امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 8873 , ,
+
-

پوتین از استفاده ابزاری امریکا از تروریست ها می گوید

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 ژوئن , 2017 , بخش : اخبار جهان

ندای افغانستان – رییس‌جمهور روسیه در مصاحبه با اولیور استون کارگردان امریکایی در فلمی به نام مصاحبه‌های پوتین گفت که امریکا حاضر است تا از تروریست‌ها برای تضعیف اوضاع سیاسی روسیه استفاده کند.
ولادیمیر پوتین اشاره کرد که چطور سازمان‌های استخباراتی امریکا در حین جنگ چچن از شبه نظامیان حمایت کردند. او گفت: در آن زمان، ما به وضوح دریافتیم که همتایان امریکایی ما، وقتی درباره حمایت خود از روسیه حرف می‌زدند و ادعا می‌کردند که آماده گی دارند در زمینه مبارزه با تروریزم همکاری کنند، اما در واقع آن‌ها از آن تروریست‌ها برای بی‌ثبات کردن اوضاع داخلی روسیه استفاده کردند.
پوتین در واکنش به اظهار نظر استون در زمینه تلاش‌های سازمان‌های استخباراتی امریکا برای مهیا کردن کانون تنش‌ها در آسیای مرکزی یا شمال قفقاز گفت: آن ایده‌ها همچنان باقی است. متأسفانه امریکا از آن تحولات حمایت کرد. جنگ سرد، مدت‌ها پیش در تاریخ ناپدید شد. ما روابط شفاف خوبی با جهان، با اروپا و با امریکا داریم. به طور قطع، ما امید به حمایت داشتیم اما در عوض شاهد آن بودیم که چطور سرویس‌های استخباراتی امریکا از تروریست‌ها حمایت کردند.
پوتین در ادامه افزود که سرویس‌های استخباراتی امریکا بدون توجه به اعتراضات مسکو، از شبه‌نظامیان در منطقه قفقاز شمالی روسیه حمایت کردند.
پوتین تصریح کرد که در آن زمان به جورج بوش رییس‌جمهور وقت امریکا درباره شواهدی که در خصوص حمایت سازمان‌های استخباراتی امریکا از شبه‌نظامیان قفقاز در اختیار داشتند، اطلاع رسانی کردند. بعد از آن مسکو نامه‌ای از سیا دریافت کرد که در آن نوشته شده بود همکاران ما حق دارند که روابط خود را با تمام نماینده گان مخالفان حفظ کند و به این کار ادامه می‌دهد.
برنامه مصاحبه‌های پوتین یک مستند چهار قسمتی است که قرار است برای چهار شب پیاپی در امریکا بین شب‌های 12 جون تا 15 جون پخش شود و در روسیه نیز از شبکه یک این کشور پخش می‌شود.
در مصاحبه‌هایی که بین ژوئیه 2015 و فِبریوری 2017 انجام شد، پوتین به مواضع خود درباره روابط امریکا و روسیه، سیاست ناتو در اروپا و استقرار سامانه دفاع راکتی امریکا و همچنین اتهامات مربوط به مداخله مسکو در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 امریکا صحبت کرده است.
پوتین همچنین درباره بحران‌های سوریه و اوکراین و روابط با جرج بوش، بارک اوباما، دونالد ترمپ و هیلاری کلینتون و موضع خود درباره ادوارد اسنودن قراردادکار سابق آژانس امنیت ملی امریکا صحبت کرده است و به سؤالاتی درباره سیاست داخلی، مسیرش به سمت ریاست‌جمهوری و دوره‌های ریاست‌جمهوری پاسخ داده است.
پوتین همچنین تصریح کرد: امریکا القاعده و بن لادن را پرورش داد تا در حین جنگ افغانستان با اتحاد جماهیر شوروی مبارزه کنند، اما این گروه از کنترول آن‌ها خارج شد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید