امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 9147 , ,
+
-

امریکا، افغانستان را به کانون تنش و تهدید تبدیل کرده است

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 جولای , 2017 , بخش : مقاله

تحلیلگر روس، پیامدهای تصمیم واشینگتن در پایان دادن به ماموریت فرستاده خاص خود به افغانستان و پاکستان را مورد بررسی قرار داد.
پایگاه خبری روسیا الیوم در مقاله ای به نقل از مجله پراودا و به قلم دیمتری نیرسیسوف، تحلیلگر روس به پیامدهای تصمیم واشینگتن در پایان دادن به ماموریت فرستاده خاص خود به افغانستان و پاکستان پرداخت و آن را توطیه ای برای حفظ هرج و مرج امنیتی در کشورمان خواند.
نویسنده تاکید کرد: انحلال پست فرستاده خاص امریکا به افغانستان در شرایطی که اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان وخیم بوده و تحرکات گروه های تروریستی بیش تر شده بار دیگر افغانستان را به کانون تنش و تهدیدی برای روسیه و دیگر کشورهای منطقه مبدل می کند.
وی افزود: امریکا می خواهد با استفاده از اوضاع کنونی افغانستان فشار روانی و نظامی بر کشورهای همسایه وارد کند.
نویسنده روس تصریح کرد: تصمیم اخیر ارگ سفید در اعطای اختیار تام تعین سطح نظامیان امریکایی به پنتاگون نشانه تمایل امریکا برای باز گذاشتن دست وزیر دفاع در انجام عملیات نظامی در خاک افغانستان است بدون اینکه به فرآیند مذاکرات سیاسی که با حضور قدرت های بزرگی مثل روسیه و چین جریان دارد توجهی کند.
نیرسیسوف با اشاره به نظارت روسیه بر مذاکرات چند ماهه اخیر بین کابل و طالبان گفت: اصل اساسی در این مذاکرات اعتراف به این حقیقت است که دولت توان سرکوب طالبان را ندارد و طالبان نیز قادر به تسلط بر قدرت و حفظ آن نیست بخصوص که نام آن در لست گروه های تروریستی بین المللی آمده و این امر کار به رسمیت شناختن طالبان و عادی سازی روابط با آن را دشوار می کند.
نویسنده مقاله با اشاره به نقش رو به رشد داعش و خطرهای گسترش آن در افغانستان گفت: داعش، کابل و طالبان را به یک اندازه دشمن سرسخت خود می داند.
نیرسیسوف از اعتقاد روسیه در خصوص ضرورت تقریب مواضع بین کابل و طالبان گفت: طالبان بیش از اینکه یک جنبش سیاسی و دینی باشد، جنبشی بر اساس اصول قومی و نماینده منافع قبایل پشتون افغانستان است.
نویسنده با اشاره به نقش کشورهایی همچون چین و ایران در جستجوی راه حل مسالمت آمیز افغانستان گفت: تنها یک روز قبل از رخصتی‌ دفتر فرستاده خاص امریکا به افغانستان، چین با کابل و اسلام آباد به توافقی بر سر ساز و کار مشترک مدیریت بحران ها دست یافت.
وی تاکید کرد: چیزی که در سطح مذاکرات برای حل بحران افغانستان حاصل شده پیشرفت بزرگی محسوب می شود و اگر امریکا در این مذاکرات به شکل سازنده ای اشتراک کند این موفقیت واقعی تر خواهد شد.
نیرسیسوف با اشاره به فاصله گرفتن امریکا از مذاکرات گفت: مقامات ارگ سفید بارها در مقابل تلاش های روسیه برای حضور طالبان در روند مذاکرات ایستادند تا حدی که مسکو را به تسلیح این گروه متهم کردند در حالی که خودشان سازنده طالبان بودند.
تحلیلگر روس گفت: امریکا به جای کمک به پیشرفت مذاکرات به ابزارهایی برای ایجاد بی ثباتی و تخریب فرآیند صلح آمیز حل بحران افغانستان اتکا دارد و از همین رو ماموریت فرستاده خاص خود به افغانستان را به پایان رساند.
وی ادامه داد: هدف اصلی امریکا از حفظ هرج و مرج امنیتی در افغانستان ضربه زدن به ایران است چرا که موقعیت جغرافیه افغانستان بسیار مناسب این است که پایگاهی نظامی علیه کشورهای روسیه، ایران، کشورهای آسیای مرکزی و منطقه سین کیانگ چین باشد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید