواسته های مطرح شده ی مشروع شان نرسند، خیمه ها سرجایشان باقی است و افزون بر این در روزهای آینده حرکت های مدنی دیگری هم روی دست گرفته می شود.

فطرت می گوید: هشدار های حکومت تازه نیست و از ابتدای آمدن به جاده ها نه تنها با این هشدارها بلکه با گلوله باری هم مواجه بوده ایم اما امروز دیگر مردم تصمیم خود را گرفته اند و نمی خواهند دیگر گروهی و انفرادی در جنگ های کور تروریستی کشته شوند. به هر اندازه که نهادهای امنیتی به زور متوسل شوند، جفا به حق مردم و تهدید جدی را متوجه نظام سیاسی و اجتماعی کرده اند.

سخنگوی جنبش رستاخیز تغییر، درخصوص ماهیت و نحوه اعتراضات در پایتخت بیان می کند: اعتراضات مدنی مردم با رعایت تمام اصول اجتماعات مردمی و مدنی عیار بوده است و حرکت پیش رفته است و ادامه یافتن این اعتراضات به دیگر ولایت ها نیز این معنا را می رساند که مردم کاسه صبرشان لبریز شده است و از حکومت شان پاسخ می خواهند.

وی بیان می کند: برای این حکومت متاسف هستم، گل نبی احمد زی باید اکنون پشت میله های زندان باشد از پشت میله ها به دادستانی پاسخ بدهد که چگونه مستقیما دستور گلوله باری نظامیان به مردم را داده است؟ و همچنین برای این نظام که به قاتل مردم فرصت داده است که هشدار دوباره به مردم بدهد هم دو چندان متاسف هستم.

فطرت، درخصوص رد دستور گلوله باری از سوی فرمانده گارنیزیون کابل افزود: برای همه در جریان تظاهرات روشن است که نظامیان به دستور احمد زی و گارد ویژه ریاست جمهور و سایر نیروهای نظامی چگونه بر مردم شلیک کردند و آب فاضلاب بر رویشان ریختند. آنچه احمد زی و همدستانش انجام داده اظهر من شمس است و نیازی به تبصره و اثبات ندارد.

سخنگوی معترضان می گوید: ارگی که از پشت دیوارهای کانتینری به مردم هشدار می دهد، ساحه اش به 100 جریب نمی رسد بداند که این حرکت نه تنها روحیه مردم را ضعیف نمی کند بلکه آنان را منسجم تر می سازد که بخاطر خواسته ها و اهداف معقول و مشروع شان بایستند و این حکام ظالم را به دادگاه بکشانند.

نماینده معترضان مسدود شدن راه ها توسط معترضین را رد می کند و می افزاید:جنبش رستاخیز و هیات مدیریت برای برخی راه ها راه های بدیل را در نظر گرفته است. راه بندانی که در کابل صورت گرفت نتیجه کانتینر بندی های حکومت است و از جانب حکومت تلاش می شود که این اتهام به حرکت های مدنی مردم وارد شود. حتی خیمه های نقاط چهارراهی کارته پروان و قوای مرکز هم که احتمال می رفت عبور برای مردم را دشوار کند، به صدمتر دورتر از جاده ها منتقل شده است و معترضان هیچگاه طرفدار زیان رسیدن به شهروندان نبوده و نیستند.

وی، درخصوص قومی ساختن حرکت های مدنی مردم می گوید: اگر در هر لحظه به خیمه ها بروید، از تمام اقوام زیر چادر ها نشسته و علیه ظلم، فساد، بی عدالتی و خودکامگی نظام حرف می زنند. حرکت به هیچ وجه حزبی و قومی نیست و در نتیجه سهل انگاری و کشتار شهروندان بوجود آمده است. مسایل اینچنینی که مطرح می شود، بیشتر از تریبون حکومت برای تبرئه از اعمال زشت خود آنها است.

فطرت افزود: به قدری این حرکت مدنی است که حتی مردم خواستار براندازی نظام نیستند بلکه خواهان پاسخگویی از جانب حکومت در باره ناامنی ها هستند اما متاسفانه تا اکنون هیچ پاسخ مدنی برای حرکت مدنی مردم از جانب ارگ دریافت نشده است و حتی هشدار هم دریافت کرده ایم که این خشم مردم را بیشتر برانگیخته است.

سخنگوی جنبش رستاخیز تغییر، درخصوص مسالمت امیز نبودن تظاهرات از سوی مردم اظهار می کند: گره کار اینجا است که برخی با چهره شهروندی اما ذهنیت طالبانی بر مردم حاکمیت می کنند. از کسیکه تا دیروز از عمارت حمایت می کرده و فکرش طالبانی و در تبانی با آنان کار می کند چه توقعی می رود که از ارزش های شهروندی آگاه باشد و از آن پاسداری کند!

وی افزود: درد مشترک ما را به خیابان ها کشانده است. اسناد و مدارکی وجود دارد که نیروهای پولیس با ابتدایی ترین قوانین مسلکی آشنا نیستند و حتی حرمت خانم هایی که در اعتراض شرکت داشتند را نگه نداشتند و آنها را به زمین انداخته و کشیده اند. در نتیجه همین اقدامات بود که اعتراضات به خشونت کشیده شود. نیروهای پولیس مسلح بودند اما مردم حتی یک تکه سنگ هم برای پرتاب در دستشان نبود و این صحبت ها که می گویند از نیروهای پولیس هم زخمی داشته اند درست نیست بلکه درست این است که حتی یک نفر هم از پولیس زخمی نشده است.

فطرت درباره گفته های رییس جمهور در نشست پروسه کابل گفت: رییس جمهور در میان نمایندگان کشورهای دنیا می گوید که در یک سال 75 هزار انسان در افغانستان کشته شدند. این 75 هزار چطور برای مردم قابل قبول باشد وقتی که در میان کشته ها فرزند یک وکیل، وزیر، رییس جمهور، رییس و اشراف زاده ای کشور نیست. تصمیمی که گرفته شده است جز کنار رفتن نظام و آمدن یک نظام پاسخگو و مسوولیت پذیر نیست.

وی درخصوص اظهارات حکمتیار درباره حرکت های مدنی نیز می افزاید: صحبت های وی شخصی است. وی بعد از 21 سال کوه گردی و غیاب از جامعه دمکراتیک این صحبت ها را کرده است و با فضای سیاسی و دمکراتیک نا آشنا است. امیدواریم وی با گذشت هر روز بیشتر با فضا آشنا شود و ببیند که امروز کشور، افغانستان دهه 90 نیست، همچنان که ارزش هایی که وی با آنها آشنا بوده است امروز ارزش نیست.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید