امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 8869 , ,
+
-

بیوگرافی تحصیلیِ سران کشورهای عربی

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

ندای افغانستان – در این نوشتار تحصیلات شیوخ و سردمدارن کشورهای عرب مورد بررسی قرار می گیرد.
به نقل از اسپوتنیک، آنهایی که در کاخ‌ها زنده گی می‌ کنند و تعین‌کننده سرنوشت مردم خاورمیانه هستند، چه تحصیلاتی را کسب می‌کنند؟ کدامیک از شیوخ و رهبران کشورهای عربی در پوهنتون آکسفورد تحصیل کرده و چرا آکادمی نظامی سلطنتی انگلیس در بین آنها شهرت و محبوبیت دارد؟
حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین
وی در سن شش سالگی در بحرین به مکتب رفت. وی سپس و برای گذراندن دوره لیسه خود به مکتب لیس (Leys) در شهر کمبریج انگلیس وارد شد. حمد پس از دوره لیسه در سِپتِمبر 1967 وارد کالج نظامی شهر آلدرشات در وُلسوالی همپشایر انگلیس شد. بن عیسی همچنین در جون 1971 بخشی دیگر از دوره نظامی خود را در آموزشگاه قومندانی نظامی اردوی امریکا در منطقه فورت ایونوورت ایالت کانزاس امریکا آغاز کرد.
ملک سلمان ابن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی
سلمان، تحصیلات ابتدایی را در مکتب شاهزاده گان در ریاض به پایان رساند، مکتبی که ملک عبدالعزیز آن را برای فرزندان خود در سال 1937 تاسیس کرده بود. اما فراتر از این دوره آموزشی، هیچ سابقه خاص تحصیلی دیگری از وی وجود ندارد!
عبدالفتاح خلیل السیسی، رییس جمهور مصر
السیسی در سال 1977 از آکادمی نظامی مصر فارغ التحصیل شد و وارد نیروی زمینی اردوی این کشور شد.
صباح الاحمدالجابر الصباح، امیر کویت
وی تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب مبارکیه این کشور گذراند. پس از این دوره، شیخ احمد الجابر الصباح، پدرش وی را برای تحصیل و کسب تجارب و مهارت‌های سیاسی به تعدادی از کشورهای اروپایی و آسیایی اعزام کرد.
شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر
تمیم، در سال 1997 دیپلوم لیسه را از مکتب شربورن (Sherborne School) انگلیس دریافت کرد و سپس از آکادمی نظامی سلطنتی ساندهرست (Royal Military Academy Sandhurst) این کشور فارغ التصیل شد.
شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رییس دولت امارات متحده عربی
خلیفه بن زاید تحصیلات ابتدایی خود را مکتب شهر العین گذراند، مکتبی که پدرش شیخ زاید در این دومین شهر کلان امارت ابوظبی تاسیس کرده بود.
قابوس بن سعید آل سعید، سلطان عمان
سلطان قابوس تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر صلاله گذراند. پدرش در سِپتِمبر 1958 وی را به انگلیس اعزام کرد و در آنجا به تحصیلات خود در مکتب سافولک (Suffolk) ادامه داد. در سال 1960 وارد آکادمی نظامی سلطنتی در ساندهرست شد و مدت دو سال را در آنجا گذراند. وی با رتبه بریدمن ای از این آکادمی فارغ التحصیل شد. اندکی بعد به یکی از کَندَک های نظامی مستقر در جرمنی پیوست و مدت شش ماه در آنجا خدمت کرد. سپس وی به انگلیس بازگشت و در آنجا دوره آموزشی خاص برای مطالعه سیستم خودگردانی محلی را طی کرد. قابوس در سال 1964 به کشورش بازگشت.
بشار اسد، رییس جمهور سوریه
وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دمشق گذارند و سپس محصل رشته طب شد و در سال 1988 دیپلوم طب را دریافت کرد. سپس اسد به کار در شفاخانه نظامی شهر تشرین پرداخت و در سال 1992 برای ادامه تحصیل در رشته چشم‌ عازم بریتانیا شد. وی در سال 1994 به سوریه بازگشت.
بشار اسد همچنین در قول‌اُردو طب نظامی اردوی سوریه خدمت کرده و پس از چند سال خدمت در اردوی ملی در سال 1999 رتبه دگَروالی را دریافت نمود.
فؤاد معصوم، رییس جمهوری عراق
فؤاد معصوم تا 18 سالگی در شمال عراق سرگرم تحصیلات دینی بود، اما بعدها برای ادامه تحصیلات و دریافت رتبه کارشناسی در فاکولته حقوق اسلامی پوهنتون الازهر به قاهره رفت. وی بعدها درجات کارشناسی ارشد علوم اسلامی و دوکتورای فلسفه را دریافت کرد.
ملک عبدالله، پادشاه اردن
وی تحصیلات ابتدایی خود را در کالج اسلامی شهر امان گذراند و سپس در کالج سن ادموند انگلیس (St Edmund’s College)، مکتب ایگلبروک (Eaglebrook School) و آکادمی دیرفیلد (Deerfield Academy) امریکا به تحصیلات خود ادامه داد. وی یک دوره تکمیلی را در کالج پمبروک آکسفورد طی کرد و در سال 1980 آن‌را به پایان رساند. سپس برای تحصیل وارد آکادمی نظامی سلطنتی در ساندهرست انگلیس شد و اندکی بعد به سواره نظام سلطنتی این کشور پیوست. یک سال بعد رتبه دوهم بریدمنی را دریافت کرد. عبدالله دوم در سال 1987 دوره لیسانس فاکولته دیپلوماسی پوهنتون جورج تاون امریکا را به پایان رساند.
محمد ششم، پادشاه مراکش
پدرش وی را در سن چهار سالگی برای تحصیل به مکتبی واقع در ارگ سلطنتی این کشور در شهر رباط فرستاد. وی تحصیلات ابتدایی را در مکتب میدیا و تحصیلات متوسطه را در انستیتو مولوی گذارند. محمد ششم در جون 1981 رتبه لیسانس خود را دریافت کرده و در ادامه در فاکولته علوم حقوقی، اقتصادی و اجتماعی پوهنتون محمد پنجم در رباط به تحصیلاتش ادامه داد. در سال های 1987 و 1988 دو رتبه لیسانس دیگر در رشته های علوم سیاسی و حقوق عمومی دریافت کرد. در سالهای 1988 و 1989 دوره شش‌ماهه استاژ را در دفتر ژاک دلور، رییس وقت کمسیون اروپایی طی کرد. 29 آکتُبر سال 1993 با دفاع از رساله دوکتورای خود با موضوع همکاری اتحادیه اروپا و مغرب عربی از پوهنتون نیس-سوفیا آنتی‌-پولیس فرانسه فارغ التحصیل شد.
عمر حسن احمد البشیر، رییس جمهور سودان
وی در سال 1967 از آکادمی نظامی سودان فارغ التحصیل شد. در سال 1981 عیسوی رتبه ماستری علوم نظامی را در پوهنتون قومندانی و مدیریت دریافت کرد. سپس در سال 1983 رتبه ماستری علوم نظامی را در مالزیا دریافت کرد و در سال 1987 به عضویت آکادمی علوم سودان در آمد.
عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس جمهور الجزایر
پس از پایان تحصیلات متوسطه در سال 1956 در سن 19 سالگی وارد صفوف اردوی آزادی بخش ملی الجزایر شد.
الباجی قاید السبسی، رییس جمهور تونس
السبسی رتبه ماستری خود در رشته حقوق را در سال 1948 در پوهنتون شهر دیژون فرانسه دریافت کرد. در سال 1949 برای ادامه تحصیل به پاریس رفت. در سال 1952 پس از پایان تحصیلات خود به تونس بازگشت.
محمود عباس، رهبر فلسطین
تحصیلات متوسطه و عالی خود را در سوریه به پایان رساند. در ادامه وارد فاکولته حقوق پوهنتون قاهره شد و از آنجا دانش‌آموخته شد. محمود عباس در سال 1982 تحصیلات عالی خود را در رشته علوم سیاسی در دانشگاه دوستی ملل روسیه به پایان رساند. در سال 1984 از رساله دوکتورای خود با موضوع روابط مخفیانه جرمنی نازی و جنبش صهیونیستی دفاع کرد که مدتی بعد این رساله با عنوان روابط رهبران جرمنی نازی و سران جنبش صهیونیستی توسط بنگاه چاپ و نشر دار ابن رشد به چاپ رسید.
محمد ولد عبدالعزیز، رییس جمهوری موریتانی
وی در دوران جوانی خود از سوی مقامات کشورش برای تحصیلات نظامی به مراکش اعزام شد و در رشته افسرِ مِستَری از آکادمی نظامی شهر مکناس مراکش فارغ التحصیل گردید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید