امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9241 , ,
+
-

امریکا قدرت چندانی در سوریه ندارد!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 جولای , 2017 , بخش : مقاله

بگفته یک کارشناس روس، قدرت نفوذ امریکا در سوریه را نباید بیش ازاندازه تصور کرد.
الیگ ماتویچییف کارشناس مسایل سیاسی و استاد پوهنتون اقتصاد مسکو در گفتگو با آژانس خبررسانی نووستی روسیه ابراز عقیده نمود که امریکا می تواند همکاری با روسیه در زمینه حل و فصل مناقشه نظامی در سوریه را آغاز کند، ولی قدرت نفوذ امریکا در سوریه را نباید بیش از اندازه تصور کرد.
توافق روسیه و امریکا در مورد برقراری آتش بس در مناطق جنوب غربی سوریه به اجرا درآمده است. این توافق در جریان نخستین دیدار ولادیمیر پوتین و دونالد ترمپ در هامبورگ بدست آمد. رییس جمهوری امریکا در صفحه تویتر خود از اجرای این توافق استقبال کرد.
ماتویچییف در این باره گفت: واضح است که ترمپ در داخل امریکا با کانگرس، با حزب دموکرات و حتی رسانه های جمعی خودی مشکل دارد و چندان هم در تصمیم گیریها نمی تواند آزادانه عمل کند. البته اگر او واقعا درک آن را داشته باشد که برای حل مشکلات در سوریه جایگزین دیگری بجز همکاری با روسیه وجود ندارد، گره مشکلات به تدریج قابل باز شدن هستند. این گره ها را نباید برید، بلکه باید یکی یکی باز کرد.
به عقیده این کارشناس، البته نباید فراموش کرد که همه مسایل به دولت امریکا نیز بستگی ندارد. وی توضیح داد: مسئله این است که امریکایی ها در سوریه چندان هم که به نظر می رسد قدرت نداشته و دارای نفوذ نیستند. آنها به این راحتی نمی توانند گروههای مسلح مخالف سوری را به هر جهتی که مایلند، سوق دهند. هرچند مخالفان سوری نیز روند مذاکرات هامبورگ را پیگیری نموده و از توافق مسکو و واشینگتن نیز استقبال کرده اند. ولی اینکه اجرای آتش بس مورد توافق در جبهه های نبرد سوریه تا چه اندازه قابل تحقق باشد، مسئله ای است که دیگر در توان دولت امریکا هم نیست و تنها گذشت زمان نشان خواهد داد که این مسئله می تواند تاثیری بر روند اوضاع داشته باشد یا نه.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید