امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 8946 , ,
+
-

اهداف قبلی آمریکا، در طرح جدید پنتاگون

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 ژوئن , 2017 , بخش : یادداشت

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در یک اعلامیه گفته است که رییس جمهور کشورش صلاحیت تعیین شمار سربازان آمریکایی در افغانستان را به وی داده است. مقامات امریکایی می گویند که متیس تصمیم گرفته است تا 4 هزار سرباز نظامی دیگر به افغانستان بفرستد و قرار است این تصمیم نهایی در اینباره تا چند روز دیگر اعلام شود.

سید عبدالمقدم امین، آگاه امور نظامی درگفتگو با "محور" درخصوص اعزام 4 هزار سرباز آمریکایی و تغییر در میدان جنگ افغانستان گفت: هنوز محتوای استراتژیک طرح اعزام سربازان روشن نیست و با توجه چالش هایی که جدا از جنگ در کشور وجود دارد موثریت این تصمیم باید بررسی شود.

امین می گوید: راهکار هایی که امنیت را تامین می کند، به چشم نمی خورد و شیوه جنگ تغییر می کند. طرح جنگ، طرح دمکرات ها نبوده است و از اول نظر جمهوری خواه ها بوده است و اکنون ترامپ که اداره جدید آمریکا است همان جنگ را پیش می برد. طرحی که این بازیگران در شرق میانه پیاده می کنند و استقلالی که به وزیر دفاع شان سپرده اند وانمود می کند که طرح، طرح جنگ است و اگر این قضیه موثریت داشت، افغانستان سال ها است که مانند اکنون می جنگد.

این آگاه نظامی، درخصوص موضع گیری آمریکا در قبال هند و پاکستان اظهار می کند: هنوز تعادل جنگ در حوزه تامین امنیت مشخص نیست. قدرت های بزرگ در صدد شرکای جدید و کسب اطلاعات قوی از متحدین گذشته هستند. افزایش نیروها می تواند تهدیدی برای روسیه باشد و واقعیت های جهان هنوز دچار ابهام است.

وی ، درخصوص تغییرات در افغانستان با مطرح شدن طرح اعزام سربازان آمریکایی بیان می کند: آمریکا به هر صورت یک بدنه از طالبان را که سازش پذیر نیستند توسط پاکستان، ناتو یا جنگنده های نظامی اش می زند. احتمالا آوردن حزب اسلامی به رهبری حکمتیار نیز بخشی از همین بازی باشد که قسمتی از طالبان به نام صلح به دامن حزب اسلامی بیافتد و صفحه جنگ با یک شیوه دیگر تغییر کند. طالبان دیگر به عنوان یک هدف قابل شمار در بازی های کلان مطرح نیستند.

امین می گوید: درست است که طرح جنگی تغییر می کند اما اهداف قبل دنبال می شود و گزارش وزیر دفاع انگلیس نیز در طرح وضعیت، روشنگر طرح وضعیت جنگی است.

این آگاه نظامی درخصوص موقف سیاستمداران کشور در شرایط کنونی می گوید: چالش های بسیار کلانی وجود دارد و اختلافات عمیق میان رهبران نظام است. تا زمانیکه اختلافات فروکش نکند و اینها به یک طرح ملی سازش نکنند، قطعا وضعیت کنونی را نمی توانند در عرصه ملی و بین المللی ارزیابی کنند.

وی بیان می کند: رهبران طالبان در صفوف امنیتی نفوذ کرده اند و اگر اصلاحات نیاید توقع می رود که چتالش فراه راه دولت ، سد راه عملکرد جدید آمریکا نیز بشود.

امین افزود: از سوی دیگر امروز ملت از بدنه دولت جدا شده اند و اگر نتوانند ملت را در کنار خود بیاورند، متوقع هستیم که این چالش ها نه طرح جدید آمریکا کاربردی دارد و نه حکومت قادر به مدیریت وضعیت است.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید