امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9175 , ,
+
-

فقط یک نفر در اوضاع افغانستان نقش دارد

زمان انتشار : یکشنبه, 9 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

اوضاع جاری کشور، در این سه ماه اخیر، اگر نگوییم دچار تحولات شدیدی شده است. اما به شدت بر روی روان مردم تاثیر گذاشته است. انتحارها و انفجارهای پی در پی و اعتراضات پی در پی به دنبال آن و بی توجهی حکومت در ماه های اخیر و به دنبال آن آمدن مقام های آمریکایی به افغانستان وضعیت را متفاوت گردانده است. با این وجود نشست ها و جلساتی هم برای صلح در افغانستان برگزار گردیده است. آیا اوضاع جاری کشور از دو سه ماه به این طرف، تا اکنون از داخل تا خارج در قبال افغانستان، و درون افغانستان آنچه گذشته است، که به سود مردم و دولت افغانستان باشد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، صادقی زاده نیلی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آخرخط» گفت: در این لحظه ها، متاسفانه افغانستان در سخت ترین شرایط قرار دارد و حکومت هم در وضعیت بدی قرار دارد. وضعیت فعلی افغانستان، وضعیتی است که مردم آن از سر مجبوریت، حکومت را پذیرفته اند، در غیر آن اگر، بدیلی برای این حکومت وجود می داشت، حکومت بر سر پای خود ایستاد نمی ماند. تا به حال اگر حکومت بر سر جای خود پابرجا است، به خاطر این است که بدیلی برای آن پیدا نشده است، بر این باور هستم که نه تنها در این سه ماه، بلکه در این دو سه سال اخیر، وضعیت کشور هر روز بدتر و بدتر شده است. در دهه اول حکومت جدید وضعیت بسیار خوب و بهتر بود. حکومت، مناطق زیاد و وسیعی از کشور را در اختیار خود داشت، اجماع عمومی در حمایت از حکومت وجود داشت، مردم از حکومت حمایت می کردند، مردم در سخت ترین شرایط انگشتانشان در پای صندوق های رای قطع شد. اما جوانان ما با علاقمندی و عشق و شوق در سنگرها رفتند و از نظام خود حمایت کردند و در وضعیت بین المللی هم حکومت ما وضعیت بسیار خوبی داشت. در شرایط فعلی هم ما با چالش های بین المللی مواجه شدیم. در حال حاضر، دو قطبی شدن دنیا، باعث شده است که ما در سیاست های خارجی خود دچار چالش شویم.

وی، با مقایسه چند سال پیش افغانستان با حال حاضر گفت: در گذشته یک اجماعی در قضیه افغانستان وجود داشت، در عرصه ملی هم حداقل اگر نارضایتی هایی بود تا این سطح حال حاضر نارضایتی وجود نداشت و در سطح افغانستان اجماع وجود داشت. به همین دلیل است که ما در سیاست های خارجی خود دچار چالش شده ایم. اما در شرایط فعلی می بینیم که رهبران جهادی با حکومت مقاطعه کرده اند، کسانی که درون نظام هستند، معاون اول رییس جمهور ، وزیران و کسانی که مقام و پست های بلندی در حکومت دارند، از این حکومت ناراضی هستند و ایتلاف جدیدی را بوجود آورده و شکل داده و هر روزه شما شاهد این هستید که در داخل، مردم افغانستان نارضایتی ها به شکل گسترده و وسیع اش دارد تبادل می کند.

نیلی، ادامه داد: در دوران دهه اول دموکراسی، مقبولیت و مشروعیت نظام حاکم بر افغانستان، هم در عرصه بین المللی و هم در عرصه ملی، در تاریخ افغانستان بدیل نداشته است. هر موقعی که تاریخ را شما برجسته کنید، حداقل یک طرف قضیه دنیا با حکومت افغانستان بوده است. ولی در این دهه همه جوانبی که در دنیا موثر و تاثیرگزار بود، چه از کشورهای همسایه و چه از کشورهای دور، همه شان در قضیه افغانستان اتفاق نظر داشتند، زدن تروریزم، از بین بردن تروریزم، آمدن این حکومت و حمایت از این حکومت و هر کس به یک نحوی همین حکومت را حمایت کرد، اما برای فعلا شما وقتی مطالعه می کنید، می بینید که هرگز این قضیه به طور اتفاقی، نیست، اما برای فعلا وقتی شما مطالعه می کنید، کشورهای دنیا هم به دو قطب تبدیل شده است، یک قطب کشورهای همسایه است، چین و کشورهای چنینی است و یک قطب همان قطبی است که همان ها را سرقدرت آورده و خود در کنارشان ایستاده اند. اما در مورد همانها هم بگو مگوهای فراوانی وجود دارد. اول اینکه تا چه پیمانه، آنها از وضعیت افغانستان راضی و تا چه پیمانه از این حکومت حمایت می کنند. یک نکته را فراموش نکنیم که وزیر خارجه وقت آمریکا، خانم رایس، در آن زمان اعلام کرد که ما به خاطر موفقیت دموکراسی به افغانستان نرفته بودیم. ما به خاطر مبارزه با تروریزم رفته بودیم. به خاطر مبارزه با تروریزم همه آنهایی که ادعا می شود که در کنار این حکومت است، صداقت و راستی را که باید داشته باشند ندارند، بلکه به خاطر اهداف خود در داخل افغانستان هستند.

این نماینده مجلس، در خصوص تروریزم و نگاه جهان به آن در افغانستان اظهار داشت:آنها با دو تروریزم با دو رویکرد مبارزه می کنند و با دو تروریزم برخورد دو گانه دارند، یک عده از تروریزم ها تروریزمی است که آنها آن را به عنوان دشمن برای خود تعریف کرده اند اما عده ای دیگر هستند که آنها آن را تقویت می کنند. بسیار واضح و روشن برای فعلا حتی ادعا می شود که داعشی ها توسط آنها امکانات در اختیارشان قرار می گیرد.

وی، در خصوص کارکرد حکومت وحدت ملی در چند ماه اخیر گفت: در حکومت وحدت ملی، یک نفر انگار مشروعیت گرفته است و یک نفر خود را همه کاره این مملکت درست کرده است. در این حکومت نه رییس اجرایی رل و نقش دارد، نه وزیران رل و نقش دارند، نه پارلمان برایش رل و نقشی مانده است، فقط سه چهار نفر محدود از یک تبار در کنار یک نفر هستند. آن یک نفر هم تنها چیزهایی که برایش اهمیت دارد منافع شخصی و گروهی و قومی و راضی نگاه داشتن بادارانش است.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید