امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9089 , ,
+
-

کوتاهی جرمنی درجلوگیری از فاجعه خونین کابل، قابل توجیه نیست!

زمان انتشار : یکشنبه, 2 جولای , 2017 , بخش : مقاله

به راپور رسانه‌های جرمنی، سفارت جرمنی ادعا کرده که 5 ماه قبل از وقوع حمله کابل از آن آگاهی داشته است!
رسانه‌های جرمنی اعلام کردند که درباره این حمله به مقامات امنیتی افغان نیز اطلاع داده بودند.
در حمله کابل که ماه گذشته در منطقه دیپلومات‌نشین وزیراکبرخان اتفاق افتاد دستکم 700 ملکی شهید و زخم برداشتند که به کشمکش‌های سیاسی و تظاهرات گسترده‌ مردمی در کابل نیز منجر شد.
تعدادی از نماینده گان در ولسی جرگه در واکنش به ادعای جرمنی از آگاهی داشتن از حمله خونین کابل اعلام کردند که وقوع این حمله با وجود اطلاع قبلی ضعف رهبری در نهادهای امنیتی کشور را می‌رساند.
این نماینده گان همچنان سفارت‌های جرمنی و امریکا را به عدم همکاری کافی با مقامات امنیتی برای جلوگیری از فاجعه خونین کابل متهم کردند.
محمدعارف‌رحمانی نماینده غزنی در ولسی جرگه تصریح کرد: نهادهای امنیتی با وجود اطلاع دقیق از وقوع این حمله چطور نتوانستند مانع آن شوند که این موضوع ضعف شدید نهادهای استخباراتی و امنیتی کشور را گوشزد می‌کند.
برخی از نماینده گان از سفارت امریکا در کابل نیز به دلیل عدم همکاری با نیروهای امنیتی برای جلوگیری از این حمله انتقاد کردند.
گرچه نهادهای امنیتی پس از بررسی این حمله اعلام کردند که انفجار با هزار کیلو گرام مواد منفجره صورت گرفته اما رسانه‌های جرمنی مقدار مواد منفجره را 10 هزارکیلو گرام اعلام کردند.
این انفجار که توسط تانکر مملو از مواد منفجره صورت گرفت بسیاری از تعمیر‌های دولتی و اداری در منطقه چهاراهی زنبق وزیر اکبرخان را تخریب کرد که سفارت جرمنی نیز خسارت دید اما هیچ یک از کارمندان این سفارت به دلیل عدم حضور در تعمیر سفارت آسیب ندیدند.
گفته می‌شد که گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و طالبان نیز آن را محکوم کرد اما مقامات امنیتی شبکه حقانی و سازمان استخباراتی پاکستان را مسئول این حمله اعلام کردند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید