امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 9030 , ,
+
-

قاچاقبران موادمخدر؛ خارجی هستند!

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 ژوئن , 2017 , بخش : مقاله

نیروهای خارجی مستقردرافغانستان، عامل قاچاق و توزیع مواد مخدر در بازارهای جهانی هستند. محافل داخلی، منطقوی و بین المللی نقش امریکا در این خصوص را تایید می کنند.
به اذعان این محافل، سازمان جاسوسی امریکا سیا، شرکت های امنیتی خصوصی بخصوص بلک واتر که به (آکادمی) تغییر نام داد و عوامل مربوط به اردوی ملی و وزارت دفاع امریکا در تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نقش تعین کننده ای دارند. هرچند نقش انگلیس را نیز در این مورد نباید نادیده گرفت.
پایگاه انترنتی گلوبال ریسرچ کانادا در راپور اخیر خود درآمد سالانه امریکا از محل قاچاق مواد مخدر افغانستان را بالغ بر پنجاه ملیارد دالر اعلام کرد. این در حالی است که حامد کرزی رییس جمهوری قبلی کشورمان این میزان را 60 تا 100 ملیارد دالر اعلام کرده بود. کمسیون تحقیقات سنای امریکا نیز اعلام کرد سالانه بین 500 تا 1000 ملیارد دالر پول آلوده در بانک های جهان تطهیر می شوند که نیمی از آنها در بانک های امریکایی انجام میشود .
روزنامه هافینگتن پست به نقل از نماینده سابق جمهوری خواهان در مجلس نماینده گان امریکا نقش سازمان سیا در قاچاق مواد مخدر افغانستان را عمیق و بسیار تعین کننده دانست. گلوبال ریسرچ نیز اعلام کرد که این سازمان هزینه های خود در افغانستان را از طریق عواید حاصل از هرویین افغانستان تامین می کند. آلفرد مک کوی تاریخدان امریکایی و کارشناس دخالت سیا در قاچاق مواد مخدر در تمام صحنه های جنگ امریکا در 50 سال گذشته براین اعتقاد است اقتصاد وابسته به مواد مخدر افغانستان پروژه ای است که با دقت تمام از سوی سازمان سیا و به کمک سیاست خارجی امریکا طراحی می گردد
دیوید گیبسون خبر نگار امریکایی هم به نقل از منابع استخباراتی این کشور در فاکس نیوز فاش کرد که سازمان سیا پیوسته در قاچاق مواد مخدر از کشورمان دست داشته و در افغانستان نیز مانند ویتنام به کار مورد علاقه اش ادامه می دهد.
شرکت های امنیتی خصوصی متعددی نیز در افغانستان فعالیت می کنند که به گفته حامد کرزی در بسیاری از جرم و جنایات و قاچاق مواد مخدر در کشور دست دارند. به نوشته روزنامه انگلیسی گاردین شرکت امنیتی خصوصی بلک واتر (آکادمی ) علاوه بر عایدی که از طریق مواد مخدر افغانستان به دست می آورد بالغ بر یک چهارم هزینه هایی را که امریکا ادعا می کند برای مقابله با مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده به دست آورده است.
اخیرا مطبوعات جرمنی هم فاش کردند اکولوگ یکی از آژانسهای شرکت های خصوصی مسئول تدارکات پایگاههای ناتو در افغانستان که به داشتن ارتباط با مافیای آلبانیایی مظنون است در قاچاق هروئین افغانستان به کزوو و جرمنی دست داشته است.
به راپور آژانس خبررسانی افغان، کشت خشخاش در کنار پایگاههای کلان نظامی خارجی بخصوص امریکا در افغانستان سوال برانگیز است و نشان می دهد که ادامه فعالیت این مزارع زیر سایه این پایگاهها صورت می گیرد. پایگاههایی که هیچ نهاد ملی و دولتی افغانستان به آنها دسترسی ندارند.
از اینرو این سوال اساسی در محافل مختلف افغانستان مطرح است که 8500 تن مواد مخدر تولید شده در کشور چگونه از افغانستان خارج و وارد بازارهای بین المللی می شود.این محافل براین اعتقادند که طالبان و سایر مافیای مواد مخدر به تنهایی قادر به ترانزیت این حجم عظیم از مواد مخدر افغانستان نیستند و پایگاههای هوایی امریکا و ناتو نقش مهمی را در این خصوص دارند.انریکو پیووستا خبرنگار ایتالیایی در راپوری که اخیرا نشر کرد نوشت:
وجود هروئین افغانستان در طیارات حامل عساکر انگلیسی و کانادایی که از افغانستان باز می گردند بر سوء ظن پیرامون منافع اقتصادی واقعی که در پس جنگ افغانستان پنهان است صحه می گذارد. درواقع ،قاچاق نظامی هروئین از هلمند و کندهار به پایگاه هوایی برایز نورتون در آکسفورد شایر  به احتمال قوی صرفا نوک کوه یخ را به نمایش می گذارد .آژانس خبررسانی روسیه نیز در راپوری اعلام کرد هروئین افغانستان به وسیله طیارات باری نظامی امریکا به طور مستقیم از افغانستان به پایگاههای گاسنی در قرقیزستان و اینجرلیک در ترکیه منتقل میشوند.
در همین حال روزنامه گاردین چاپ انگلیس هم در یک افشاگری کلان اعلام کرد اردوی امریکا مواد مخدر را در تابوت های کشته شده گان جایگزین اجساد کرده و این تابوت ها را از هروئین پر می کنند.
به گفته سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه حتی اگر نیروهای امریکا و ناتو مستقر در افغانستان به صورت مستقیم در تجارت مواد مخدر این کشور دخالت نداشته باشند شواهد واقعی وجود دارد که نشان می دهد نیروهای امریکایی و ناتو قاچاق مواد مخدر را در مبادی ورودی و خروجی و همچنین میدان هوایی های افغانستان نادیده می گیرند.
در مورد اهداف امریکا از دخالت در تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان محافل بین المللی به دو نکته مهم اشاره می کنند که افغانستان را به پایگاه مهمی برای اردوی امریکا تبدیل کرده است .
سالبوچی نویسنده و تحلیلگر آرجنتاینی در این بار می گوید: هدف امریکا از توافق امنیتی با دولت افغانستان و افزایش مجدد نیروهای نظامی اش در افغانستان، حفظ بازار مواد مخدر است و این همان پروگرام و راهبرد انگلیس درقرن نوزدهم با چین بود. از اینرو ادعا و شعار مقابله با تروریزم امریکا بهانه و دروغی بیش نیست تا در میان افکار عمومی حضور نظامی خود را توجیه کند .
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم با اشاره به اینکه 90 فیصد هروئین جهان را افغانستان تامین می کند گفت: امریکا و ناتو از عساکر خود برای محافظت از کشت تولید و قاچاق هرویین از افغانستان به بازارهای جهانی استفاده می کنند.
پیتر دیل اسکات دیپلومات سابق کانادا و استاد پوهنتون کالیفورنیا نیز ضمن اشاره به وضعیت عمیقا نگران کننده استفاده از مواد مخدر در راهبرد نظامی -سیاسی امریکا و راپورهای رسمی خاصتاً پیرامون ارتباطات موچود میان وضعیت مالی امریکا و تطهیر پول های الوده حاصل از مواد مخدر اعلام کرد: امریکا به بهانه مقابله با مخالفان خود از آسیای جنوب شرقی و سپس افغانستان و امریکای لاتین، یک موتر جنگی واقعی پدید آورده که به شکل کم و بیش غیر رسمی و پنهان، سرویسهای استخباراتی محافل تجاری، مالی ونیزمافیا را حول آن گرد هم آورده است.
جمع بندی
به هر حال امریکا قصد متوقف کردن تولید مواد مخدر در افغانستان را ندارد چرا که از این طریق هزینه های حضور نظامی خود را در افغانستان تامین می کند.
واقعیتهای جنگ افغانستان همواره از افکار عمومی کشور پنهان بوده و این درحالی است که مردم مظلوم افغانستان در دهه های اخیر همواره قربانی مافیای منابع معدنی و مواد مخدر و تلاش اشغالگران برای تسلط بر جغرافیه ی این منابع شده اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید