امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9139 , ,
+
-

خطر سقوط سوم قندوز پابرجا است

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

از دو روز بدینسو، درگيرى شديد ميان نيروهاى امنيتى و طالبان در منطقه تلوکه شهر قندوز شديدا جريان دارد و گفته می شود که یک پایگاه اردوی ملی در منطقه تلوکه در محاصره مخالفان مسلح قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، ربانی ربانی، عضو شواری ولایتی قندوز در گفتگو با "محور" درخصوص وضعیت امنیتی شهر قندوز گفت: فرمانده امنیه قندوز می گوید که وضعیت از شش ماه بدینسو بهتر شده است اما حقیقت این است که خطر سقوط سوم قندوز هنوز پابرجا است و همان خطراتی که شش ماه قبل وجود داشته است هنوز هم با تاسف به قوت باقی است.

ربانی می گوید: مردم از وضعیت قندوز بسیار ناراضی هستند. از زمانیکه این مسوولان امنیتی تقرر یافته اند، جوانان قندوز، درگیر پروسه قتل های مرموز شده اند. ازماه رمضان و عید فطر نزدیک به 20 تن از جوانان و حتی بادیگارد خود فرمانده امنیه قندوز کشته شده و سلاح و تفنگچه اش برده شده است اما حتی اینها نتوانسته اند قاتل بادیگارد خود را پیدا کنند.

عضو شورای ولایتی قندوز، درخصوص ناتوانی فرمانده امنیه و افزایش ناآرامی ها در قندوز اظهار می کند: جوانانی که کشته می شوند نه در دولت مشهور بوده اند و نه به ارگان خاصی ارتباط داشته اند. مسوولان قندو عاجز از تحقیق و بررسی عاملین این رویدادها هستند و ترس از اختطاف و کشته شدن به ترس طالب افزوده شده است.

اگرچه که از دو روز بدینسو حملات طالبان بر شهر قندوز و مربوطات ولایت شدت گرفته است اما فرمانده امنیه و سخنگوی والی قندوز اوضاع امنیتی را در این ولایت در کنترل نیروهای امنیتی می گویند.

ربانی درخصوص این اظهارات بیان می کند: اینها حداقل راستش را بگویند که بعد از این هم بدانید که روزانه کشته و اختطاف می شوید و کشته شدن یک عرف است. اینها از وقتی که آمده اند می گویند که قندوز تصفیه شده است، اما کجای قندوز را تصفیه شده است به بقیه هم بگویند؟ جنگ در شمال و شرق قندوز به شدت جریان دارد و صدای فیر سلاح های سنگین به داخل شهر می آید، کجای اینطور کار کردن، توجیه دارد!

وی، درخصوص مسوولان ارشد امنیتی در قندوز تصریح کرد: تنها قوماندان امنیه قندوز را رد نمی کنیم، تمام کسانیکه در قندوز مسوولیت دارند و تمام شان را رد می کنیم. خواست ما از رییس جمهور، رییس اجرایی و وزرای کلیدی این است که برای خدا بس کنند، اینها را برطرف کنند. مردم دیگر توان درد کشیدن ندارند. به حال مردم مظلوم رحم کنند. طالب یک طرف، حکومت موازی که اینجا تشکیل شده است یک طرف دیگر است. اکثریت مطلق ولسوالی ها زیر تسلط طالبان است و مردم ناچارند به آنها عشر و زکات بپردازند.

این مقام قندوز افزود: اگر ما اعتراضی می کنیم، بخاطر این نیست که قوماندان شویم. خواست ما امنیت است. این افراد ناکاره هستند و تا اینجای کار کامیاب نبوده اند. برای رفع اینها یک هفته به دولت مرکزی مهلت داده ایم. فقط اصلاحات، امنیت و رفاه نسبی می خواهیم.

عضو شورای ولایتی قندوز، درخصوص نادیده گرفتن خواست های قندوزیان می گوید: می پذیریم که جنگ قندوز، جنگ استخباراتی دولت و طالب است اما حرف اصلی این است که مردم قندوز به صورت محرمانه کشته می شوند اگر مسوولان امنیتی، مسوولیت پذیر بودند می توانستند جلوی این کارها را بگیرند اما امروز اوضاع به حدی وخیم شده است که کسی نمی تواند در خانه اش مهمان بیاورد. قتل های مرموز اتفاق می افتد و قاتلان فرار می کنند و مکافات نمی شوند.

ربانی هشدار داد: اگر خونی از بینی کسی بیاید، مسوولیت آن با حکومت مرکزی و محلی است. به حیث نماینده مردم قندوز در آن روزی که این اتفاق بیافتد خواهان ماندگاری هیچ کس نیستم و حساب قطره قطره خون مردم را می گیرم. کسانیکه قندوز و حکومت مرکزی در تامین امنیت سهیم هستند با گوش باز بشوند که ستم کشیدن تحملی دارد که آن تحمل تمام شده است.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید