امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9257 , ,
+
-

بازی علنی کشورها در افغانستان، گنگ و مبهم است

زمان انتشار : شنبه, 15 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

جيمز ماتيس وزير دفاع امريکا، در يک نشست خبرى بعد از برگزارى کنفرانس وزراى دفاع ناتو و متحدين در بروکسل، اخراج نیروهای جنگی از افغانستان را اشتباه خوانده و بیان کرده که نباید این فیصله صورت می گرفت. وی گفته است که برای خاتمه یافتن جنگ فعلی این کشور نیز نمی توان زمانبدی مشخصی را در نظر گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، زلمی وردک، آگاه مسایل نظامی در گفتگو با "محور" در خصوص اشتباه خواندن خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان توسط وزیر دفاع این کشور گفت: تا سال 2014 تمام مسوولیت ها بدست خود خارجی ها بوده است اما برنامه ها به آن شکلی که فکر می کردند پیش نرفت و در نتیجه اشتباهاتی که انجام دادند، امروز 85 درصد خاک افغانستان در آتش جنگ می سوزد.

وردک می گوید: میان ناتو و آمریکا درباره مسایل افغانستان تناقضایی وجود دارد. علت اضافه کردن عساکر بدلیل بودن یک بحران است و بخاطر بهبود اوضاع و مردم نیست و علت آن است که استراتژی آمریکایی ها در طی 16 سال حضورشان در افغانستان آنطور که می خواستند به نتیجه نرسیده است.

این آگاه نظامی، درباره حضور دوباره گسترده نیروهای خارجی در کشور اظهار می کند: مسایل سیاسی، یک شکل ظاهری و یک شکل باطنی دارد. شکل ظاهری همان اعلان ها است که در ان مبارزه با تروریزم هدف گفته می شود اما بخش باطنی خطرناک این است که آمریکا از فعالیت های رقبای ناتو به تشویش افتاده است که این تنها خود یک جنبه موضوع است و جنبه دیگر حکومت ضعیف کشور است. در داخل خود این حکومت اتحاد نیست و مفکوره های مختلف در برابر هم قرار گرفته اند و حتی سرمنشی ناتو نیز اعلام کرده است که فساد به عنوان عامل بدبختی در افغانستان است که باید از بین برود.

وی، درخصوص فشار آوردن کشورهای جامعه جهانی و آمریکا بر منبع حامی هراس افکنی یعنی پاکستان می گوید: پاکستان، کشوری نیست که تنها در کنار آمریکا باشد. این کشور امروز با چین و روسیه روابط نزدیک پیدا کرده و حتی با روسیه روابط پنهان تبادل دهشت افکنی را قایم ساخته اند. به همین خاطر هم است که آمریکا هم در این بین تلاش می کند که با هندوستان رابطه اش را نزدیک سازد.

وردک می گوید: اگر به تاریخ نظر کنیم، در بازی هایی که قدرت ها دنبال کرده اند هر کس بدنبال منافع خود است و صداقت در هیچ طرفی وجود ندارد و هر قدرت تلاش می کنند دامنه نفوذ خود را گسترش بخشد. اگرچه که انگلستان باعث پیدایش پاکستان شد و در پیشبرد مسایل جهانی متحد آمریکا است اما حقیقت این است که یک قدرت نمی خواهد، قدرت دیگری بر وی مستولی گردد. از اینرو بازی های پنهانی که میان قدرت ها جریان دارد، بازی علنی را گنگ و مبهم می کند.

این آگاه نظامی، درباره احتمال بهبود وضعیت افغانستان بیان می کند: بخشی از بهبود وضعیت به مردم و وضعیت داخلی مربوط می شود. اگر مردم متفق شوند و حکومت قوی بوجود بیاورند می توانند از فرصت ها به نفع خود بهره برداری کنند اما اگر با سیستم فعلی پیش بروند، وضعیت بسیار خطرناک خواهد شد. بخش دیگر مربوط به خارجی ها می شود. اگر آنها به یک توافق در اوضاع افغانستان برسند، اوضاع به سمت بهبودی می رود اما اگر توافقی میان کشورها حاصل نشود، اوضاع خطرناکتر خواهد شد.

وی تصریح می کند: بازی های حکومت تا امروز بسیار منفی بوده است. امروز بدبختانه هم قربانی داده ایم، هم از اقتصاد ضربه خورده ایم و هم بدنام ترین مملکت جهان شده ایم. حکومت باید از اشتباهات گذشته درس بیاموزد و به یک پالیسی متعادل درباره قدرت های دخیل در کشور برسد و مسیر و استراتژی امروز خود را تغییر بدهد.

وردک افزود: اگر ارداده تغییر وجود داشته باشد، ظرفیت های لازم برای کنترل اوضاع در داخل کشور وجود دارد ولی اگر سیستم روابط بین فردی که اکنون وجود دارد، ادامه یابد، فکر نمی کنم که اضاع قابل کنترل باشد.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید