امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 9006 , ,
+
-

گلبدین، خواستار تقویت قدرت حکومت مرکزی است!

زمان انتشار : یکشنبه, 25 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

مدیرمرکز مطالعات افغانستان مدرن گفت: حکمتیار، ایتلاف گسترده‌ای را در افغانستان ایجاد خواهد کرد.
عمرنثار به سپیوتنیک گفته که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی احتمالا تلاش خواهد کرد که ایتلاف گسترده‌ای در انتخابات آینده این کشور ایجاد کند که به این ترتیب شورای ملی شاهد تغیرات عمده‌ای خواهد بود.
وی افزود: من بر این باورم که حکمتیار برای کسب پشتیبانی طالبان با این گروه در حال مذاکره است که پس از جلب طرفداری آنها با اشتراک اقلیت‌های ملی ایتلاف گسترده‌ای را در افغانستان ایجاد خواهد کرد.
مدیر مرکز مطالعات افغانستان مدرن اظهار داشت حکمتیار با اشتراک در انتخابات ولسی جرگه و ریاست جمهوری افغانستان به دنبال افزایش قدرت خود خواهد بود و ممکن است من‌حیث رییس ولسی جرگه کشور خود را انتخاب کند تا از آنجا ریاست جمهوری را نیز کنترول کند.
وی مدعی شد ورود حکمتیار به عرصه سیاسی افغانستان موقعیت حامد کرزی را نیز به خطر انداخته است.
عمرنثار خاطر نشان کرد کرزی با هماهنگی چین، ایران و روسیه و با فاصله گرفتن از امریکا برای پاک کردن شهرتش من‌حیث دست نشانده امریکا تلاش کرده است اما ورود حکمتیار به عرصه سیاسی برنامه‌های او را برهم زده است.
وی تصریح کرد حکمتیار بر خلاف سیاستمداران احزاب شمالی افغانستان و هزاره خواستار نظام فدرالی نه بلکه من‌حیث یک ملی گرای پشتون خواستار تقویت قدرت حکومت مرکزی است.
مدیر مرکز مطالعات افغانستان مدرن معتقد است که اقوام پشتون در جنوب و جنوب شرق به انتخابات اعتقاد نداشته و به صورت منظم رای نمی‌دهند که حکمتیار برای کسب رای آنها به ایتلاف با سایر شرکای پشتون خود نیاز دارد، زیرا او در حشر رای دهندگان پشتون به تنهای با مشکل روبرو خواهد شد.
همچنین وی معتقد است که امریکا از وضعیت کنونی در افغانستان راضی است و میلی به اصلاح نظام سیاسی افغانستان ندارد.
این در حالی است که قبل از این نیز قریب‌الرحمان‌سعید سخنگوی حزب اسلامی نیز مدعی شده بود که حکمتیار من‌حیث یک رهبر مطرح خواهد شد و رییس جمهور آینده کشور باید از حکمتیار مشاوره بگیرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید