امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 9333 , ,
+
-

ایتلاف نجات بجای انتقاد به آینده کشور بیندیشد

زمان انتشار : جمعه, 21 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

کاسه صبر رییس جمهور لبریز شد. هرکس پیشنهاد اصلاحات دارد، یا گز یا میدان. بعد از آنکه شکایت معاون اول رییس جمهور، معاون دوم رییس اجرایی، وزیر خارجه، و والی بر حال حکومت از آن سوی آبها از ترکیه بیرون شد، رییس جمهور واکنش نشان داد. اشرف غنی با اشاره به مخالفان درون حکومتی گفت، کسانیکه انتخاب می کنند، اعضای شورای امنیت ملی و یا اعضای تمام شوراهایی که تشکیل شده هستند. آنها چگونه به خودشان، اجازه می دهند تا در رسانه ها در مقابل حکومت، صحبت کنند. اشرف غنی گفته است که قدرت را در انحصار خویش نگرفته است و مقرری ها عمدتا با مشورت صورت می گیرد. اشرف غنی افزود که افغانستان ممکلت حصار نیست و خاموشی وی، دلیل ترک آن نیست بلکه وحدت ملی را در نظر گرفته است. رییس جمهور همچنان افزود که برنامه ریزی و حوصله می خواهد. نکته قابل تحمل این است، سرنوشت حکومتی که رییس جمهورش با معاون اول، وزیر و والی خود تفاهم ندارد، به کجا کشانیده می شود. مدارا کردن برای پا، یا نادیده گرفتن شرکای بی برنامه. به عبارت دیگر، سرنوشت مردمی که رهبرانشان همه محور جلسات شان اختلافات درونی است چه می شود؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حشمت غنی احمد زی، آگاه مسایل سیاسی در برنامه «بازنگاه» گفت: در افغانستان گرفتن دنبال کردن منافع قومی به شدت جریان دارد. هر گروهی به دنبال قوم خود است و سعی می کند همیشه در کارش منافع قوم را در نظر بگیرد. جنرال دوستم ازبک و ترکمن افغانستان را به حساب قوم جمع کرد. این کار نود درصد مثبت بوده است، چرا که اکثر نیروهای وی، تعلیم یافته و تخصصی بوده است. حتی اگر وی به حساب قومی برود و سپس کار ملی کند هیچ کس نمی گوید چرا، چون در حالت کلی کار مثبتی انجام داده است. اما متاسفانه در مورد محقق اینگونه نیست. هیچ کدام از اطرافیان وی، تخصصی و کارا نبوده اند. هیچ کدام از وکیل هایی که وی انتخاب کرده است، بدرد نخورده است.نه تنها به درد قوم خودش نخورده است بلکه بدرد هیچ قوم دیگری نخورده است. از همان هزاره های خود هم سو استفاده کرده است. اگر بگوییم که زندگی هزاره غریب را تغییر داده است اینطور نیست. به طور مثال تعداد زیادی از این قوم به سوریه رفته اند و می جنگند. محقق نتوانست برنامه ای برای متوقف کردن آن ترتیب دهد. از این قوم درحال حاضر، سه هزار نفر در سوریه می جنگند، چه کسی تضمین می کند که اگر فردا آنها به افغانستان بیایند، بر ضد منافع افغانستان نمی جنگند؟

وی، معتقد است مقرری ها از ابتدای حکومت بجا و درست نبوده و در خصوص ایتلاف نجات بیان داشت: در افغانستان بعضی چوکی ها سیاسی شدند. مثلا به جنرال دوستم معاونت اول داده شد. از این کار نمی توان انتظار داشت که جواب خیلی مثبتی بدهد. مثلا نمی شود انتظار داشت که روزی که رییس جمهور نیست، جنرال دوستم بتواند پروپوزالی بنویسد و در کارهای چنینی به رییس جمهور کمک کند. جنرال دوستم این کارها را نمی داند. اگر تیم رییس جمهور درست کار می کرد، قانون اساسی این اختیارات را به وی داده بود که از سرحدات کشور هم به طور قانونی دفاع کند. وقتی که یک اداره از نگاه قانون یک چوکی خلق می کند، خود آن چوکی امتیازاتی دارد که مساله شخصی اش به کلی فرق می کند. اما جنرال دوستم خود کار نکرد و اجازه داد که جایگاه و موقعیتش کمرنگ شود. درمورد داکتر عبدلله هم باید گفت که حوصله داکتر عبدالله یکی از بهترین امتیازها در این اواخر بوده است که برای نگه داشت این نظام موثر بوده است. حالا باید به استاد عطا گفت اگر مشکلی با وی وجود دارد باید به خانه اش برود و تنها با وی صحبت کند. انتقاد از وی فرمول و راه دارد. اینها به جای اینکه چنین ایتلافی بسازند و به مخالفت برخیزند باید می آمدند و مجلسی برپا می کردند و کسانی را که به نظر آنها مشکل دارند با اسناد مورد نقد قرارمی دادند و به اطلاع رییس جمهور می رساندند.

برادر رییس جمهور، در ارتباط با کار ایتلاف نجات افغانستان اظهار کرد: یک اشتباه بزرگ دیگر این رهبران این است که اینها نه بر سر نسل جوان معتقد هستند و نه بر سر آینده آنها معتقد هستند و غیر منافع خود منافع کسی دیگر را نمی بینند. باید به این رهبران از هر قوم گفت حالا دیگر افغانستان در شانزده سال قبل خود نیست. حالا باید از هر قومی که هستید، چه هزاره، چه پشتون، چه تاجیک و چه دیگر اقوام، یک بار بیایید دور خود جمع شوید، چند ماه بر سر دولت انتقاد نکنید و بر سر خود انتفاد کنید بر سر این مسایل صحبت کنید که فردای روز، چه کسی می تواند حکومت کند و چه کسی می تواند مسایل افغانستان را پیش برد. پنج یا ده سال آینده این کشور چه می شود؟ به جای اینکه پیوسته از حکومت انتقاد کنید، برای آینده آن برنامه ریزی کنید تا اوضاع در آینده نزدیک از این بهتر باشد.

احمد زی ادامه داد: به اعضای ایتلاف نجات افغانستان باید گفت به جای اینکه شما گروهی جدا ایجاد کنید و جداگانه از آن حرف بزنید، سعی در ایجاد مجلس بزرگان کنید و مباحث را از آنجا پیش ببرید. نباید اینطور شود که هر بحث در دو سه اتاق دیگر جدا باشد.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید