امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 9010 , ,
+
-

مخالفت شاهزاده گان سعودی با انتخاب ولیعهد جدید عربستان

زمان انتشار : یکشنبه, 25 ژوئن , 2017 , بخش : اخبار جهان

21 نفر از شاهزاده گان سعودی با ارسال نامه ای به پادشاه عربستان به طور رسمی نسبت به انتخاب محمد بن سلمان من‌حیث ولیعهد این کشور اعلام مخالفت کردند.
به راپور روز شنبه پایگاه خبری العهد، شاهزاده گان بلندپایه سعودی در این نامه نسبت به پیامدهای خطرناک این امر بر آینده حاکمیت آل سعودی درعربستان و ایجاد شکاف و اختلاف در میان سران سعودی و فروپاشی رژیم حاکم بر این کشور هشدار دادند.
سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی چهارشنبه گذشته محمد بن نایف ولیعهد خود و وزیر امور داخله سعودی را از تمامی پست هایش عزل کرد و فرزند خود محمد را من‌حیث ولیعهد جدید بر گزید.
این دومین بار است که ملک سلمان ولیعهد خود را تغییر می دهد. وی در ابتدای حکمرانی خویش من‌حیث پادشاه عربستان مقرن بن عبدالعزیز برادر خود را از پست ولایت عهدی کنار گذاشت و محمد بن نایف برادرزاده خویش را جایگزین وی کرد.
این نامه موج اعتراض ها و نارضایتی های گسترده در میان شاهزاده گان سعودی نسبت به عزل و نصب های صورت گرفته توسط شاه عربستان را برملا کرد.
21 شاهزاده سعودی که از مقامات بلندپایه عربستان به شمار می روند، تاکید کردند که انتخاب محمد بن سلمان من‌حیث شاه آینده این کشور حاکمیت آل سعود را با آینده مبهم روبرو خواهد کرد.
آنان همچنین خاطرنشان کردند که این اقدام با نظام و ساختار بیعت در خاندان حاکم برعربستان منافات دارد.
بندر بن سلطان، متعب بن عبد الله، ترکی الفیصل، ولید بن طلال، محمد بن نواف و خالد بن ترکی برجسته ترین شاهزاده گان امضا کننده این نامه را تشکیل می دهند.
تحلیل گران سیاسی معتقدند با انتخاب محمد بن سلمان من‌حیث یک شخصیت تندرو جناح افراطی در خاندان حاکم بر عربستان بیش از پیش جریان امور را در اختیار خواهد گرفت و بدین ترتیب روابط عربستان با همسایگانش و کشورهای منطقه بیش از پیش دچار تنش و چالش خواهد شد زیرا تهاجم نظامی سعودی ها به یمن بنا بر خواسته محمد بن سلمان وزیر دفاع سعودی انجام گرفت و در نتیجه کارشکنی های وی تمامی تلاش های منطقوی و بین المللی برای پایان یافتن نبرد در یمن با شکست مواجه شده است.
 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید