امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9247 , ,
+
-

فساد در افغانستان کاهش نیافته، مخفی شده است

زمان انتشار : جمعه, 14 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

نمایندگان حکومت افغانستان و جامعه جهانی در یک میزگرد آمدند و کارکردهای حکومت را پس از نشست بروکسل ارزیابی می کنند. در این نشست حکومت از پیشرفت ها و دستاورهایش در بخش مبارزه با فساد اداری، افزایش درآمدهای ملی و اصلاحات لازم در نهادهای دولتی یاد می کند. هرچند شماری از نمایندگان کشورهای کمک کننده به افغانستان برنامه های حکومت را برای عملی ساختن تعهدات نشست بروکسل مهم بر می شمارند اما آیا حکومت برای اجرای این تعهدات برنامه های واقع بینانه و سازگار با خواسته های مردم افغانستان را ترتیب داده است.

شاه گل رضایی عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «فراخبر» گفت: نفس نشست پاسخگویی حکومت به جامعه جهانی، یک اقدام بسیار خوب است. اما چک های سفیدی که در جریان پانزده سال گذشته در افغانستان داده شد، نتیجه ای جز تقویت فساد اداری نداشت، اما در رابطه با دستاورد دولت افغانستان، در جریان چند ماه گذشته، اینکه چقدر تعهدات دولت افغانستان عملی شده، اما و اگرهای بسیار جدی وجود دارد. مثلا در عرصه مبارزه با فساد اداری امروز، دولت افغانستان متاسفانه به جز، ایجاد چند تا نهاد موازی، هیچ دستاورد دیگری نداشته است. درست است که چند تا از افراد پایین رتبه را به محاکمه کشاند. کمیته نهاد عدلی و قضایی با وجود ادارات موازی شکل گرفت ولی عملا هیچگاه همان میزان فساد در افغانستان، کاهش نیافته بلکه شما اظهارات وزارت انرژی و آب را در چند روز گذشته، در هفته گذشته در مجلس نمایندگان دیدیم که گفت فساد در افغانستان کاهش پیدا نکرده بلکه فساد مخفی شده ولی به این معنا که قبلا فساد در ادارات دولتی افغانستان انجام می گرفت، ولی حالا فساد در یک پروسه طولانی، در کمیته تدارکات و قراردادهای بزرگ است و هیچکس از کم و کیف این پروژه های کلان و قرار دادهای کلانی که صورت می گیرد، آگاهی ندارد.

وی، در ارتباط با حکومت داری خوب و شرایط اجرای آن اظهار کرد: ما در حالی از اصلاحات دولتی و از حکومت داری خوب در افغانستان حرف می زنیم که حدود چهل و پنج درصد کابینه افغانستان، توسط سرپرستان اداره می شود. امروز عملا یازده وزیر کابینه در افغانستان به صورت سرپرست هستند و مشخص است در صورت عدم پاسخ دهی لازم، در عدم موجودیت حاکمیت قانون یا با نقض حاکمیت قانون نمی شود به حکومت داری خوب رسید. چندی پیش ما شاهد جنبش رستاخیز بودیم، عمده ترین بحثی که اینها داشتند بحث حکومت داری خوب و اصلاحات در بخش های امنیتی افغانستان بود.

رضایی، بحران بیکاری را از دیگر عوامل فساد برمی شمارد و می گوید: بحث دیگر، نفس کاهش فقر و اشتغال زایی است ما عملا بحران بیکاری در افغانستان، را به شدت مشاهده می کنیم. جوانان ماستر و داکتر و لیسانسی وجود دارند که گرچه تحصیلات بالایی دارند اما به خاطر بحران بیکاری حاضر هستند به هر کاری تن دهند. امروز در جلسه ای بودم، در آن جلسه گزارش شد که در یکی از وزارتخانه ها، دو نفر لیسانس به خاطر یک بست پاک کاری در اداره و یا یک بست امنیت در دروازه یک وزاتخانه، ثبت نام کرده بوند. این شغل ها شغل های خوبی هستند و قصد توهین به شغلی را ندارم اما یک لیسانس برای این شغل ها تحصیل نکرده است و این دور از انصاف است که اینها در اینگونه شغل ها باشند. وقتی لیسانسه افغانستان مجبور می شود که به عنوان صاف کار در یک اداره درخواست کار دهد به معنای بحران عظیم بیکاری در این مملکت است.

این نماینده مجلس، از حکومت انتقاد کرده و می گوید که حکومت فقط به دنبال این است که به جامعه جهانی برساند که خوب کار می کند و افزود: حکومت فعلی افغانستان زبان را خوب بلد است. زبان جامعه جهانی را خوب می تواند تفهیم کند و اسناد و مدارک را طوری عیان می سازد که قناعت جامعه جهانی را بر روی اوراق و اسناد به خوبی فراهم می سازد و این امر موجب می شود قناعت جامعه جهانی به صورت غیر واقعی فراهم آید.

رضایی، در ارتباط با دیگر جنبه های فساد در حکومت اظهار داشت: مثلا وقتی بحث حکومت داری خوب به میان می آید، یکی از شاخصه های حکومت داری خوب، پاسخگویی به مردم است، آیا پاسخگویی به مردم واقعا وجود دارد؟ سطح شکاف اجتماعی، چه در درون جامعه افغانستان و چه میان حکومت و مردم در حالت بحرانی قرار دارد. متاسفانه دولت افغانستان نمی تواند این را بفهمد که بحرانی ترین حالت رابطه میان حکومت و مردم را دارد تجربه می کند. بحث اساسی دیگر این است که هفت ماه از سال مالی گذشته است. اما هنوز مصرف بودجه در ادارات دولتی افغانستان به بیست درصد هم نرسیده است. وقتی بودجه ملی افغانستان با گذشت هفت ماه از سال مالی هنوز به بیست درصد نمی رسد، ما از کارآمدی کدام اداره حرف می زنیم. در هیچ کدام از کارهای حکومت شفافیت وجود ندارد، نه در استخدام و نه در گزینش ها و قرادادها. بحث تبعیض را که امروز مردم افغانستان محکم گرفته و جدی گرفته اند بحثی اساسی است.

وی، در ارتباط با نقش مجلس نمایندگان در فساد گفت: در نابسامانی های مملکت نقش مجلس، قابل انکار نیست. بسیار به صراحت یادآری می کنم که اگر پارلمانی نظارتگر قوی وجود داشته باشد و این نقش خود را خوب انجام دهند فساد کاهش پیدا می کند.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید