امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9119 , ,
+
-

نقش عربستان در حمایت از گروه های مسلح افغانستان

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 جولای , 2017 , بخش : مقاله

حمایت مالی آل سعود، تحت عنوان بیرق جهاد، صورت گرفت و از دل آن، سازمان القاعده و گروههای زیر مجموعه آن و گروه های مسلح و غیر مسلح پدید آمد.
شبکه تلویزیونی الجزیره قطر راپور داد در حالی که جر و بحث بر سر حمایت از تروریزم ادامه دارد، مدارک به دست آمده از نقش سعودی در حمایت از گروه های مسلح افغانستان اندکی پس از جنگ اتحاد جماهیر شوروی برضد افغانستان، حکایت دارد. حمایت مالی سخاوتمندانه سعودی، تحت عنوان بیرق جهاد، صورت گرفت و از دل آن، سازمان القاعده و گروههای زیر مجموعه آن و گروه های مسلح و غیر مسلح پدید آمد، هرچند به علت اقدامات خشونت بار، عنوان جهاد به تدریج کنار رفت و عنوان تروریزم جای آن را گرفت.
راپورگر الجزیره در راپوری، به نقش عربستان در حمایت مالی و فکری از گروه های مسلح در افغانستان پرداخت. در این راپور آمده است که حمایت از گروه های مسلح افغان در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان و صدارت مارگارت تاچر ادامه یافت. آنان تلاش می کردند در برابر بلوک شرق تاثیر بیشتری بر اتفاقات جهان خاصتاً کشورهای اسلامی داشته باشند و برای این منظور از پول سرشار عربستان برای حمایت از گروه های مسلح در افغانستان بهره بردند.
راپورگر الجزیره افزود: مقامات عربستان نیز به این منظور با عنوان کمکهای داوطلبانه، از مردم درخواست کمک کردند. شیخ عبدالله یوسف العزام شخصیت فلسطینی محوری گروه های مسلح در افغانستان بود که جوانان انتحاری زیادی را در سعودی جذب کرد. انور سادات نیز از کسانی بود که بر حمایت از گروه های مسلح تاکید می کرد.
این در حالی بود که مطبوعات غربی در آن زمان، با چاپ تصویر اسامه بن لادن، او را دشمن شوروی و قهرمانی توصیف می کردند که اردوی خود را در راه صلح به کار می برد. اسامه بن لادن از سران گروه های مسلح سعودی بود که به تدریج القاعده را در افغانستان پایه گذاری کرد. این در حالی بود که رونالد ریگان سران گروه های مسلح افغان را در ارگ سفید با گرمی به حضور می پذیرفت. در آن زمان برژینسکی مشاور امنیت ملی امریکا در دوران جیمی کارتر، در سال 1981 به افغانستان رفت و با مجاهدین دیدار کرد و به آنان گفت: خدا همراه شما است.
این در حالی بود که سعودی کلان ترین حامی مالی گروه های مسلح بود. پس از این تحولات، اتحاد جماهیر شوروی سقوط کرد اما گروه های مسلح همچنان باقی ماند و جنگ را به خارج افغانستان کشاند. با کمک مالی سعودی بود که سازمان القاعده و در اصطلاح افغان های عرب، از دل مسلحین افغان بیرون آمدند.
هم اکنون غرب بر نشانه های ظاهری و بیرونی تروریزم تمرکز کرده است و به ریشه ها و علت های آن کاری ندارد و به دنبال تیل و دالر کشورهای عرب خلیج فارس است، اما اگر از مقامات غرب از علل تروریزم در منطقه سوال شود، همانند مرده گان سکوت می کنند و پاسخی به آن نمی دهند آنگونه که خبرنگاری چند سال قبل، از سخنگوی وزارت خارجه امریکا پرسید: شما پابندی سعودی را به دموکراسی چگونه ارزیابی می کنید؟ یعنی همان دموکراسی که امریکا از آن برای مقابله با تندروی حمایت می کند؟ و سخنگو در برابر این سوال فقط سکوت کرد، سکوتی که چند دقیقه به طول انجامید زیرا این سوال را نباید مطرح می کرد، به این علت که مردم سرگرم موضوعات مهمتری از دموکراسی‌اند، مردم در حال مبارزه با تروریزم اند!

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید