امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9283 , ,
+
-

حمایت سعودی ها از مساجد تروریست پرور در اروپا

زمان انتشار : یکشنبه, 16 جولای , 2017 , بخش : مقاله

به نقل از گاردین، سفیر سابق بریتانیا در ریاض گفت: عربستان سعودی به مساجد سراسر اروپا که از طریق ایدئولوژی های افراطی در حال ترویج و تشویق تروریزم بوده اند، کمک مالی کرده است.
سر ویلیام پاتی در ادامه تصریح کرد: عربستان سعودی که بزرگترین متحد تجاری و امنیتی بریتانیا در خاورمیانه به شمار می رود، هنوز نهادهای مذهبی را تامین مالی می کند که در حال رادیکالیزه کردن افراد هستند و سرزمین ها را برای رشد و ترویج تروریزم آماده می کنند.
سفیر سابق بریتانیا در عربستان گفت: این مساله آزاردهنده است و باید کاری درباره آن انجام داد. سعودی ها به درستی تاثیر تامین مالی خود از این سازمان های مذهبی را درک نمی کنند و نمی دانند که تامین مالی این سازمان ها در نهایت منجر به ترویج نوع خاصی از اسلام می شود، نه فقط در اروپا و بریتانیا. آنها فقط در حال تامین مالی تروریزم نیستند. آنها چیز دیگری را تامین مالی می کنند، چیزی که شاید در نهایت منجر به رادیکالیزه شدن افراد شده و خوراک اصلی تروریزم را تامین کند.
پاتی طی سال های 2006 تا 2010 عیسوی سفیر بریتانیا در ریاض بوده است. وی همچنین رییس میز خاورمیانه در وزارت خارجه بریتانیا بوده است.
وی خواستار آغاز مذاکره و گفتگو با عربستان سعودی درباره این مساله شد و گفت: حتی اگر عربستان سعودی به طور مستقیم به تروریست ها کمک مالی نکند، برخی افراد در این کشور هستند که مخالف دولت بوده و تامین مالی تروریزم را بر عهده دارند.
اظهارات سفیر سابق بریتانیا در عربستان سعودی در حالی است که دولت بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که راپور کامل مربوط به منابع مالی اصلی افراط گرایی اسلامی در این کشور را نشر نخواهد کرد، این اقدام موجب شده است تا مخالفان این اتهامات را مطرح کنند که دولت لندن قصد حفاظت از عربستان سعودی متحدش را دارد.
این راپور که از نووِمبر 2015 عیسوی توسط دیوید کامرون نخست وزیر سابق بریتانیا تهیه شده، سال گذشته به دولت تقدیم شده و وزرای دولت تحت فشار زیادی قرار دارند تا پس از سه حمله تروریستی از مارچ تاکنون، جزییات بیشتری از این راپور را فاش کنند.
سرویس های امنیتی بریتانیا، تروریست های افراط گرا را عاملان اصلی این حملات معرفی کرده اند.
امبر راد وزیر امور داخله بریتانیا تاکید کرده است، در حالی که برخی سازمان های اسلامی افراط گرا، صدها هزار پوند منابع مالی دریافت کرده اند ولی من مخالف نشر کامل این راپور هستم.
وی افزود: این مخالفت به دلیل آن است که راپور حاوی اطلاعات شخصی است و من به دلایل امنیت ملی با نشر آن مخالف هستم.
منتقدان و مخالفان بر این باورند که دولت لندن قصد سرپوش گذاشتن بر اقدامات عربستان سعودی را در تامین مالی این سازمان های افراطی دارد. عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده تیل جهان و از متحدان بریتانیا به شمار می رود.
احزاب لیبرال دموکرات و کارگر بریتانیا نیز خواستار نشر کامل این راپور شده اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید