امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9151 , ,
+
-

ایتلاف نجات نباید به منافع شخصی و گروهی بپردازد

زمان انتشار : جمعه, 7 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

افغانستان با پشت سرگذاشتن دهه های بس تاریک همراه با ظلم و استبداد و تبارگرایی، حداقل در فصل نوین و دو دهه اخیر، انتظار می رفت تا شهروندان کشور، در سالم ترین فضا تنفس کنند و شاهد حکومتداری خوب، عادلانه و امنیت لازم باشند. اما متاسفانه انتظارات متذکره، خواسته و یا ناخواسته برعکس دارند در این روزها محقق می شوند از همین جهت است که عده ای از احزاب سیاسی، کمر همت را تحت عنوان شورای عالی ایتلاف در راه نجات افغانستان بسته تا بتوانند روزنه های امید و نجات جدید را برای شهروندان کشور ایجاد کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر ظهیر سعادت عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «زاویه» گفت: در مجلس نمایندگان، در هفته گذشته در رابطه با ایتلاف جدیدی که در ترکیه، بوجود آمده، واکنش هایی وجود داشت، طبعا واکنش ها مثبت و منفی بود، اما به آن حدی که تعدادی از دوستان به یک نگرش منفی به این ایتلاف می دیدند، صرف نظر از اینکه به محتوای این ایتلاف بوجود آمده نظری بیندازند و آگاهی حاصل کنند، کورکورانه قضاوت داشتند. در این شکی نیست که هر ایتلافی بد نیست و هر ایتلافی خوب هم نیست. بستگی به هدف و محتوای آن ایتلاف دارد.

وی افزود: تا جایی که حداقل از طریق رسانه ها در جریان هستیم، می بینیم که محتوای این ایتلاف خواست مردم افغانستان است، مثلا برای همین بحران هایی که بوجود آمده، چه از نظر امنیتی و چه از نظر اقتصادی و چه از نظر سیاسی، یگانه راه حلش این است که همین خواست هایی که اینها مطرح کرده اند، باید اصلاح شود به این خواست ها لبیک گفته شود تا اینکه بی اعتمادی روز افزونی که به این ملت نسبت به نظام یا نظام نسبت به ملت پیدا شده همین دوباره اجرا شود. اما چیزی که فوق العاده مایه نگرانی هست، این است که بوجود آمدن ایتلاف های درون ساختاری به معنای این است که داخل نظام استبداد به اوج خود رسیده، تمرکز قدرت بیداد می کند و فقط تعداد انگشت شماری هستند که به سرنوشت مردم فراتر از قانون، خلاف قانون، بیرون از چارچوب قوانین نافذه کشور، تصمیم می گیرند و حدس می زنم که این بوده باشد که حتی، ایتلاف درون ساختاری بوجود آمده است، یعنی اینها کسانی هستند که بیشتر، در کارهای اجرایی دخیل هستند و عضو همین حکومت وحدت ملی، در پوزیشن های مختلف در کارهای اجرایی، دخیل هستند و عضو همین حکومت وحدت ملی هستند و این استبداد به حدی بیداد کرده است که حالا صدا از داخل نظام بلند می شود.

سعادت، در ارتباط با رویکرد ایجاد این ایتلاف بیان داشت: باز هم هر ایتلاف به معنای سقوط دادن یا از بین بردن نظام نیست. افراد باید به محتوای این ایتلاف ها نگاه کنند، بعد از آن قضاوت مثبت و منفی خود را داشته باشند. تعدادی از دوستان حتی در جایگاه هایی که مردم توقع ندارند که از آنچنان جایگاه هایی صدای قومیت بلند شود، به این ایتلاف از دید قومی نگاه می کنند، به جای اینکه بیایند از دید محتوا نگاه کنند، به جای آن بیایند ببییند که آیا واقعا خواست های این ایتلاف خواست های شخصی است، خواست های سیاسی یک گروه است، یا خواست های قومی است. بدون اینکه آن را به تجزیه و تحلیل بگیرند، فقط همین که سه چهار نفر، باهم گفتگو کرده اند و حرفهای مقدماتی ایجاد یک ایتلاف را زده اند و هنوز حرف های شان به مرحله نهایی نرسیده است، به قضاوت نشسته اند. فکر می کنم با توجه به آن خواست هایی که از طریق مدیا نشر شد، یک گام مثبت است که حداقل حکومت را متوجه می سازد که شماهایی که در اریکه قدرت تکیه زده اید، تصامیمی که می گیرید، تصامیم فردی، شخصی، سلیقه ای و خلاف قانون است.

این نماینده مجلس، معترض است که پارلمان افغانستان نقش نظارتی خود را بر حکومت به درستی انجام نمی دهد و افزود: اگر ما واقعا یک پارلمانی بر اساس دید و منافع ملی می داشتیم، شاید اوضاع بهتر بود. درست است هر فرد نمایندگی از مردم افغانستان، می کند، علاوه بر اینکه ازمحدوده و از جایی که رای گرفته است، نمایندگی می کند اما در کل نماینده مردم افغانستان است. متاسفانه وقتی که در آنجا، بعضی از موضوعات سیاسی یا در سطح ملی یا کلان مطرح می شود، به جای اینکه از دید سیاسی به آن نگاه کنند، به جای اینکه از دید کارایی و ناکارایی به آن نگاه کنند، به جای اینکه از خوب بودن و بد بودن آن به نفع مردم افغانستان ببینند، بیشتر به آن رنگ و بوی قومی، می پندارند و عکس العمل هایی بوجود می آید که بر اساس قومیت و زبان بوجود می آید و متاسفانه این عملکرد پارلمان، باعث این شده است که حکومت هم آنچه که دلش بخواهد انجام بدهد. اگر ما واقعا یک پارلمان ناظر داشتیم و مبنای نظارتش منافع ملی می بود، مبنای نظارتش خدمت گزاری به مردم افغانستان، می بود، مبنای نظارتش این بود که چه کسی خوب کار می کند و چه کسی بد، ما شاید حالا حکومتی به این حد فرسوده هم نداشتیم. شاید یک حکومت کارا می داشتیم و کسانی که غفلت وظیفه ای می کردند کسانیکه سوء استفاده از دریچه های قومی، می کردند حداقل آنها در نظام جایگاه نمی داشتند.

وی، معتقد است، مردم افغانستان، نمی پذیرند که ایتلاف تشکیل شده فقط به منافع خود فکر کنند و به منافع مردم توجهی نداشته باشند و افزود: متاسفانه کسانی که حالا به دنبال این حرف ها می گردند بیشترین جایگاه ها و موقعیت ها را دارند. اما یک چیز را من خاطر نشان می سازم، که با توجه به ایجاد اختلاف ها در گذشته ها، اگر این ایتلاف هم فقط یک پله ای باشد برای امتیاز گیری های شخصی، یا امتیاز گیری های خانوادگی، من فکر می کنم که باز همین چهره هایی که ایتلاف کردند، بعد از این در بین مردم شان، جایگاهی نخواهند داشت.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید