امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 8937 , ,
+
-

اردوغان، خشم سعودی‌ها را دوچندان کرد!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

اردوغان و کشورش، مورد حملات شدید اردوی رسانه‌ای عربستان قرارگرفتند.
به نقل از روزنامه رأی الیوم، درخواست رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه از ریاض مبنی بر تشکیل یک پایگاه نظامی در خاک عربستان و پاسخ منفی ریاض به آن، را می‌توان عامل تنش جدید روابط دو کشور برشمرد.
حملات تند اردوی رسانه‌ای عربستان علیه ترکیه و اردوغان
در همین ارتباط شبکه‌های اجتماعی در چند روز گذشته صحنه حملات شدید اردوی رسانه‌ای عربستان علیه ترکیه و شخص اردوغان بود و دلیل آن پلان چنین درخواستی از سوی او و حمایت کشورش از قطر در بحران کنونی آن با عربستان و متحدانش است.
حمایت آشکار ترکیه از قطر
این در حالی است که پارلمان ترکیه با تصمیم اعزام پنج هزار عسکر ترک به پایگاه این کشور در قطر موافقت کرد که این یعنی حمایت روشن ترکیه از قطر.
در این میان آنچه خشم سعودی‌ها را دوچندان کرد، تشکیل پل هوایی بین آنکارا و دوحه بلافاصله پس از بستن سرحدات زمینی عربستان با قطر بود و علاوه بر این طیارات ترکیه به‌منظور جبران قطع واردات قطر از عربستان هزاران تن مواد غذایی، میوه و سبزیجات و نیز شیر را به دوحه منتقل کردند.
تلاش بی‌حاصل اردوغان برای کاهش تنش با عربستان
در این شرایط اردوغان در نشست صادر کننده گان ترک اعلام کرد، حمایت کشورش از قطر جایگزین روابط با سایر کشورهای منطقه خلیج فارس و پیش از همه عربستان نیست زیرا عربستان در بحران با قطر نقش محوری ایفا می‌کند.
وی کوشید با این اظهارات از شدت تنش با عربستان بکاهد اما شاید این توضیح در مورد موضع ترکیه نتواند خشم عربستان ناشی از حمایت ترکیه از قطر را کم کند خاصتا اینکه ریاض قرارداد واردات رزم ناوهای ترکیه به‌ارزش دو ملیارد دالر را چند هفته پیش لغو کرد.
از سوی دیگر سفر چند روز پیش شیخ خالد بن حمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین به آنکارا و دیدار با اردوغان شاید در تأخیر تصمیم ترکیه مبنی بر اعزام نیرو به پایگاه خود در دوحه تا آخر ماه رمضان موفق بود و چه‌بسا تا آن زمان راهی برای حل و فصل دیپلوماتیک بحران با قطر پیدا شود.
روابط عربستان و ترکیه، زیر صفر
به هر حال درخواست ترکیه مبنی بر تشکیل پایگاه نظامی در خاک عربستان که درخواست اهانت‌بار توصیف شده است، موجب شد روابط عربستان و ترکیه به زیر صفر بازگردد و چه‌بسا بسته شدن درهای عربستان، امارات و بحرین به‌روی صادرات ترکیه را به‌دنبال داشته باشد آن هم در شرایطی که ترکیه با مشکلات کلان اقتصادی روبه‌رو است که کاهش نرخ لیره و رسیدن آن به نصف ارزش خود در برابر دالر و نیز کاهش رشد نرخ توسعه به کمتر از سه فیصد را به‌دنبال داشته است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید