امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9065 , ,
+
-

فروش ۱.۴۲ ملیارد دالری سلاح توسط امریکا به تایوان

زمان انتشار : جمعه, 30 ژوئن , 2017 , بخش : اخبار جهان

به نقل از رویترز، دولت دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا قصد دارد برای نخستین بار از آغاز فعالیت خود 1.42 ملیارد دالر تسلیحات به تایوان بفروشد، اقدامی که می تواند با مخالفت و خشم چین روبرو شود، آن هم در شرایطی که واشینگتن مقام های چینی را برای مهار کردن فعالیت های راکتی و هسته ای کوریای شمالی تحت فشار قرار داده اند.
بر اساس این راپور هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه امریکا در جمع خبرنگاران تاکید کرد: دولت نماینده گان کانگرس را نسبت به 7 قرارداد تسلیحاتی با تایوان مطلع کرده است که ارزش این قراردادها 1.42 ملیارد دالر است.
وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است که این بسته شامل پشتیبانی تخنیکی از رادارهای هشدار زودهنگام، راکت های ضد اشعه بسیار سریع و قطعات راکتی است.
نوئرت تصریح کرد: فروش این تسلیحات به تایوان نشانگر حمایت امریکا از توانایی تایوان برای حفظ قابلیت های دفاع از خود است. البته این اقدام تغییری در سیاست دیرینه امریکا در خصوص  چین واحد ایجاد نخواهد کرد.
امریکا تنها تامین کننده سلاح برای تایوان به شمار می رود. دفتر رییس جمهور تایوان نیز در واکنش به این قرارداد تسلیحاتی اعلام کرد: فروش سلاح موجب افزایش اعتماد و توانایی تایوان برای حفظ جایگاه خود در برقراری صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان خواهد شد.
نهایی شدن این قرارداد نیاز به تصویب کانگرس امریکا دارد. این نخستین قرارداد تسلیحاتی دولت ترمپ با تایوان به شمار می رود. بارک اوباما رییس جمهور سابق امریکا نیز در دیسِمبر 2015 عیسوی قرارداد تسلیحاتی 1.83 ملیارد دالری با تایوان را اعلام کرده بود.
بسته تسلیحاتی قبلی امریکا شامل 2 فروند ناو و راکت های ضد تانک و موترهای زرهدار جنگی بوده است.
وزارت دفاع تایوان نیز اعلام کرده است که تجهیزات نظامی جدید موجب افزایش قابلیت جنگ بحری و هوایی و هشدارهای دفاعی زودهنگام می شود. تایوان و امریکا به تقویت همکاری امنیتی مشترک ادامه خواهند داد تا امنیت و ثبات در منطقه را تامین کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید