امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9189 , ,
+
-

آمریکا، سربازانش را برای حفظ منافع اش می فرستد

زمان انتشار : دوشنبه, 10 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

چهار هزار سرباز دیگر آمریکایی به افغانستان، اعزام می شوند. مقام های آمریکا گفته اند که تصمیم گرفته اند که چهار سرباز دیگر آمریکایی به افغانستان اعزام شوند. تصمیمی که تا چندروز دیگر رسما اعلام خواهد شد. گزارش ها می رسانند که این سربازان به مقام های آموزش به نیروهای افغان و سربازان دیگر برای مبارزه به هراس افکنان همکاری خواهند کرد.

زلمی وردک آگاه مسایل نظامی در برنامه «نگاه» گفت: زمانی که آمریکا در سال 2014 اعلام کرد که جنگ شان تمام شده است و نیروهای خود را از افغانستان بیرون می کشند، در فکر این بودند که جنگ آینده را با قیمتی بسیار پایین و بدون قربانی های انسانی، انجام دهند و استراتژی را که دارند پیش ببرند و دستاوردهای خودرا نگه دارند. آنها در آن زمان خود را به جهانیان نشان دادند که جنگ شان ختم شده است و دیگر ما در اینجا جنگ نداریم و حتی اعلام کردند که ما با طالبان دشمنی نداریم چرا که طالبان بر ضد منافع آمریکا کار نمی کند. یک جنگ داخلی در افغانستان است.

وی، در خصوص دلیل تغییر عقیده آمریکا برای افزایش نیروهایشان در افغانستان بیان داشت: با آمدن ترامپ به رییس جمهوری آمریکا، کسانی که مطالعات عمیقی از مسایل نظامی افغانستان داشتند، ترامپ را روشن کردند که افغانستان در مرحله ای بسیار خطرناک قرار دارد، اگر ما سربازان خود را در اینجا افزایش ندهیم دستاوردهایی را که در اینجا داریم، از دست می دهیم.

وردک، در ارتباط با دلیل اعزام نیروهای جدید آمریکایی به افغانستان بیان داشت: آمریکایی ها در ابتدا به این بهانه آمده بودند که با تروریست و القاعده بجنگند، به نام این آمده بودند که افغانستان دچار جنگ و مشکلات است و دموکراسی وجود ندارد و بخش امنیتی دچار مشکلات فراوان است و حکومت داری وجود ندارد ما می آییم و همه این موارد را درست می کنیم و القاعده را ریشه کن می کنیم. اما دیدم که آمریکایی ها آمدند و اوضاع نه تنها بهبود پیدا نکرد، بلکه روزبروز بدتر شد. حالا اوضاع امنیتی افغانستان وخیم تر از چند سال گذشته شده است. حکومت داری بدتر از گذشته شده است. علاوه بر گروه های تروریستی قبلی گروه های وحشی تر و جدیدتری به افغانستان آمده اند. افغانستان در فسادپیشگی، اولین کشور جهان است. حالا هم که چهارهزار سرباز جدید به افغانستان می فرستند، می خواهند تمام اختیارات جنگ افغانستان را به دست خود بگیرند. وگرنه برای افغانستان فقط هزار نفر نیروی امنیتی آمریکایی، برای تجهیز و آموزش کافی است و نیاز به این تعداد بالا نیست. آمریکایی ها نمی خواهند دستاوردهایی را که در این سال ها در افغانستان به دست آورده اند، از دست دهند.

این آگاه نظامی، در ارتباط با دستاوردهای آمریکا در افغانستان که به دنبال حفظ آن هستند می گوید: یکی از دستاوردهای آنها این است که آنها افغانستان را به دست خود گرفته اند، و از موادمخدر، منابع زیرزمینی آن به راحتی استفاده می کنند. دوم اینکه، از افغانستان تمام مناطق آسیا در تحت کنترل شان است. دستاورد سوم آنها این است که به کشورهای جامعه جهانی نشان می دهند که ما همانطور که قبلا بن لادن و القاعده را از بین بردیم، داعش را نیز از بین می بریم پس بنابراین می گویند که باید در افغانستان باشند.

وردک، معقتد است که آمریکا برای حفظ و تامین امنیت خود و تجهیزاتش سرباز اعزام می کند و افزود: چندی قبل وزیر دفاع آمریکا در استرالیا گفته بود که طالبان، دیگر از راه صلح پیش نمی روند و از راه صلح به دولت افغانستان نمی پیوندند و همکاری نمی کنند. آنها جنگ می خواهند و از طریق جنگ باید شکست خورده شوند. چرا که حالا این روسیه است که از طالبان استفاده می کند. علت آوردن سربازهای آمریکایی به افغانستان هم همین است. آنها به این علت سربازان خود را به اینجا آورده اند که ازبخش های نظامی خود در اینجا محافظت کنند. در واقع این سربازان به خاطر تامین امنیت افغانستان به اینجا نمی آیند بلکه به خاطر تامین امنیت تجهیزات خود می آیند. آمریکا اجازه نمی دهد کسانی که مخالف مفکوره آنها است، در اینجا حضور پیدا کند. رقابت کشورها و قدرت های بزرگ در افغانستان، موجب شده است که افغانستان میدان حرب قرار بگیرد. امروز درگیر همدیگر هستندو مردم افغانستان قربانی می دهند. امروز افغانستان را تباه کرده اند. آمریکا هر کاری در اینجا می کند، برای خود می کند و برای تامین امنیت افغانستان هیچ کاری نخواهد کرد.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید