امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 8955 , ,
+
-

آیا قطرمی تواند درحل بحران افغانستان اثرگذار باشد؟

زمان انتشار : چهارشنبه, 21 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

بررسی های انجام شده، نشان می دهد که قطر می تواند با میزبانی نشست های آشتی افغانستان نقشی کلیدی در بحران افغانستان داشته باشد.
پایگاه خبری فلسطینی العربی الجدید در یادداشتی با عنوان نقش قطر در بحران افغانستان، گذاشتن سنگ بنای آشتی است، ایفای نقش میانجیگرانه قطر در حل بحران افغانستان را تمجید کرد.
واشینگتن، کابل و همه طرف های ذیربط با بحران افغانستان پس از چندین سال جنگ خونبار علیه گروه طالبان و شکست گزینه نظامی به این نتیجه رسیدند که راه حل بحران سوریه در گفت وگو نهفته است.
اما آن زمان مساله اصلی و سوال مهم بخصوص پس از قریب به یک دهه جنگ این بود که چه کسانی نماینده طالبان خواهند بود و چه کسانی به نیابت از آن در مذاکرات کابل و واشینگتن حضور خواهند داشت؟
همه طرف های ذیربط شامل دولت افغانستان، امریکا و جامعه بین المللی اصرار داشتند که طالبان دفتری سیاسی داشته باشند که به نماینده گی از این گروه در مذاکرات حضور داشته باشد و آن زمان (سال 2013) گزینه های متعددی مطرح شد و بررسی هایی درباره مکان این دفتر صورت گرفت تا در یکی از سه کشور ترکیه، عربستان یا قطر باشد.
قطر گزینه توافقی برای گشایش نماینده گی طالبان برگزیده شد، مُـلکی که نقشی بی طرف و میانجیگر در مسایل متعدد جهانی داشته از بحران دارفور سودان گرفته تا مشکل بین فتح و حماس و بحران چچن و توانسته سیاست بی طرفانه و همگرایی ایجاد کند.
در همین راستا اسماعیل عندلیب، تحلیلگر سیاسی گفت: نقش قطر در افغانستان از زمان جنگ شوروی تاکنون در حمایت از افغانستان و بی طرفی آن روشن و مشخص بوده است از همین رو قطر مکان برتر برای انتخاب من‌حیث مقر همه طرف های افغان بود و تلاش های این کشور سنگ بنای همه تلاش هایی بوده که در خصوص صلح در افغانستان صورت گرفته است.
پس از اینکه قطر با تلاش های جدی و طی هماهنگی با طرف های مختلف و امریکا توانست دفتر سیاسی طالبان را در جون سال 2016 تاسیس کند برخی طرف ها در داخل افغانستان دوحه را سرزنش کردند اما همین طرف ها پس از آن به میزان موفقیت این اقدامات اعتراف کردند.
حامد کرزی، نیز به رغم اینکه در ابتدا از تاسیس دفتر گروه طالبان در دوحه ابراز نارضایتی داشت اما بر ضرورت گفت وگو برای حل بحران طولانی مدت افغانستان که هزاران قربانی برجای گذاشته تاکید کرد.
وی اظهار داشت: طالبان از هموطنان مان هستند و گفت وگو با آنها برای حل معضل است از همین رو در مدت پایانی از دوره ریاست جمهوری خود بر دفتر این گروه در دوحه برای پیشبرد تلاش های آشتی تکیه داشت.
گشایش دفتر طالبان در دوحه شالوده همه تلاش ها برای دستیابی به آشتی در افغانستان بود چیزی که طالبان هم به آن اعتراف داشت.
بنا به اظهارات طیب آغا، رییس دفتر سیاسی طالبان صلح افغانستان نیاز به نماینده ای از سوی طالبان داشت که همان دفتر این گروه در دوحه بود.
قریب الرحمن شهاب، فعال رسانه ای در این خصوص گفت: اگر دفتر طالبان در دوحه نبود نماینده گان دولت وحدت ملی و همچنین کارشناسان قضیه و رهبران قبایل نمی توانستند با نماینده گان طالبان سر یک میز بنشینند و از دیدگاه یکدیگر در خصوص مساله افغانستان مطلع شوند.
یک سال بعد از آن در ماه جون مبادله اسرا بین امریکا و طالبان صورت گرفت به گونه ای که پنج تن از شبه نظامیان رده بالای طالبان در ازای تحویل گرفتن بوی برگال، نظامی امریکایی و تنها اسیر جنگی امریکا در افغانستان، که به مدت پنج سال توسط طالبان محبوس بود، به قطر منتقل و آزاد شدند.
بارک اوباما، رییس جمهور امریکا آن زمان (12 جوزا 93) تاکید کرد که مبادله اسرا با تلاش های قطر و طی هماهنگی کامل با امریکا صورت گرفته است..
فرآیند آشتی در افغانستان و نقش دفتر طالبان در دوحه ثابت کرد که سران آزاد شده طالبان وجهه سیاسی طالبان را تقویت کردند و آنها بیش تر از هر کسی خواهان آشتی در افغانستان هستند.
به عقیده ناظران این تبادل اسرا تاثیر مثبتی بر روند آشتی در افغانستان دارد.
تلاش های قطر برای حل بحران افغانستان از طریق گفت وگو تنها به این قضیه مختصر نبود بلکه این کشور میزان نشست هایی درباره مذاکرات افغانستان بوده است و همه ظرفیت های خود را برای نشستن طرف های افغان پای میز گفت و گو به منظور بررسی ابعاد بحران افغانستان بکار بست تا راه حلی برای معضل مرگبار افغانستان ایجاد شود.
از طریق این نشست ها بود که نماینده گان دولت وحدت ملی و رهبران قبایل و چهره های سرشناس کشور توانستند با نماینده گان طالبان سر یک میز بنشینند.
در همین راستا قیوم کوچی، سفیر کنونی افغانستان در روسیه، یکی از رهبران مشهور قبیله ای و کاکای رییس جمهور اشرف غنی پس از اشتراک در نشستی که بین نماینده گان طالبان با دولت کابل تحت نظارت موسسه بین المللی پگواش در ماه مه 2015 در دوحه برگزار شد، گفت: نشستن سر یک میز با نماینده گان طالبان بسیار مثمر ثمر بود.
رهبران طالبان همچنین از طریق دفتر این گروه در دوحه به کشورهای اروپایی متعددی همچون جاپان، فرانسه و امریکا سفر کردند تا در کنفرانس های صلح و گفت وگو با دولت اشتراک کنند.
از همین رو قطر می تواند با میزبانی نشست های آشتی افغانستان نقشی کلیدی در بحران افغانستان داشته باشد بخصوص که دستیابی به صلح گزینه قطعی برای حل بحران افغانستان است آن هم پس از 16 سال جنگ امریکا در افغانستان که تنها یک رسوایی برای واشینگتن بوده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید