امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 8877 , ,
+
-

کلید صلح افغانستان در دست اردوی پاکستان!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

ندای افغانستان – صلح در افغانستان در گروی اردوی پاکستان است، تا وقتی اردوی پاکستان تمایل نداشته باشد، جنگ افغانستان متوقف نخواهد شد.
حشمت غنی احمدزی کارشناس مسایل سیاسی درباره روند صلح افغانستان گفت: صلح در افغانستان در گروی اردوی پاکستان است و تا زمانی که نهادهای نظامی و استخباراتی این کشور تمایلی نداشته باشند، جنگ افغانستان نیز متوقف نخواهد شد.
وی با اشاره به نقش مداخلات خارجی در افغانستان ادامه داد: برای برقراری ثبات و صلح در افغانستان پاکستان باید از سوی جامعه جهانی و خاصتا کشورهای عربی و امریکایی تحت فشار قرار گیرد.
تا زمانی که اردوی پاکستان دست از حمایت گروه‌های تروریستی برندارد انتظار بهبود اوضاع امنیتی در افغانستان نمی‌رود؛ حمایت عربستان و سایر اعراب از اسلام‌آباد در تقویت تروریزم نیز باید متوقف شود.
احمدزی ادامه داد: فشار کشورهای عربی خاصتا قطر و عربستان سعودی که از حامیان مالی دولت پاکستان محسوب می‌شوند نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد.
برادر رییس‌جمهور افزود: عربستان سعودی و قطر سال‌هاست که از پاکستان حمایت مالی می‌کنند، در حالی که این کشور باید وارد لست تحریم‌های بین‌المللی شود و کشورهای عربی نیز کمک‌های خود را قطع کنند تا اردوی پاکستان استفاده ابزاری از تروریزم را متوقف کند.
این کارشناس مسایل سیاسی تصریح کرد: تا زمانی که اردوی پاکستان دست از حمایت گروه‌های تروریستی برندارد و از طالبان نیز نخواهد که از جنگ دست بردارند، ناامنی‌های افغانستان ادامه می‌یابد و انتظار بهبود اوضاع امنیتی نمی‌رود.
از سوی دیگر وی معتقد است که فشار بر سازمان استخبارات اردوی پاکستان به‌سختی مؤثر واقع می‌شود زیرا این سازمان از منابع مالی سرشاری بهره‌مند است و فعالیت‌های اقتصادی وسیعی را در پاکستان دنبال می‌کند.
این سازمان به دولت ملکی و پارلمان این کشور پاسخگو نیست و دولت اسلام‌آباد نیز توانایی اعمال فشار بر اردو و یا مهار فعالیت‌های استخبارات اردوی این کشور را ندارد زیرا رسانه، اقتصاد و اهرم‌های زیادی را در دست دارد که باعث شده تا این سازمان در برابر فشارهای خارجی کمتر آسیب‌پذیر باشد.
حشمت غنی احمدزی همچنین درباره موضوع افزایش نیرو و بازگشت نیروهای خارجی در افغانستان گفت: حضور نظامیان خارجی به‌صورت مستقیم در جنگ باعث عدم رسیده‌گی به آموزش عساکر افغان می‌شود و درگیر شدن مستقیم خارجی‌ها در جنگ به‌نفع افغانستان نیست.
وی ادامه داد: حکومت افغانستان خواستار اعزام نیروهای جنگی بیشتر نیست بلکه برای اعزام نیروهای تخصصی در چوکات مأموریت آموزشی ناتو تلاش می‌کند تا روند آموزشی نظامیان افغان تسریع یابد.
این سیاستمدار افغان خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دلایل تلفات بالای نظامیان افغان فرستادن جوانان بدون تجربه و آموزش کافی به میدان‌های جنگ است.
بردار رییس‌جمهور تأکید کرد: در صورتی که نیروهای اردو و پولیس ملی آموزش کافی ببینند و تجهیز شوند از نیروهای خارجی بهتر می‌توانند بجنگند چون با منطقه و مردم این سرزمین آشنایی بهتری دارند و در نتیجه تلفات ملکیان نیز کاهش خواهد یافت.
وی درباره تجهیز نظامیان افغان گفت: این موضوع تا حدودی بین حکومت افغانستان و امریکا حل شده چون دولت کابل پیشنهادات خود در این زمینه را به طرف امریکایی و ناتو ارایه کرده است.
احمدزی ادامه داد: امریکا نسبت به تحویل 200 چرخبال به اردوی ملی متعهد شده است اما تاکنون ناتو مشخص نکرده که در بخش تجهیز نیروهای هوایی افغانستان چه‌نقشی را به‌عهده خواهد گرفت.
در صورتی که نیروهای اردو و پولیس ملی آموزش کافی ببینند و تجهیز شوند از نیروهای خارجی بهتر می‌توانند بجنگند.
این کارشناس سیاسی درباره استراتیژی جدید امریکا و اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان نیز اظهار داشت: به‌نظرم در این مورد رایزنی‌ها ادامه دارد زیرا بر اساس رویکرد جدید نظامی امریکا، علاوه بر اعزام عساکر بیشتر باید تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نیز مورد ملاحظه قرار گیرد چون امریکا و ناتو هم به بازگشت دوباره عساکر‌شان به میدان‌های جنگ تمایل ندارند.
اظهارات حشمت غنی احمدزی در حالی مطرح می‌شود که انتظار می‌رفت رییس‌جمهوراشرف غنی در کنفرانس روند کابل که با حضور نماینده گان 25 کشور و سازمان بین‌المللی برگزار شد از دست داشتن سازمان استخبارات اردوی پاکستان در حمله اخیر کابل پرده بردارد اما وی در چرخش سیاسی پاکستان را از قلاب رها کرد.
اشرف غنی در کنفرانس روند کابل بر آغاز مجدد نشست‌های چهارجانبه صلح در اسلام‌آباد توافق کرد و با نخست‌وزیر پاکستان نیز دیدارهای صمیمانه‌ای داشت.
برخی از کارشناسان معتقدند که اشرف غنی به‌منظور گریز از فشارهای داخلی خاصتا احزاب مخالف ارگ ریاست جمهوری بار دیگر دست به دامن پاکستان شده و خواستار ترمیم روابط خود با اسلام‌آباد است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید