امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 8879 , ,
+
-

بررسی نتایج تجاوز سعودی ها به یمن

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

ندای افغانستان – در این نوشتار برآنیم تا بدانیم که آیا عربستان توانست در دو عرصه سیاسی و نظامی به اهداف اعلام شده خود دست یابد یا خیر؟
ایتلاف تحت رهبری عربستان در 25 مارچ 2015 برابر با 6 حمل 1394 طی عملیاتی موسوم به عملیات قاطعیت( عملیة عاصِفة الحزم) یمن را از زمین و هوا آماج حملات خود قرار داد.
800 روز از این تجاوز یعنی حدود دو سال و سه ماه می گذرد و این امر فرصتی شد تا مروری داشته باشیم برای دلایل این تجاوزگری و اینکه آیا عربستان توانست در دو عرصه سیاسی و نظامی به اهداف اعلام شده خود دست یابد یا خیر؟
اهداف اصلی و اعلام شده عربستان از جنگ یمن بر اساس موضع رسمی این کشور در عرصه سیاسی بازگرداندن مشروعیت قدرت به عبدربه منصور هادی و وادار کردن انصار الله به خروج از شهرهای یمن از جمله صنعا و خلع سلاح این جنبش بود.
آنها از همان ابتدا یکی از دلایل اصلی جنگ را بازگردان منصور هادی به قدرت عنوان کردند و سعی کردند در بیان مواضع رسمی و نیز رسانه های خود، به قدرت رسیدن انصار لله را غیرقانونی جلوه دهند و از آن سو تمام تلاش خود را به کار گرفتند که بار دیگر مهره اصلی خود را به قدرت برسانند. رسانه های تحت امر عربستان از انصار الله تحت عنوان شبه نظامیان و دولت غیرقانونی یاد می کردند و در مقابل دولت فراری و در تبعید هادی را دولتی مشروع وقانونی خواندند و بر حمایت همه جانبه از آن تاکید کردند.
در عرصه نظامی یکی دیگر از اهداف اعلام شده عربستان وادارا کردن انصار الله و مقاومت یمن به خروج از شهرهای اصلی یمن بود که به کنترول این جنبش در آمده بود. سعودی ها و ایتلاف تحت رهبری این کشور از همان ابتدا شرط صلح و برقراری آتش بس را خروج عاجل انصار الله و نیروهای مقاومت از شهرهای یمن از جمله صنعا عنوان کردند. سعودی ها تلاش داشتند در این حمله با هدف قرار دادن مراکز نظامی یمن، آنها را وادار به تسلیم کنند.
عربستان در ورای این خواسته ها یک هدف بلندمدت را هم دنبال می کرد و آن خلع سلاح گروه‌های مقاومت در یمن بود تا از این طریق آنها را زمین گیر کرده و با بازگردان مهره اصلی خود در یمن، عملا مقدرات این کشور را در دست گرفته و پروگرام های بعدی خود را در این کشور پیاده کند.
البته آنها دنبال یک هدف اعلام نشده در یمن بودند و حتی در رسانه‌های خود به نحوی آن را ابراز می داشتند و آن ترس از تشکیل یک نیروی همچون حزب الله و مقاومت لبنان در کنار سرحداتش در یمن بود، آنها از یک نیروی همچون حزب الله لبنان نزدیک سرحدات خود می ترسیدند که در این زمینه نیز عملا نتوانستند کاری از پیش ببرند و رژیم سعودی در صورت صلح و کنار آمدن با انصار الله نیز چاره ای جز کنار آمدن با این جنبش ندارد و این جنبش ریشه دار در یمن از صحنه سیاسی این کشور قابل حذف نیست.
رژیم سعودی که نتوانست در عرصه نظامی به اهداف مورد نظر خود دست یابد در پاره ای از همین دوره هم سعی کرد که از خود چهره ای انسانی و ضد جنگ در عرصه بین الملل به نمایش بگذارد و تلاش کرد که از راه دیپلوماسی و گفت‌وگو اهداف خود را پیش ببرد.
عملیات موسوم به طوفان قاطعیت که از نظر ناظران سیاسی به اهداف اولیه خود نرسیده بود، پس از 27 روز در تاریخ 21 آوریل 2015 عیسوی با اعلام آتش‌بس از سوی عربستان پایان یافت. عربستان سعودی با ادعای اینکه به اهداف خود مانند انهدام راکت‌های انصارالله، در این عملیات رسیده است، از شروع عملیات سیاسی (احیای امید- عملیة إعادة الأمل) برای بازگشت منصور هادی به قدرت خبر داد.
ولی انصار الله و مقاومت یمن با افشای خواسته های زیاده خواهانه و نامعقول عربستان زیر بار خواسته های این رژیم نرفتند و همان طور که شاهدیم این جنگ تا به امروز ادامه دارد و زیر ساخت های این کشور همچنان زیر حملات این رژیم قرار دارد؛ جنگی که هزاران نفر از زنان و اطفال یمنی زیر آوارهای ناشی از بمباردمان و مرمی باران منازلشان، به خاک و خون کشیده شده و ده‌ها هزار نفر را بیجا کرد و علاوه بر این ، این جنگ، یمن را تحت محاصره شدید هوایی، زمینی و هوایی قرار داد.
در عرصه نظامی این رژیم با داشتن تسلیحات مدرن و نابرابر در برابر یک کشور مفلسی همچون یمن شکست خورده و به دلیل ناتوانی برای ورود به جنگ تمام عیار نامتقارن تنها به جنگ هوایی بسنده کرده و حتی در جنگ زمینی نیز به نیروهای اجاره‌ای و حتی کمک گرفتن از گروههای تروریستی و تکفیری متوسل شده تا به اهداف مورد نظرخود دست یابد.
این جنگ علاوه بر اینکه عربستان را به هدف مورد نظر خود درعرصه نظامی نرساند در عرصه سیاسی نیز ماهیت تجاوزکارانه این رژیم را برای کشورهای دیگر منطقه به خصوص حتی متحدین این کشور روشن کرد به طوری که مُـلکی مثل قطر راضی نیست زیر بار خواسته های این رژیم برود.
از سوی دیگر بر خلاف آنچه که عربستان سعودی ادعا می کند که بیشتر اهداف نظامی را هدف قرار داده بیشتر این حملات بر بخش ملکی و اداری متمرکز بوده است و طی این حملات زیر ساخت های این کشور را کامل نابود کرد و خسارت های سنگینی بر این کشور مفلس که از بیکاری و فقر رنج می‌برد، وارد کرد.
بر اساس راپور یک مرکز حقوقی المرکز القانونی للحقوق والتنمیة 33 هزار و 395 نفر در این تجاوز کشته و زخم برداشتند. 15 میدان هوایی و 14 بندر هدف این حملات قرار گرفت. 1733 پل و سَرَک و 368 انبار مواد غذایی و شبکه آبرسانی و 162 نیروگاه برق و353 شبکه ارتباطات در این تجاوز مورد هدف قرار گرفت و خسارت دید. بر اساس این راپور، در بخش اجتماعی بیش از 404 و 485 باب منزل و نیز 746 مسجد و 757 مرکز آموزشی و 294 شفاخانه و مراکز صحی و 26 مرکز رسانه ای کاملا نابود شد.
در این تجاوز همچنین یک هزار و 633 مرکز دولتی، 676 انبار مواد غذایی، 528 موتر حامل مواد غذایی و 552 بازار و مجتمع تجاری و 318 مرکز و جایگاه سوخت رسانی و 242 موتر سوخت رسانی و 282 فابریکه و دوهزار و 762 موتر نقلیه در این حملات هدف متجاوزان به این کشور قرار گرفتند.
تجاوزگران حتی از هدف قرار دادن مراکز پرورش طیور و نیز مراکز آثار باستانی این کشور نگذشتند و طی این مدت 221 مزارع پرورش طیور و یک هزار و 784 مرکز زراعی و زراعت و 207 آثار باستانی و 230 مرکز گردشگری را هدف گرفتند.
این رژیم در سایه سکوت کشورها و نهادهای مدافع حقوق بشر از ورود هرگونه کمک‌های بشردوستانه بین المللی و وسایل ضروری برای زنده گی به یمن جلوگیری کرد به طوری که این کشور به دلیل نرسیدن دوا و لوازم طبی از مریضی وبا و دیگر مریضی های ساری رنج می برد و جان هزاران یمنی را تهدید می‌کند.
با توجه به مواردی که مطرح شد عربستان در دو عرصه هم آغاز جنگ و نیز تداوم ناکام مانده نتوانسته به اهدافی که از پیش برای خود طراحی کرده بوده دست یابد عربستان نتوانست در طول این جنگ مهره اصلی خود را به قدرت بازگرداند و خلع سلاح انصار الله هم عملا محقق نشد و بیشتر کشور و نقاط حیاتی و استراتیژیک یمن در دست انصارالله است.
این جنگ پیامدهای جبران ناپذیری را برای این رژیم در عرصه منطقوی و بین‌المللی به بار آورده است که نتایج آن هم اکنون سر باز کرده و باید منتظر نتایج آن در آینده هم باشیم.
این در حالی است که کورسویی از امید هم برای پایان دادن به این جنگ نابرابر قابل تصور نیست زیرا عملا تحرکی از جانب کشورهای دخیل این دوسیه و نیز مجامع بین‌المللی دیده نمی‌شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید