امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9069 , ,
+
-

اجرایی کردن انتخابات با حکومت است

زمان انتشار : شنبه, 1 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

پارلمان کشور در حال ورود به هشتمین سال کاری خود می باشد. بر مبنای ماده هشتاد و سه قانون اساسی افغانستان، دوره کاری پارلمان پنج سال است. کار پارلمان افغانستان در سال پنجم باید تمام می شد اما بنابر برگزار نشدن انتخابات، پارلمان نزدیک به هشتمین سال کاری خود می باشد. آیا کار نمایندگان پارلمان مشروعیت دارد و آیا هشتمین سال کاری به نهمین سال خواهد رسید و انتخابات همچنان به تاخیر خواهد افتاد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، غلامحسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه «تحول» گفت: ما نمایندگان مجلس برای ادامه کارمان به هیچ وجه توجیه غیر حقوقی نمی کنیم. بر مبنای ماده هشتاد و سوم قانون اساسی دوره تقنینی برای پنج سال است. این ماده می گوید که دوران کاری پارلمان در اول سرطان سال پنجم بعد از اعلان نتایج انتخابات به پایان می رسد.

وی افزود: این ماده قانونی، یک دوره تقنینی را از شورای ملی به طور عام و به طور خاص که عمدتا بحث بر سر مجلس نمایندگان است، اعلام می دارد. آن را به مدت پنج سال قرار داده است اما یک بخش دیگر را به عنوان مکمل این ماده و به عنوان حالت اضطرار درنظر گرفته است و پایان کار را بعد از اعلام نتایج انتخابات می داند. بدون تردید یک دوره تقنینی پنج سال است. این دوره تقنینی از خود ابتدا دارد. انتخابات برگزار می شود و نمایندگان معرفی می شوند و اعضای جدید کرسی های نمایندگان را در حالت مشروع اشغال می کنند. پنج سال انجام وظیفه می کنند و بعد از پنج سال قبل از اینکه به این تاریخ برسیم انتخابات باید برگزار شود، این بخش مکمل برای وقتی این است که انتخابات برگزار نمی شود. همانند این دوره، مسوول برگزاری انتخابات هم حکومت است، نه شورای ملی.

ناصری در خصوص برکناری اعضای پارلمان قبلی بیان داشت: این نهاد یک انتخابی است. تاریخ پایان این نهاد انتخابی را فقط و فقط با انتخابات می شود به پایان برد. پارادوکس و مشکل از اینجا بوجود آمده که حکومت وحدت ملی نتوانسته است به مسوولیت قانونی خود، تعهدات و وظایف خود عمل کند و انتخابات را برگزار کند.

نماینده مجلس، حفظ کار پارلمان فعلی را ضروری می داند و می گوید: اگر پارلمان افغانستان نباشد، بسیاری از کارهای مملکت با مشکل مواجه می شود. به طور مثال، بودجه کشور چه می شود؟ صلاحیت پاس کردن بودجه کشور به هیچ نهاد دیگری داده نمی شود. همچین ادامه کار پارلمان بر اساس شرایطی است که بوجود آمده، و بر اساس قانون است نه براساس فرمان رییس جمهور. کار ما در چارچوب قانون صورت می گیرد و با قانون مطابقت دارد.

وی، با بیان اینکه اعضای پارلمان، همه مشتاق هستند که انتخابات برگزار شود، گفت: آنها قانون را نقض نمی کنند و خواستار این موضوع هستند. مسوولیت اجرایی کردن انتخابات با حکومت است. پس این حکومت است که قانون را نقض کرده و انتخابات را به تاخیر انداخته است. امیدوارم حکومت وحدت ملی، طبق صحبتی که در پارلمان کرد، تقویم انتخابات را باید زودتر اعلام می کرد و انتخابات را نیز هرچه زودتر برگزار کند تا اراده مردم در سرنوشت شان تطبیق شود.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید