امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 9311 , ,
+
-

انگلیسی ها درافغانستان،عدالت را زیرپا گذاشتند!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 جولای , 2017 , بخش : مقاله

انگلیس برای اجرای عدالت در رابطه با نظامیان خود که به کشتار ملکیان افغان متهم هستند، تمایلی ندارد…
پس از گذشت آغاز تحقیقات پولیس نظامی سلطنتی انگلیس درباره کشته شدن ملکیان افغان توسط نظامیان این کشور، مدارک محکمی در این باره بدست آمده، اما اخیرا این تحقیقات به دستور مقامات انگلیسی متوقف شده است.
به نقل از سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر؛ به نظر می‌رسد انگلیس برای اجرای عدالت در رابطه با نظامیان خود که به کشتار ملکیان افغان متهم هستند، تمایلی ندارد.
از اوایل سال 2016 مقامات انگلیسی کشته شدن دستکم 53 ملکی افغان در فاصله سال‌های 2009 تا 2011 توسط نظامیان نیروی هوایی خاص انگلیس را مورد بررسی قرار دادند.
این نیروها متهم هستند که در حملات شبانه به خانه ملکیان افغان، آنها را از خانه بیرون کشیده و دستبند زده، سر آن‌ها را پوشانده و سپس نیز به ضرب مرمی این ملکیان را کشته‌اند.
در حالی که این اتهامات بسیار جدی هستند و شواهد مستندی نیز برای اثبات آن وجود دارد، تحقیقات درباره این موضوع تا حد زیادی متوقف شده است.
به راپور ساندی تایمز ، این تحقیقات در اوایل سال 2016 آغاز شد و قرار بود تا سال 2021 نیز ادامه پیدا کند اما در فِبریوری سال 2017 دستور توقف آن داده شد.
یک پولیس‌ نظامی به این نشریه انگلیسی گفته که هدف دولت از این توقف تحقیقات دستیابی جزئیات به رسانه‌ها است.
در واکنش به این خبر وزارت دفاع انگلیس مدعی شد که این تصمیم توسط پولیس نظامی اتخاذ شده است.
مقامات ارشد پولیس نظامی و منابع دفاعی انگلیس در گفت‌وگو با ساندی تایمز تصریح کردند که توقف این تحقیقات با وجود شواهد معتبر علیه نیروهای انگلیسی صورت می‌گیرد.
این در حالی است که آسترالیا نیز می‌خواهد کشتار ملکیان افغان توسط نظامیان خود را بررسی کند. این تحقیقات شامل کشتن دو نوجوان افغان توسط نیروهای خاص آسترالیایی نیز می‌شود.
تحقیقات دولت آسترالیا در سِپتِمبر سال 2016 آغاز شده اما بصورت مخفیانه در جریان است و جزئیات این تحقیقات نیز اخیرا به در رسانه‌ها پیگیری شده است.
این تحقیقات بر مصونیت قضایی متمرکز است که معمولا نیروهای خاص را در بر می‌گیرد.
یکی از افسران سابق آسترالیایی در این باره گفت: برخی از نیروهای خاص گمان می‌کنند که بالاتر از قانون هستند.
وی دلیل کشتار ملکیان افغان را بی احتیاطی این نیروها و اهمیت قائل نبودن برای جان افغان‌ها عنوان کرد.
این نخستین باری نیست که مقامات انگلیسی عدم تمایل خود را برای تحقیق و پیگرد قانونی نظامیان نشان می‌دهند.
می‌توان امیدوار بود که آسترالیا در این تحقیقات شفافیت داشته باشد و راپور‌های شفاف این تحقیقات را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید