امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 8974 , ,
+
-

بیوگرافی شاهزادۀ بلندپرواز سعودی!

زمان انتشار : جمعه, 23 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

دراین نوشتار به بررسی زنده گینامه و اقدامات ولیعهد جدیدعربستان پرداخته می شود.
محمد بن سلمان که روز گذشته به مقام ولایتعهدی پادشاه ۸۱ ساله عربستان سعودی برگزیده شد، دومین فرد از خاندان سلطنتی این کشور است که از زمان به قدرت رسیدن پدرش سلمان بن عبدالعزیز به این مقام منصوب می‌شود. پیش از او محمد بن نایف من‌حیث ولیعهد انتخاب و جایگزین مقرن بن عبدالعزیز شده بود.
به این ترتیب برای نخستین بار در نظام سلطنتی سعودی، فرزند پادشاه به مقام ولیعهدی می‌رسد، زیرا رویه ۸۵ ساله در خاندان آل سعود مبنی به قدرت رسیدن فرزندان به صورت زنجیره ای و براساس سن بوده است. اگر محمد بن سلمان به پادشاهی عربستان برسد، جوان‌ترین پادشاه در طول تاریخ این کشور خواهد بود.
اما ولیعهد جدید، این شاهزاده جوان و بلندپرواز که احتمالا سبب ایجاد تغییرات زیادی در نظام سیاسی و مدیریتی عربستان خواهد شد، کیست؟
زنده گینامه
محمد بن سلمان ۳۱ ساله، فرزند سومین همسر سلمان بن عبدالعزیز است و پس از درگذشت برادر بزرگترش در چند سال پیش، بزرگترین فرزند ملک سلمان نیز محسوب می‌شود. او که در رشته حقوق و علوم سیاسی از پوهنتون ملک سعود ریاض فارغ‌التحصیل شده، ازدواج کرده و دارای ۴ فرزند است.
فعالیت دولتی و سیاسی
شاهزاده محمد کار دولتی را از سال ۲۰۰۹ در تشکیلات اداری محلی ریاض آغاز کرد و در سال ۲۰۱۱ بعد از تقرّر ولیعهد جدید و تعین پدرش من‌حیث نایب ولیعهد، او نیز من‌حیث مشاور به دولت مرکزی راه یافت.
پس از درگذشت نایف بن عبدالعزیز در سال ۲۰۱۲، سلمان بن عبدالعزیز به مقام ولایتعهدی و معاونت صدارت رسید و پسرش محمد نیز مشاور نخست وزیر شد. در عربستان سعودی پادشاه شخصا مقام صدارت را نیز به عهده دارد و ولیعهد همزمان معاون یا نایب اوست.
ارتقاع به سطوح بالای حکومتی
با به قدرت رسیدن سلمان بن عبدالعزیز بعد از مرگ ملک عبدالله در جَنیوری ۲۰۱۵، شاهزاده محمد به وزارت دفاع منصوب شده و من‌حیث جوان‌ترین وزیر دفاع جهان کار خود را در کابینه مقرن بن عبدالعزیز، معاون نخست وزیر و ولیعهد وقت آغاز کرد.
در آوریل ۲۰۱۵ پادشاه سعودی در حالی که تنها چند ماه از به قدرت رسیدنش می گذشت، تصمیم به برکناری مقرن بن عبدالعزیز گرفت و محمد بن نایف را من‌حیث ولیعهد جانشین او ساخت. با این جابجایی در سطوح عالی قدرت در ریاض، پست نایب ولیعهد و نایب دوم نخست وزیر به امیر محمد رسید.
قدرت و نفوذ سیاسی
قدرت و نفوذ سیاسی محمد بن سلمان به مرور در صحنه سیاست و اقتصاد داخلی و خارجی افزایش یافت. او همواره در فعالیت‌ها و پروژه‌های اقتصادی داخلی حضور چشمگیری داشته است. میراث‌دار کنونی تاج و تخت شاهی عربستان من‌حیث وزیر دفاع، پستی که هم چنان در اختیار اوست، وظیفه مهم‌تری را در عرصه‌های بین‌المللی بر عهده داشته است. مهم‌ترین فعالیت او نظارت مستقیم بر عملیات نظامی عربستان و ایتلاف به رهبری آن کشور در یمن بوده است.
او در سال‌های اخیر سفرهای دیپلوماتیک مهمی انجام داده و میهمان سران کشورهای کلان جهان از جمله دونالد ترمپ و ولادیمیر پوتین بوده است.
امیر محمد این اواخر با تکیه بر روحیه تهاجمی و بلندپروازانه خود و با نظر مثبت پادشاه، و نیز همزمان با کم شدن دامنه نفوذ سیاسی محمد بن نایف، ولیعهد مخلوع، توانست در مسیر پیشرفت سیاسی خود به جایگاه بسیار بالاتری دست یابد. او همزمان چند پست عالی حکومتی دیگر از جمله مشاور ویژه دربار را در اختیار دارد.
از نگاه تحلیل‌گران، محمد بن سلمان پیش از هر چیز یک تکنوکرات است که ظاهرا در پی قطع وابستگی اقتصاد عربستان به صنعت تیل است و در عین حال نگاه مثبتی به تفکر غربی دارد.
گفته می‌شود که در دو سال اخیر محمد بن سلمان مصدر بسیاری از تصمیمات تهاجمی در سیاست‌های کلان عربستان، از جمله حضور نظامی در یمن و تحریم قطر بوده است.
 
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید