امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 8988 , ,
+
-

هشدار؛ داعش در کمین افغان هاست!

زمان انتشار : شنبه, 24 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

بگفته رییس مرکز مبارزه با تروریزم سازمان کشورهای مستقل همسود، تروریست‌های داعش به دنبال تغییر تمرکز اصلی بسوی افغانستان و کشورهای همسایه هستند.
به نقل از شبکه آرتی، جنرال آندری نویکوف، رییس مرکز مبارزه با تروریزم این سازمان در سخنرانی خطاب به دو کمیته شورای امنیت سازمان ملل گفت: گروه تروریستی داعش به دنبال به خدمت گرفتن برخی شبه‌نظامیان طالبان و دیگر گروه‌های افراط گر محلی به منظور ایجاد یک پایگاه قدرت جدید در افغانستان و گسترش دامنه نفوذ خود به آسیای مرکزی است.
نویکوف با استناد به راپور آژانس خبررسانی تاس گفت: گروه تروریستی داعش صادرکننده یک الگوی جدید از فعالیت‌های تروریستی و افراطی از مناطق جنگی سوریه و عراق به کشورهای آسیای مرکزی است.
او مشخصا تاکید کرد: افزایش فعالیت‌های طالبان در مناطق شمالی افغانستان که هم سرحد با آسیای مرکزی هستند می‌تواند حاکی از تغییر بیعت برخی قومندانان طالبان و پیوستن آنها به داعش باشد.
نویکوف توجه همه را به این حقیقت جلب کرد که طالبان هرگز مدعی مناطق خارج از افغانستان نبوده است در حالی که گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۱۵ از تشکیل یک ولایت جدید برای به اصطلاح خلافت خود با مرکزیت افغانستان خبر داده بود که در عین حال شامل مناطقی از کشورهای آسیای مرکزی می‌شد.
وی ادامه داد: تحلیل درگیری‌های نظامی در افغانستان این مساله را مطرح می‌کند که شبه‌نظامیان محلی نه فقط راهبرد نظامی بلکه یکسری مفاهیم تاکتیک نظامی را در پیش گرفتند که قبل از آن مختص به داعش بود.
وی افزود: افراط گران افغان اکنون تلاش می‌کنند مناطق کلان را تصرف کرده و سپس مناطق اطراف آنجا را نیز تحت کنترول درآورند و راهی برای گسترش دامنه مناطق‌شان آماده کنند.
نویکوف ادامه داد: در میان مدت گروه تروریستی داعش هدفش گسترش نفوذ در مناطق شمالی افغانستان و دستیابی به مناطق سرحدی کشورهای آسیای مرکزی و در عین حال سرحد با ولایت مسلمان نشین سین‌کیانگ چین است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید