امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 9145 , ,
+
-

ترمپ، مشتریان روسیه را خرید!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 جولای , 2017 , بخش : مقاله

ترمپ با افزایش صادرات گاز امریکا، علیه روسیه توطیه می کند.
به نقل از رویترز، دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا از رشد فزاینده تولید گاز طبیعی این کشور من‌حیث ابزار سیاسی استفاده خواهد کرد، ترمپ قصد دارد روز پنجشنبه در ورشو با رهبران ده ها کشور دیدار کند که به شدت برای تامین نیازهای انرژی خود به روسیه وابسته هستند.
بر اساس این راپور در سال های اخیر مسکو عرضه و صادرات گاز به کشورهای همسایه را در ماه های زمستان به علت اختلاف بر سر قیمت قطع کرده است. صادرات گاز امریکا می تواند وابستگی این کشورها به روسیه را به شدت کاهش دهد.
کاخ سفید اعلام کرده است که ترمپ به رهبران این کشورها خواهد گفت که واشینگتن می خواهد به متحدانش کمک کند، آن هم از طریق ارسال محموله های بیشتر گاز مایع طبیعی lNG به اروپای شرقی و مرکزی.
ترمپ قصد دارد پیش از اشتراک در نشست رهبران گروه 20 در هامبورگ جرمنی در نشست کشورهای شرق و مرکز اروپا در ورشو اشتراک کند، این نشست موسوم به اجلاس 3 بحراست. برخی از کشورهای اشتراک کننده در این نشست در منطقه ای واقع شده اند که بحیره آدریاتیک، بالتیک و سیاه قرار دارند.
این در شرایطی است که ترمپ قصد دارد برای نخستین بار با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در حاشیه نشست گروه 20 دیدار و گفتگو کند.
از جمله اهداف برگزاری نشست 3 بحر می توان به گسترش زیرساخت های انرژی منطقه شامل پایانه های واردات lNG و خطوط انتقال گاز اشاره کرد. کشورهای پولند، اتریش، مجارستان، لتونیا و استونیا در این نشست اشتراک خواهند کرد.
جیمز جونز قومندان سابق نیروهای ناتو در این باره گفت: حضور ترمپ در این نشست، یک پیشرفت کلان برای پروژه خواهد بود. افزایش صادرات گاز امریکا به منطقه به تضعیف اثر روسیه برای استفاده از انرژی من‌حیث یک سلاح علیه کشورهای منطقه، کمک زیادی خواهد کرد.
وی افزود: به نظر من امریکا می تواند به کشورهای منطقه کمک کند تا خودکفایی بیشتری داشته و کمتر به انرژی روسیه وابسته بوده و کمتر تهدید شوند.
البته راهبرد انرژی ترمپ هنوز به طور نهایی شکل نگرفته است. نماینده گان حزب جمهوریخواه که خواستار رویکرد قاطعانه تر ترمپ علیه روسیه به خاطر دخالت در انتخابات ریاست جمهوری نووِمبر و اوضاع سوریه و اوکراین هستند، از اقدام ترمپ برای استفاده از صادرات گاز من‌حیث یک اهرم سیاسی حمایت کرده اند.
کرملین به شدت به درآمدهای تیل و گاز وابسته است تا بودجه دولتی خود را تامین کند، بنابراین کاهش سهم در بازار انرژی به زیان مسکو تمام خواهد شد.
مایکل بارانوفسکی مدیر دفتر ورشوی صندوق مارشال تاکید کرد: صادرات ال ان جی توسط امریکا تهدیدآمیزترین سیاست امریکا در قبال روسیه است.
پیش بینی می شود امریکا تا سال 2020 سومین صادرکننده کلان lNG جهان خواهد بود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید