امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9109 , ,
+
-

معاونان رییس جمهور استعفا دهید

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

جمعیت اسلامی، جنبش ملی اسلامی و وحدت اسلامی مردم افغانستان، یک ایتلاف تازه سیاسی، تشکیل دادند. سران این احزاب، پس از گفتگوها و رایزنی های چند روزه، در ترکیه خواست های شان را از حکومت و رییس جمهور ترتیب دادند. اعاده صلاحیت اختیارات معاون اول ریاست جمهوری، معاون دوم ریاست اجرایی، احترام گذاشتن به صلاحیت های قانونی وزرا ورییسان نهادهای مستقل و اجتناب رییس جمهور غنی از عملکردهای فراقانونی و آوردن اصلاحات بنیادین از خواسته های مهم این ایتلاف را تشکیل می دهد. هرچند سران این ایتلاف تاکید می ورزند که در پی براندازی نظام نیستند و هدف شان اصلاحات بنیادی در حکومت است اما در واقع خواسته های این ایتلاف در حول محور چه هدفی قرار دارد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالقادر زازی وطن دوست، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: وقتی چند حزب یکجا می شوند و خود را اپوزیسیون حکومت می سازند، یک ایتلاف درست می کنند و یا اگر در مملکت یک مشکل و مساله عمومی پیدا می شود، مانند پاکستان و دیگر کشورها، کل احزاب به همراه حکومت و رییس جمهور یکجا می شوند و مشکل را حل می کنند و یا ایتلاف برای انتخابات تشکیل می شود. ما از سیاست. تشکیل ایتلاف ها در سیاست بر این مبنا می باشد. حالا این ایتلافی که تشکیل شده است، ملی نیست و قومی است، اگر قومی نمی بود، چرا احزاب سیاسی دیگری یا بزرگان سیاسی دیگری، در این ایتلاف شامل نشده و چرا این ایتلاف، در افغانستان، ایجاد نشده است؟

وی، معتقد است، تشکیل این ایتلاف نمی تواند بستر خدمت برای مردم باشد و افزود: رهبران این ایتلاف بزرگان ما هستند و ما برای آنها احترام قایل هستیم اما به آنها می گویم که شما یا اصول سیاست را نمی فهمید و یا اخلاق سیاست را درک نمی کنید. ایتلاف آنها در هیچ کدام از ایتلاف ها در سیاست نمی گنجد. من برای کسانی که عضو حزب جنبش، حرکت و وحدت اسلامی هستند، خطاب می کنم رهبر شما که معاون اول رییس جمهور است، نمی تواند خدمتی در این قالب به شما کند. قانون به وی صلاحیت داد، خودش نتوانست که از آن صلاحیت استفاده کند و شب و روز در ترکیه و خارج از کشور به سر برد. رهبری که در قالب معاون اول رییس جمهور نتوانست به مردم خدمت کند و چوکی خودرا رها کرده وبیرون رفته است در این ایتلاف چه خدمتی می تواند به مردم کند؟

زازی ادامه داد: درمورد داکتر عبدالله در انتخابات، خود و همکارانش، از حزب جمعیت، اینها همگی در وقت کمپاین می گفتند که ما کاندید جمعیت هستیم. بعد ازانتخابات پنجاه درصد هم به آنها حق داده شد. می توانستند از این پنجاه درصد استفاده کنند و به مردم خدمت کنند اما وقتی استفاده نمی کنند و در این بستر به مردم خدمت نمی کنند چطور می توانند در اپوزیسیون و این ایتلاف خدمت کنند. سیاست می گوید یا در حکومت باش و یا در اپوزیسیون باش. اینها می خواهند هم اپوزیسیون را در دست داشته باشند و هم حکومت را در دست داشته باشند. متاسفانه مردم افغانستان اینگونه هستند که اگر در قدرت باشند، از نظر آنها حکومت هم صحیح است، نظام هم صحیح است، اگر از قدرت برآمدند و یا قدرت شان کم شد، می گویند، قدرت و حق ما به ما داده نشد، ما فلان قوم هستیم ما فلان گروه هستیم. باید گفت که مردم افغانستان بایداز این وضعیت و از این آشوبی که سیاسیون درست می کنند کشیده شوند. در قانون اساسی مشخص است که معاون رییس جمهور، معاون دوم، چه وظیفه ای دارند و اگر این وظایف را کنار گذاشت و در کنار اقوامش قرار گرفت کار وزیر دفاع و کار وزیر داخله را شروع کرده است.

این نماینده مجلس، اظهار می دارد که ایتلاف تشکیل شده حزبی و قومی است و بیان داشت: برای عده ای دیگر که در قانون وظیفه داده شده است که کاری دیگر را انجام دهند، آنها می روند ایتلاف درست می کنند، تظاهرات به راه می اندازند، خیمه های تحصن را تمویل و تجهیز می کنند. برای یکی دیگر که عنوان مشاور رییس جمهور در حکومت داری خوب را دارد، وی هم هر روز از حکومت بودجه می گرفت و در بیرون پشت سرحکومت حرف می زد. در واقع اینها صلاحیت های خود رانشناخته اند و وظایف خود را نشناخته اند و مطابق قانون اساسی نتوانسته اند از صلاحیت های خود استفاده کنند. من به عنوان اجزای این احزاب می گویم که لطفا در رهبری حزب تان، تجدید نظر کنید و جوان هایی را بیاورید که اخلاق سیاسی و اصول سیاست را بفهمند و مساله حزبی و قومی را از مسایل قانونی دور کنند.

زازی، معاونان رییس جمهور را در ناامنی های کشور به اندازه رییس جمهور مقصر می داند و می گوید: اینها می گویند ما خواست های مردم را به حکومت ابلاغ می کنیم. باید گفت که در قضایای انتحار و انفجار، ابتدا رییس جمهور ملامت است و سپس معاونان آن. مگر آنها اعضای حکومت نیستند. اگر انتحار و انفجاری صورت می گیرد، هم اشرف غنی و هم رییس اجرایی، هم دوستم و هم محقق و هم دانش ملامت است. اینگونه نمی شود گفت که اینها همه معاونان باشند اما مسوولیت همه به رییس جمهور برگردد. قانون اساسی اینطور نگفته است.

وی، خطاب به رهبران این ایتلاف می گوید: باید گفت که اگر این معاونان می گویند که حرف ما به جایی نمی رسد و در نظام هرج و مرج است و زور ما به جایی نمی رسد، استعفا دهید. اما این کار را نمی کنند چرا که این افراد در واقع کسانی هستند که تشنه قدرت هستند و می خواهند حکومت را به طور کامل به دست بگیرند و از جایگاه خود راضی نیستند. اگر اینها می خواهند چنین ایتلافی را تشکیل دهند قبل از هر چیز باید استعفا دهند تا دیگر در حکومت نباشند و سمتی نداشته باشند.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید