امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 9271 , ,
+
-

دولت، پارلمان و کابینه لازم و ملزوم یکدیگرند

زمان انتشار : یکشنبه, 16 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

دیدبان شفافیت افغانستان از کم کاری ها و فعالیت های خلاف اصول اعضای مجلس نمایندگان گزارش هایی داده بود اما بتازگی فاطمه عزیز، نماینده مردم قندوز در پارلمان گفته است که شماری از وکلا در پارلمان حضور ندارند و وظیفه شان مقرری و برطرفی اشخاص و افراد در وزارتخانه ها است، این یک مشکل بسیار جدی است و باعث مشکلات جدی در تمام جامعه شده است. این افشاگری های عضو مجلس واکنش تعدادی از نمایندگان را به همراه داشت و وی هشدار گرفت که اگر با سند صحبت نکند، از تالار مجلس اخراج خواهدشد. در کنار این موارد همواره از گوشه و کنار از تخلف های اعضای نمایندگان، تردد با موترهای شیشه سیاه مشکوک و نقش داشتن آنان در پشت پرده مواد مخدر و رشوت ستانی ها گفته هایی شنیده می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، فیض الله جلال، استاد دانشگاه کابل در گفتگو با آریانا، درخصوص انحصار گری های رییس جمهور و فاصله حکومت با مردم گفت: درست است که انحصار گری ها مشکلات را زیاد می کند اما رییس جمهور خود حیران مانده است ؛ افرادیکه به حیث وزیر ، والی و رییس هستند فهم شان در سطح پایین است و هر کس را بنا بر سلیقه و روابط معرفی می کنند.

جلال می گوید: دلیل اینکه بسیاری از مسایل را خود اشرف غنی در دست گرفته همین مساله است. انحصار گرایی قابل انتقاد است اما کسانیکه قبلا در قدرت بوده اند تنها برای خود فکر و کوشش کرده اند. اینها به قدری سبک سر و پیش پا بین هستند که برادران، فرزندان و دوستان شخصی شان را به عنوان سکرتر معرفی می کنند. رییس جمهور مانده است که با تقرری های بیجای این افراد چه کند. اکثر این افراد لیاقت این ادارات را ندارند و به همین دلیل رییس جمهور قسمتی از اختیارات اینچنینی را بدست خود گرفته است.

این استاد دانشگاه، درباره نقش پارلمان به عنوان نماینده مردم در رای اعتماد دهی به افراد انتخابی حکومت اظهار می کند: تنها کسانیکه در انتخاب ها نقش ندارند، همین مردم هستند آنان فراموش شده اند و فقط قربانی دادن سهم شان از حکومت شده است. مردم فقط برای رای دادن کشانده می شوند و بعد از آن دیگر نمی فهمند که بحث چه است!

وی می افزاید: یک بخش از مشکلات مردم مجلس نمایندگان است. درآنجا چه کارهایی که نمی شود و چه مسایلی که نیست!و درپشت پرده چه مسایلی که آنان حضور ندارند؟ دیگر همه مانده اند که آیا واقعا مجلس نمایندگان، مجلس نمایندگان است؟ و وکلا خدمتکار مردم هستند یا خدمتکار خود؟

جلال، درباره اقدامات غیرقانونی اعضای مجلس نمایندگان می گوید: نمایندگان معاششان معلوم است اما یک تعدادشان قصرها، سرمایه ها و دارایی هایشان در داخل و خارج از کشور بسیار بادآورده است. برخی از آنها در فساد مشارکت دارند و از فساد پیشگان معروف هستند و در پشت پرده قاچاق مواد مخدر و فساد اداری و توطئه های کلان هستند. حتی در رسانه ها گفته شد که کدام وکیل از طریق برادرش پشت سر اختطاف های کابل بوده است.

این آگاه سیاسی می گوید: اگر کوتاه سخن بگوییم این دولت، وکیلان و کابینه لازم و ملزوم یکدیگر هستند. همه شان از مردم گپ می زنند اما تنها کسی که در بازی هایشان فراموش می شود، مردم هستند. مردم با تمام حوادث قومی، غصب زمین، ترور، وحشت، اختطاف، بیکاری، بدبختی و هزاران چالش دیگر روبرو هستند اما اکثریت خاموش و بیچاره هستند.

وی، در رابطه با اکثریت خاموش و بیچاره کشور بیان می کند: از این اکثریت بسیار ناراض هستم. اینها با وجود حوادث وحشتناکی که برایشان اتفاق می افتد، باز به دست بوسی می روند و به هدایت همین افراد رای می دهند. قحط الرجال که نیست که این مردم اینگونه عمل می کنند.

این استاد دانشگاه، معتقد است که در شرایط کنونی کشور رییس جمهور فرصت دارد که با یک روح بزرگ ملی با تمام روشنفکران و نخبگان و سیاسیون کشور برای حل مشکلات باب مذاکره را باز کند و مطمین باشد کسانیکه خیال توطیه دارند، هیچ کسی نیستند و هیچ کاری هم نمی توانند انجام دهند و می افزاید: اما اگر غنی اینطور فکر کند که خوب و بدتان را نمی خواهم و این یک تسویه قومی است، بداند که نه تنها مردم که جامعه جهانی نیز این مدل حکومت را حمایت نمی کند.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید