امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 8982 , ,
+
-

وخامت جنگ افغانستان و سیاست نظامی جدید ایالات متحده

زمان انتشار : شنبه, 24 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

در حمله صبح روز يکشنبه، جنگويان طالبان بر ساختمان فرماندهي پليس ولايت پکتيا پس از انفجار موتر حامل بمب انتحاري در درب ورودي اين ساختمان يورش بردند. به گفته مقامات حداقل پنج تن از نيروهاي امنيتي و هفت غير نظامي کشته شدند. اين حمله درست يک روز پس از حمله يکي از فرماندهان افغان در ولايت شمالي بلخ به نيروهاي امريکايي حين آموزش نظامي صورت گرفته است در اين حمله هفت سرباز امريکايي زخم برداشتند.
به نظر مي رسد تقريبا هر هفته از اين دست حوادث اتفاق مي افتد و ادعاي پيشرفت توانايي هاي نيروهاي امنيتي افغان براي محافظت از مردم و مقابله با شورشيان طالبان و گروه بي رحم داعش شرم آور است. 
از نفوذ تانکر پر از مواد منفجره در يکي از مناطق به شدت تحت کنترل شده در کابل به تاريخ 31 ماه مي که باعث کشته شدن بيش از 150 تن شد تا جرقه تظاهرات، حمله روز شنبه در ولايت بلخ در همان پايگاهي که نفوذي هاي طالبان در 21 ماه آپريل بيش از 140 سرباز افغان را کشتند موجي از حملات از منابع مختلف هستند که پشت سر هم بر روح و روان اين ملت ضربه مي زند.
تيراندازي روز شنبه يکي از چندين حملاتي بود که اخيرا از طرف خودي ها صورت گرفت، اينگونه حملات نگراني هاي جديدي را در باره وفاداري سربازان به نيروهاي امنيتي و فرماندهان شان به وجود آورده است، اين نگراني ها از عدم وفاداري حتي نسبت به نيروهاي ويژه عملياتي که نظاميان امريکايي آنها را يکي از مهمترين نيروها براي مقابله با شورشيان مي دانند وجود دارد ، کارشناسان مي گويند با افزايش سربازان امريکايي اينگونه حملات از طرف خودي ها احتمالا بيشتر مي شود.
در ولايت شرقي ننگرهار، جايي که نيروهاي ويژه افغان و امريکايي کمپين مبارزه عليه جنگجويان داعش را راه اندازي کرده بودند يکي ديگر از فرماندهان ارتش افغان که بنا به گزارش ها از هواداران طالبان بوده  در 10 ماه جون بطور وحشتناکي به سه سرباز امريکايي تيراندازي مي کند و آنان را مي کشند.
مقامات نظامي ايالات متحده ادعا مي کنند که ما پيشرفت هاي مداومي در مبارزه داريم. در ماه آپريل ايالات متحده بزرگترين بمب غير هسته اي را بر روي مجموعه غارها و تونل هاي که داعش از آنان استفاده مي کردند انداختند گزارش شده که 92 تن کشته شده است.
اما در هفته گذشته ،در پاسخ واضح به اين ادعا ها، گزارش شده که صدها تن از جنگجويان داعش تورا بورا را به تصرف خود در آوردند جاي پر پيچ وخم و تونل هايي که زماني رهبر القاعده اسامه بن لادن از آن استفاده مي کرده است. تاکيد اشتباه در وضعيت ميدان جنگ، که طالبان آنان را مجبور کردند از منطقه خارج شوند.
مقامات نظامي ايالات متحده نگراني شان را از افزايش جنگ بيان داشتند و تقاضاي سرباز امريکايي بيشتري براي تقويت نيروهاي امنيتي افغان کردند. بيش از نصف 407 ولسوالي در کنترل کامل دولت است و نيروهاي طالبان در تلاشند که کنترل مرکز چندين ولايت را بدست آورند..
اما تاکنون ظاهرا به علت اختلاف نظر در اداره ترامپ ،سياست جديد يا تعداد نيروهاي اعزامي اعلام نشده است. اين اختلاف ها عمدتا برسر مسايلي است که آيا اعزام بيشتر نيروي نظامي تاثير قاطعي خواهد داشت، چگونه متحدان ناتو بايد کمک کنند و آيا ايالات متحده بايد به پاکستان فشار بياورد تا شورشيان طالبان را که گفته مي شود از پناهگاه هاي امن در پاکستان عمليات هاي شان را هدايت مي کند مهار کند.
جيم متيس وزير دفاع که اخيرا رييس جمهور دونالد ترامپ به وي  صلاحيت داده تا سطح سربازان امريکايي در افغانستان را تنظيم نمايد هفته گذشته گفت ايالات متحده پيروز ميدان جنگ در افغانستان نيست و پنتاگون استراتيژي خود را ماه آينده ارايه خواهد کرد. او به کميته نيروهاي مسلح سنا گفت ما بزودي اين استراتيژي را اصلاح مي کنيم.
هم تحليلگران امريکاي و هم افغان  هر دو به اين باور هستند که افزايش چند هزار سرباز به 8400 سرباز فعلي تفاوت چنداني ايجاد نخواهد کرد  چرا که زماني اين تعداد اين سربازان به 140000 سرباز امريکايي به اضافه نيروهاي ناتو در افغانستان حضور داشتند. آنها تصريح کردند که سياست ايالات متحده همچنين به پشتوانه قوي سياسي ضرورت دارد تا دولت با قدرت برنامه آشتي را به پيش ببرد.
مايکل کوگلمن در مرکز بين المللي ودرو ويلسون واشينگتن گفت واضح است که ايالات متحده پيروز اين جنگ نظامي نيست، طالبان هر روز قوي تر به نظر مي رسد، داعش همچنان فعال است، خشم عمومي طغيان کرده است و سربازان افغان به روي آموزگاران خود تير اندازي مي کنند.
سياست جديد ايالات متحده به زودي موثر نخواهد بود اعزام بيشتر نيرو تا حدودي به بازپس گيري مناطق محدودي کمک مي کند.
تحليلگران افغان و مقامات استدلال مي کنند که اولويت مهم ايالات متحده بايد فشار بر پاکستان باشد که از پناه دادن به مخالفان افغانستان خود داري کند، سخنگوي وزارت دفاع افغانستان روز يکشنبه گفت ايالات متحده بايد به پاکستان واقعا فشار وارد کند تا از حمايت تروريسم دست بردارد.
عتيق الله امرخيل جنرال بازنشسته افغان گفت دولت با يک دشمن چريکي چالاک روبرو است و ايالات متحده بايد منبع تغذيه، حمايت و آموزش آنان را که در پاکستان است قطع کند. ارسال بيشتر نيروهاي نظامي باعث مي شود شورشيان از ميان افغان هاي بيکار نيروي بيشتري را جذب کنند.
متيس گفت پنتاگون طرحي را ارايه مي کند که رويکرد منطقه اي را به همراه دارد اين شورشيان همه از افغانستان فقط نيستند، اما مقامات افغانستان به شدت پاکستان را متهم مي کند که به شورشيان طالبان پناه داده است و شبکه حقاني در اين کشور فعال است.
رييس جمهور اشرف غني در کنفرانسي در کابل پاکستان را مهتم کرد که جنگ اعلان نشده اي را عليه افغانستان به راه انداخته است. فرماندهان نظامي پاکستان گفتند اين اتهامات ناروا است و افغانستان بايد در داخل خاک خود مشکلات شان را با شورشيان حل کند.
تعدادي از اعضاي کنگره و تينک تانک ايالات متحده از اداره ترامپ خواستند که پاکستان متحد دوران جنگ سرد و دريافت کننده عمده کمک هاي امريکا را تنبيه کند. واضح است پاکستان با بازي دوگانه خود حملات تروريستي در کابل را محکوم کرده و حمايت از شبکه حقاني را به شدت رد کرده است.
اما گروهي مخالف فشار بيش از حد بر پاکستان هستند، آنها مي گويد خطر بي ثباتي سياسي پاکستان، نارامي هاي مذهبي را در پي خواهد داشت. پاکستان سال ها از حملات شبه نظاميان رنج مي برد. اخيرا در ماه فيبروري حملات انتحاري  بر زيارتگاهاي صوفي و ساير اهداف غير نظامي  صورت گرفته که تلفاتي قابل توجهي را داشته است.
وزير امور خارجه رکس تيلرسون در نشست کنگره هفته گذشته گفت ايالات متحده روابط خيلي پيچيده اي با پاکستان دارد اما دانا روهراباکر از جمهوري خواهان اصرار داشت که اگر ما در افغانستان موفق نشويم دليلش سرويس اطلاعاتي پاکستان است. امرخيل در مورد حملات نيروهاي خودي گفت نفوذ مخالفان در دستگاه امنيتي آسان است چرا سيستم منظم و قابل اعتماد براي جذب افراد وجود ندارد. خيلي سخت است دشمن را در بين خودتان پيدا کنيد
علت آن ضعف رهبري و مشکلات سياسي در دستگاه امنيتي است، حملات اخير خودي اولين حمله نيست و آخرين حمله هم نخواهد بود.
سازمان هاي نظارتي ايالات متحده گزارش نموده است که فساد و بي کفايتي در بين فرماندهان نظامي باعث تضعيف توانايي هاي نيروها شده است اما تغيير در فرماندهان ارشد مي تواند تا حدودي به بهتر شدن کمک کند. بعد از حمله 21 آپريل بر پايگاهي در بلخ غني هر دو وزير دفاع و داخله را از کار برکنار کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید