امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 9038 , ,
+
-

چرا هیچ کشوری توان، بردن نام پاکستان را ندارد؟

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 ژوئن , 2017 , بخش : یادداشت

محمود صیقل، نماینده دایم افغانستان در سازمان ملل متحد بیان کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد در برخورد با پاکستان جهت پشتیبانی این کشور از تروریست در منطقه، صادقانه رفتار نمی‌کند. برخی از اعضای این سازمان در شورای امنیت با متهم کردن پاکستان جهت حمایت از تروریست موافق نیستند و برخی دیگر از کشور ها حتی از گرفتن نام پاکستان هم امتناع می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،موسی فریور، استاد دانشگاه کابل در گفتگو با "نیمه روز" درباره اظهارات نماینده افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل گفت: از بدو تشکیل پاکستان یعنی از سال 1948 بدینسو، چهار قدرت دارای حق وتو سازمان ملل در کنار پاکستان قرار داشتند و اکنون عضو پنجم یعنی روسیه نیز از طرفداران پر و پا قرص پاکستان در سیاست خارجی اش بدل شده است.

فریور می گوید: این موضوع شکست دیپلماسی ضعیف و علیل دستگاه سیاست خارجی افغانستان و پیروزی دیپلمات های زرنگ، کارآگاه و کارآزموده پاکستان را عملا نشان می دهد.

استاد دانشگاه کابل، درباره اینکه پاکستان چطور به این سطح از لابی در میان قدرت های جهان رسیده است اظهار می کند: بازی های بسیار خطرناکی که در اطراف و متن افغانستان جریان دارد، از فهم عوام بدور است. پاکستان با اینکه از عمر تشکیلش مدت کمی می گذرد، نسبت به افغانستانی که مدعی است تاریخ چند هزار ساله دارد، توانسته است اواضاع و احوال دنیا را درست تشخیص بدهد و از سیاست های قدرت های بزرگ دنیا بیشترین استفاده را ببرد.

وی بیان می کند: نباید دید استراتژیک جهان غرب به رهبری آمریکا و دولت شاهی انگلستان را در قبال ملت افغانستان فراموش کرد. انگلیس ها در سه مرتبه جنگ بشدت صدمه دیده اند و غرور ملی شان سخت صدمه دیده و عقده خطرناکی در قبال ملت افغانستان دارند. شاید در هر نقطه از جهان اگر حضور نیروهای بین المللی به این حد می بود، سرنوشت ان کشور تغییر می کرد اما متوجه شدیم که به اعتراف خود آنها با وجود ایکه 220 میلیارد دالر هزینه شده است هنوز پایتخت کشور کانالیزیوسون ندارد.

فریور افزود: از این موارد روشن می شود که نوع نگاه انگلیس و آمریکایی ها که از پشت عینک انگلیس به قضایای افغانستان می نگرند، خیلی مهم است.

این استاد دانشگاه، در خصوص همراهی سیاست غرب با پاکستان در خصوص افغانستان بیان می کند: حقیقت همین است که سالیان سال است که آمریکا و پاکستان یا غرب و پاکستان ، سیاست موزی را با افغانستان پیش می برند. یک تعدادی فکر می کنند که این صحبت ها عقده گشایی است، اما روشن است که پاکستان به موازات منافع خود در کنار غرب و آمریکا عمل کرده است و از این خواست اصلی اش که باید در اوضاع افغانستان دست بالا را داشته باشد، حتی یک لحظه هم عقب نشینی نکرده است.

وی، درخصوص اینکه چرا غرب نمی تواند فشار بیشتری بر پاکستان وارد کند بیان می کند: دیپلماسی دو رو دارد و روی دیگر آن همواره پنهان مانده است. اینکه کمونیست ها و عناصر غرب زده ما می گویند که پاکستان در بست در اختیار آمریکا است، اشتباه است. پاکستان خود یک قدرت بزرگ و هشتمین قدرت اتمی دنیا است.

فریور تصریح می کنند: آمریکا به اهمیت پاکستان به عنوان یک شریک استراتژیک در جنوب غرب آسیا کاملا آگاه است و پاکستان با استفاده از موقعیت بسیار رندانه عمل کرده و هم از آمریکا وغرب امتیاز می گیرد و هم از اختلافات چین و هند و هم از ارتباطات با شوروی سابق سود می جوید.

استاد دانشگاه کابل، درباره اینکه اگر گروه های هراس افکن برای کشورهای غربی نیز خطرساز هستند بیان می کند: پیش ارباب قدرت در آمریکا ، غرب و کشورهای مهم حیات شهروندان عادی هیچ ارزشی ندارد. در انفجار ها و انتحاری های روز جمعه 2 سرطان 96، در پاکستان بیش از 150 پاکستانی کشته و زخمی شدند، اما اینها برای کسی اهمیت ندارد و چیزی که مهم است منافع استراتژیک است.

وی افزود: نوع نگاه بشری غرب با نوع نگاهی که ما از حقوق بشر داریم زمین تا زمان متفاوت است. برای انها اگر هزاران آمریکایی در پای منافع اصحاب اقتدار کشته شوند مهم نیست و این نوع نگاه برای ارباب اقتدار کشورهای همسایه و منطقه نیز جاری است.

فریور، در باره خواست واقعی پاکستان در تمویل هراس افکنی بیان می کند: پاکستان در اواخر سال 2016 به آمریکا گفت که تحمل وزیرستان شمالی و جنوبی را در خاک خود ندارد و باید این وزیرستان ها به شمال افغانستان انتقال پیدا کنند. دولت آمریکا و ارباب اقتدار ما نیز این حقیقت تلخ را می فهمد که انتقال وزیرستان شمالی و جنوبی به شمال افغانستان جزو توافق پشت پرده ناتو و پاکستان است و به شکلی نظامند و سیستماتیک این قضیه به شمال افغانستان در حال انتقال یافتن است.

این آگاه سیاسی افزود: هدف دیگر این نقل و انتقال ها، ترساندن روسیه، ممالکت آسیای میانه و خلق چین است و آمریکا قصد دارد از این وضعیت آشفته برای مدت های مدید استفاده کند. آخرین مصاحبه دیوید پترویوس بسیار تکان دهنده است که گفت موجودیت بحران، قتل و انتحار برای چند نسل آینده در افغانستان ادامه دارد!

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید